PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Takiego otwarcia gdyńskiego festiwalu mógłby sobie zażyczyć każdy polski reżyser. „Kajtek Czarodziej” Magdaleny Łazarkiewicz i „O psie, który jeździł koleją” Magdaleny Nieć – dwa znakomite nowe aktorskie polskie filmy dla dzieci zostały przyjęte owacyjnie – to mało powiedziane.

Młodzi aktorzy "Kajtka Czarodzieja" chwilę po owacyjnym przyjęciu filmu, fot. Krzysztof Mystkowski / KFP / SFP

Wyobraźcie sobie, że młodociany bohater wygrywa pojedynek z czarną siłą – i wyobraźcie sobie ryk 800 młodych gardeł i gromkie oklaski i wiwaty. Wyobraźcie sobie, że dyrektor stacji kolejowej, grany przez Adama Woronowicza, pyta: czy ja wyglądam na idiotę?? I cały Teatr Muzyczny odpowiada mu: TAAAAAAAAK!!! Tak rozpoczął się 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: od najważniejszej sekcji – Gdynia Dzieciom.

Rafał Paradowski, Magdalena Łazarkiewicz, Eryk Biedunkiewicz, fot. Krzysztof Mystkowski / KFP / SFP

- Po raz pierwszy 20 lat temu pomyśleliśmy, że można zrobić festiwal dla młodej widowni. Od 20 lat festiwal organizuje Stowarzyszenie Filmowców Polskich, wspiera Pomorska Fundacja Filmowa i Miasto Gdynia - mówiła prowadząca Renata Smagacka. – Jesteście cudowną publicznością! Szczególnie pierwszaków, bo to mój pierwszy festiwal, ale także tu w Gdyni miałam okazję zobaczyć swój pierwszy film w kinie – wyznała dyrektorka artystyczna festiwalu Joanna Łapińska. Wiceprzewodniczący Koła Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży Witold Skrzynecki przypomniał, że 20 lat temu praktycznie nie było nowych polskich filmów dla dzieci, bazowaliśmy na klasyce. A dzisiaj w konkursie w kinie Helios o Złote Lwiątka bierze udział pięć filmów. Wspomniał także wybitnego reżysera Leszka Gałysza, który był jednym z inicjatorów sekcji, a którego filmy będzie można obejrzeć na pokazie w Konsulacie Kultury. Po raz kolejny patronem sekcji jest UNICEF. – Nie wszystkie dzieci na świecie mogą sobie na taką rozrywkę pozwolić – przypomniał Jan Bratkowski, rzecznik organizacji. – UNICEF niesie im pomoc i pozwala na chwilę wytchnienia.  Dzieci są dziećmi niezależnie od koloru skóry, religii i kraju, z jakiego pochodzą. Wiceprezydentka miasta Katarzyna Gruszecka-Spychała życzyła , „żebyście zawsze chcieli tu przychodzić i żebyście kochali film. 19. Festiwal „Gdynia Dzieciom” uważam za otwarty!

fot. Krzysztof Mystkowski / KFP / SFP

Znakomita reżyserka Magdalena Łazarkiewicz nie kryła tremy – młodzi widzowie FPFF obejrzeli film jako pierwsi, polska premiera odbędzie się w listopadzie, a adaptacja książki Janusza Korczaka już zaproszona jest na kilka prestiżowych festiwali filmów dla młodej widowni. Wzruszona entuzjastycznym przyjęciem reżyserka wyznała, że jej syn dostał imię Antek (Antoni Komasa-Łazarkiewicz) na cześć bohatera książki, i razem z żoną Mary Komasą napisali klimatyczną muzykę do filmu. – Jesteśmy szczęśliwi, że przyjęliście ten film tak entuzjastycznie. Producent Marcin Kurek musiał zmierzyć się z konkretnymi pytaniami młodzieży: ile film kosztował? Na jakim sprzęcie był montowany? – Świetna publiczność – mówił oszołomiony producent.

Dokładanie tak samo entuzjastycznie został przyjęty seans „O psie, który jeździł koleją”. Przypomnijmy, że film jest obecnie na ekranach już tydzień przed festiwalem obejrzało ponad 250 tys, widzów a publiczność ciągle rośnie. – Jestem totalnie szczęśliwa, że tu jestem – mówiła Magdalena Nieć. – Jak usłyszałam ten cudowny krzyk, to przestałam się stresować, bo robi się film po to, by była widownia. Liczę na wasz wrzask!

Magdalena Nieć, Liliana Zajber, fot. Krzysztof Mystkowski / KFP / SFP

Ale największymi gwiazdami niedzielnego przedpołudnia byli młodociani aktorzy: fetowany gromko Eryk Biedunkiewicz w roli Antka-Kajtka i partnerujący mu Ignacy Ochman i Antek Żukowski. Oraz odtwórczyni trudnej, wymagającej roli w filmie Nieć Liliana Zajber. Producentka filmu Beata Pisula zachęcana gromkim aplauzem obiecała przemyśleć sprawę kontynuacji.

Otwarcie Gdynia Dzieciom’2023 przejdzie do historii, gdyż po raz pierwszy od lat odbywa się podobnie jak „dorosły” festiwal  w pięknych wnętrzach Teatru Muzycznego. Ale przede wszystkim dlatego, że rodzime kino dla młodej widowni jest coraz lepsze i coraz bardziej popularne. Przed nami kolejne dni w Konsulacie Kultury w Gdyni i w innych miastach regionu, wypełnione projekcjami dla uczniów i spotkaniami z twórcami. W kinie Helios w Gdyni odbywają się natomiast projekcje dla publiczności połączone ze spotkaniami z twórcami. 

fot. Krzysztof Mystkowski / KFP / SFP

A już za parę lat najmłodsi uczestnicy 48. FPFF pojawią się na festiwalu jako widzowie i wolontariusze – wiemy to już z doświadczenia. Bo, jak przypomniała prezydentka Gruszecka-Spychała – Gdynia kocha film, a film Gdynię!

Sekcja Gdynia Dzieciom, która jest częścią Polskiego Kina Młodego Widza, organizowana jest przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, w ramach Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, przy współpracy Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni i miasta Gdyni. Patronem honorowym jest UNICEF Polska. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Partnerami są: Alexander, Pharmaceris, Wydawnictwo Dwukropek, Harper Collins Polska, Media Rodzina, Wydawnictwo Ovo, Wydawnictwo Wilga, Wydawnictwo Zakamarki.

Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  13.10.2023
Zobacz również
48. FPFF. Na otwarcie muzyczna niespodzianka i "Doppelgänger. Sobowtór"
Studio Munka SFP na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll