PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Osobną częścią programu tegorocznego Festiwalu są filmowe wspomnienia. 41. Festiwal Filmowy w Gdyni przypomni sylwetki i dorobek polskich nieżyjących reżyserów: Andrzeja Żuławskiego, Krzysztofa Kieślowskiego oraz Piotra Łazarkiewicza i Andrzeja Kondratiuka.
"(Nie)obecność" Magdaleny Łazarkiewicz to dokument poświęcony jej mężowi, zmarłemu w 2008 roku reżyserowi Piotrowi Łazarkiewiczowi, twórcy takich filmów, jak m.​in. „Fala”, „Pora na czarownice”, „Kocham kino”, „0_1_0”. W filmie wykorzystano fragmenty wyreżyserowanych przez Piotra Łazarkiewicza filmów fabularnych, dokumentalnych, teatrów telewizji, etiud studenckich, reportaży telewizyjnych oraz programów telewizyjnych i audycji radiowych. O Piotrze Łazarkiewiczu mówią: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Paweł Felis, Remigiusz Grzela, Agnieszka Holland, Zbigniew Hołdys, Wiesław Komasa, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Magdalena Łazarkiewicz, Gabriela Łazarkiewicz, Maria Seweryn, Andrzej Wolf. "Piotr zawsze otoczony był ludźmi, szczególnie młodymi. Miał zdolność zachwycania się ludźmi, kochał swoich aktorów. Autentycznie cieszył się sukcesami innych - wspomina Magdalena Łazarkiewicz. - Dzwonił, radził, pomagał, wspierał. Czasem miałam nawet o to pretensje. Myślałam, że w ten sposób rozmienia się na drobne, zbyt mało skupia na swojej pracy i swoim życiu. Ale po jego śmierci zrozumiałam, że w tym właśnie jego osobowość spełniała się najpełniej. Może nie miał w sobie dostatecznej dawki egoizmu, który potrzebny jest artyście, żeby dopiąć swego. Ale miał szczególny talent do budowania relacji z ludźmi."

"(Nie)obecność", mat. promocyjny

Wiosną 2016 zmarł jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, kilkukrotny laureat Festiwalu – Andrzej Kondratiuk. To właśnie jemu poświęcony zostanie pokaz specjalny filmu "Wrzeciono czasu". Projekcja filmu stała się wydarzeniem na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1995 roku, "Wrzeciono czasu" otrzymało Nagrodę Specjalną, nagrodę Don Kichota oraz nagrodę za muzykę Jerzego Satanowskiego. Film, zrealizowany w artystycznym siedlisku reżysera, Gzowie, uważany jest za jeden z najlepszych tytułów w dorobku Andrzeja Kondratiuka. Tadeusz Lubelski nazwał "Wrzeciono czasu" największą niespodzianką Festiwalu: „Ponieważ nadzieją jest to, co łączy. Filmy tegorocznego festiwalu, łatwo wzbudzające sprzeczne oceny, wielu mogły podzielić. Nie spotkałem w Gdyni nikogo, kto nie mówiłby o <Wrzecionie czasu> z przyjemnością”.


"Wrzeciono czasu", mat. promocyjny

  - Tych dwóch twórców wcielało ideę artystycznej i osobistej niezależności w całej pełni – mówi Michał Oleszczyk, dyrektor artystyczny Festiwalu. - Filmy Kondratiuka były nie tylko osobiste i naznaczone niepowtarzalnym humorem, ale stanowiły też unikalne przedsięwzięcia produkcyjne, zważywszy jak wiele funkcji twórca potrafił łączyć przy ich realizacji. Jeśli idzie o Piotra Łazarkiewicza, to ja sam jako laureat i wychowanek Konkursu im. Krzysztofa Mętraka nie mogę patrzeć na <(Nie)obecność> inaczej, niż na wyjątkowy portret człowieka obdarzonego niespotykaną pasją i energią. Jestem pewien, że wdzięczna festiwalowa publiczność tłumnie odwiedzi te dwa szczególne, skłaniające do refleksji pokazy.

41. Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 19-24 września 2016 roku.

WRÓB
Festiwal Filmowy w Gdyni
Ostatnia aktualizacja:  7.08.2016
Zobacz również
fot. materiał promocyjny
Kochajcie polskie kino
Festiwal Kamera Akcja! ogłasza konkursy dla recenzentów i krytyków
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll