PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Cztery krótkometrażowe produkcje Studia Munka SFP powalczą o nagrody w konkursach 26. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „ZOOM-ZBLIŻENIA” w Jeleniej Górze. W dniach 6-12 marca festiwalowa publiczność będzie mogła obejrzeć dokumentalne obrazy „Koniki na biegunach” Marcina Lesisza, „Moody” Karoliny Karwan i Tomasza Rattera oraz „Sen wujka Vakho” Joanny Rój, a także fabularną „Victorię” Karoliny Porcari.

Jeleniogórski Festiwal „ZOOM – ZBLIŻENIA” jest jednym z największych i najważniejszych festiwali kina niezależnego w Polsce. Jego celem jest prezentacja filmów autorskich o nieprzeciętnych walorach artystycznych. W ramach festiwalu organizowane są: konkurs filmów dokumentalnych, konkurs filmów fabularnych, konkurs filmów animowanych oraz konkurs filmów animowanych dla dzieci. Produkcje Studia Munka zakwalifikowały się do pierwszych dwóch sekcji jeleniogórskiej imprezy.

 

W tegorocznym konkursie dokumentalnym zaprezentowanych zostanie 38 filmów wybranych spośród ponad 400 propozycji z całego świata.


„Sen wujka Vakho”, fot. Sandro Wysocki/Studio Munka SFP

 

Widzowie w Jeleniej Górze będą mieli okazję zobaczyć między innymi „Koniki na biegunach” Marcina Lesisza (prod. wyk. Domino Film, koprod. Coloroffon). To historia niepełnosprawnej Ewy, która kontaktuje się z otoczeniem tworząc lalki i zabawki oddające jej stany emocjonalne. Film łączy w sobie dokumentalną opowieść z fragmentami animacji stworzonej na kanwie snutej przez Ewę opowieści. „Koniki” miały swoją światową premierę na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie nagrodzono je Srebrnym Lajkonikiem w Konkursie polskim. W ubiegłym roku Obraz Marcina Lesisza otrzymał również Wyróżnienie na 41. Festiwalu „Młodzi i Film” oraz Honorowe wyróżnienie Jury i Wyróżnienie Jury młodych krytyków na 32. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu w Łodzi.

 

Druga z konkursowych propozycji to „Moody” Karoliny Karwan i Tomasza Rattera (koprod. FDR Studio, Głośno) - mistyczna podróż w świat matki i jej dorosłego syna - dwójki mieszkańców niewielkiej indonezyjskiej wyspy, w której muzyka i taniec stają się sposobem komunikacji z tym, co niewidzialne, przynoszą akceptację i porozumienie. „Moody” ma na swoim koncie Honorowe Wyróżnienie Jury za najlepsze zdjęcia 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA w Białymstoku.

 

O nagrody powalczy również „Sen wujka VakhoJoanny Rój (prod. wyk. Centrum Kształcenia Suplement Stanisław Rój). To historia starszego mężczyzny żyjącego w opuszczonej wiosce w wysokich górach Kazbegi. Bohatera prześladuje wspomnienie proroczego snu, zapowiadającego tragiczne wydarzenia, za które ukarał się odosobnieniem. W relacji z autorką filmu Vakho dzieli się swoimi przemyśleniami, które pojawiły się na przestrzeni prawie pięćdziesięciu lat izolacji od świata. „Sen” miał swoją światową premierę w konkursie ubiegłorocznego Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

 

Konkursowe produkcje dokumentalne oceni Jury złożone ze znamienitych twórców: profesor Szkoły Filmowej w Łodzi, autorka kilkudziesięciu dokumentów Maria Zmarz-Koczanowicz, wybitna dokumentalistka, ubiegłoroczna laureatka festiwalu w Locarno Lida Duda oraz znakomity reżyser, filmoznawca, a także selekcjoner sekcji dokumentalnej amerykańskiego Slamdance Film Festival Marcin Borchardt.

 

Natomiast do międzynarodowego konkursu filmów fabularnych zgłoszono ponad 1300 produkcji o czasie trwania do 1 godziny, z których komisja selekcyjna zakwalifikowała do udziału w Festiwalu 60 tytułów. W tym gronie znalazła się „Victoria” Karoliny Porcari (prod. wyk. Mizar Films, koprod. TVN, All For Movies). To historia kobiety po pięćdziesiątce, która nieoczekiwanie odkrywa swoją uśpioną dotąd seksualność. Obraz, powstały w Studio Munka w ramach wspieranego przez PISF programu Trzydzieści Minut, miał swoją światową premierę na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie uhonorowano go Srebrnym Smokiem dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego. Film Karoliny Porcari ma na koncie także Nagrodę im. Lucjana Bokińca za Najlepszy Film Konkursu Młodego Kina 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Grand Prix 25. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie.

 

Wszystkie filmy ze Studia Munka SFP prezentowane na Festiwalu są współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

W Jury konkursu filmów fabularnych 26. edycji Festiwalu „ZOOM-ZBLIŻENIA” zasiądą dwie znamienite reżyserki fabuł i dokumentów Małgorzata Imielska i Beata Dzianowicz oraz fotograf i dziennikarz Daniel Antosik.

 

Laureatów Festiwalu poznamy 11 marca podczas uroczystej Gali w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze.

MR
Studio Munka-SFP
Ostatnia aktualizacja:  3.03.2023
Zobacz również
Opowieść o pragnieniach. „Pokolenie Ikea” w kinach
11. Script Fiesta. Kim Krizan i Krzysztof Piesiewicz gośćmi specjalnymi
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll