PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Za nami warszawska edycja Polskiego Kina Młodego Widza. We flagowym przeglądzie SFP uczestniczyło aż 1337 młodych widzów! Rekordową publiczność przyciągnęły seanse filmowe, spotkania z twórcami i konkursy.
Przegląd otworzyła nie lada atrakcja. Młodzi widzowie na porannym pokazie obejrzeli przebój polskiego box office’u – zestaw filmów animowanych „Kicia Kocia mówi: Dzień dobry”. Po pokazie odbyło się spotkanie z twórcami – producentem Eugeniuszem Gordziejukiem i reżyserką Martą Stróżycką. Podczas żywej lekcji kina dzieci dowiedziały się za co odpowiedzialny jest producent, a za co reżyser. Magda Stróżycka zdradziła, że jedną z ważniejszych inspiracji podczas pracy nad animacją jest jej 4-letni syn. Po krótkim wstępie dzieci zasypały gości gradem pytań dotyczących tego jak bohaterka książek dla przedszkolaków zyskała drugie, filmowe życie i jakie są różnice między książką a filmem. Dodatkową atrakcją były plakaty z autografami twórców – rozchodziły się jak ciepłe bułeczki!


fot. SFP / Michał Woźniak
 
Tego samego dnia odbył się pokaz „Kajtka Czarodzieja”. Opowieść o niesfornym dwunastolatku, który pewnego dnia odkrywa w sobie magiczne zdolności, przyciągnął tłumy uczniów z warszawskich szkół podstawowych. Dodatkową atrakcją było spotkanie z reżyserką Magdaleną Łazarkiewicz i Heleną Mazur, odtwórczynią roli Zosi. Tegoroczny program Polskiego Kina Młodego Widza jest skupiony na adaptacjach literatury dziecięcej. O tym, jak przenikały się światy książki Janusza Korczaka i pełnometrażowego filmu – tego wszystkiego dzieci mogły dowiedzieć się dzieci podczas emocjonującego spotkania.
 

fot. SFP / Michał Woźniak
Drugiego dnia dzieci spotkały się z filmem „O psie, który jeździł koleją”. Lektura szkolna Romana Pisarskiego w tym roku trafiła na ekrany kin dzięki nowej adaptacji. O tym, jak wyglądała praca nad filmem i współpraca z psimi aktorami (tytułowego bohatera zagrały trzy węgierskie psy Bajron, Royal i Sisi) opowiedzieli sama reżyserka Magdalena Nieć oraz młodzi aktorzy Liliana Zajbert (Zuzia) i Maksymilian Zieliński (Antek). Dzieci pytały twórców m.in. o to, która scena wymagała od nich największego wkładu emocjonalnego, czy Liliana – tak jak grana przez nią bohaterka – ma chore serce i co robią aktorzy, żeby płakać, kiedy wymaga tego od nich scena. Jak zwykle podczas spotkania nie zabrakło nagród dla najbardziej uważnych widzów i autografów.


fot. SFP / Michał Woźniak
Ostatniego dnia dzieci spotkały się z „Misiem Fantazym” – bohaterem, którego poznali już czytelnicy na całym świecie. Po seansie serii filmów animowanych odbyło się spotkanie z Ewą Karwan-Jastrzębską. Dziennikarka radiowa i autorka książek dla dzieci zdradziła, że główny bohater – niebieski miś ubrany w zielone spodenki – przyszedł do niej we śnie. Opowiedziała też o tym, jak wygląda warsztat animatora, na czym polega scenopis obrazkowy i skąd wzięły się imiona bohaterów.

fot. SFP / Michał Woźniak

W programie znalazł się również zestaw filmów animowanych z cyklu „Namaluj mi bajkę” Joanny Jasińskiej-Koronkiewicz na motywach bajek H. Ch. Andersena oraz „Asiunia” Tomasza Duckiego oraz zestaw filmów Leszka Marka Gałysza z okazji 75. rocznicy urodzin twórcy.  

Polskie Kino Młodego Widza organizowane jest przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Patronem honorowym jest UNICEF Polska. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Partnerami są: Alexander, Pharmaceris, Wydawnictwo Dwukropek, Harper Collins Polska, Media Rodzina, Wydawnictwo Ovo, Wydawnictwo Wilga, Wydawnictwo Zakamarki.
LK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  7.11.2023
Zobacz również
Herbert mimo wszystko. Pokaz filmu i rozmowa o poecie w kinie Kultura
Konferencja w Serocku (I). W nowej rzeczywistości
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll