PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Kajtek Czarodziej” Magdaleny Łazarkiewicz, „O psie, który jeździł koleją” Magdaleny Nieć czy „O dwóch takich, co ukradli księżyc” Leszka Gałysza – to tylko kilka tytułów, które znalazły się w tegorocznym programie Gdyni Dzieciom. Organizowana przez Stowarzyszenie Filmów Polskich sekcja jest od blisko 20 lat częścią Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
- Gdynia Dzieciom to wyjątkowo wdzięczna część festiwalu, ze swoją żywiołową, ale też wymagającą publicznością. Polskie kino dla dzieci i młodzieży przeżywa teraz bardzo dobry okres. Cieszy mnie, że w Gdyni pokażemy nie tylko najlepsze produkcje ostatniego sezonu, ale też gorące premiery. Drugi raz w historii festiwalu przyznana zostanie także nagroda młodej publiczności: Złote Lwiątka im. Janusza Korczaka. Trzymam kciuki za twórców i widzów, konkurencja zapowiada się zażarta! – mówi Joanna Łapińska, dyrektorka artystyczna Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Na popołudniowych seansach w kinie Helios młodzi widzowie obejrzą pięć tytułów: „Przytul mnie. Poszukiwacze miodu” Anny Błaszczyk, „O psie, który jeździł koleją” Magdaleny Nieć, „Kajtek Czarodziej” Magdaleny Łazarkiewicz, „Nawet myszy idą do nieba” Jana Bubenička i Denisy Grimmovej, „Film dla kosmitów” Piotra Stasika. Najlepszy film, głosami publiczności, zdobędzie nagrodę Złote Lwiątka im. Janusza Korczaka, która zostanie wręczona na Młodej Gali.

Na początku było słowo. A konkretnie: książka, opowiadanie, wiersz. Literatura to fantastyczne tworzywo kina dla dzieci i młodzieży. Po latach kryzysu polski film dla młodej widowni przeżywa renesans, śmiało czerpiąc z bogatego dorobku literackiego. Organizowana przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich sekcja Gdynia Dzieciom na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w całości składa się z fabularnych lub animowanych ekranizacji i adaptacji polskich powieści, nowel, wierszy i komiksów dla młodych czytelników.


- Z roku na rok obserwuję coraz większe zainteresowanie gdyńską odsłoną Polskiego Kina Młodego Widza. Nie mam wątpliwości, że tegoroczna Gdynia Dzieciom spotka się z niesłabnącym zainteresowaniem młodej widowni. Cieszę się, że razem będziemy mogli odkrywać fascynującą historię adaptacji książek dziecięcych. Światy filmu i literatury dla najmłodszych zawsze się przyciągały i przenikały, bo mają w gruncie rzeczy jedno i to samo tworzywo - dziecięce zdziwienie i wyobraźnię - mówi Waldemar Szarek, reżyser i przewodniczący Zarządu Koła Realizatorów Filmów Dla Dzieci i Młodzieży SFP.

Podczas gdy filmowcy i wydawcy debatują nad tym, w jaki sposób zbliżyć „dorosłą” twórczość literacką do polskiej kinematografii, twórcy filmów dla dzieci i młodzieży poradzili sobie z adaptacjami już wiele lat temu. Kiedy po powstaniu PISF twórczość filmowa dla młodej widowni zaczęła powoli dźwigać się z wieloletniej zapaści, to właśnie bogata i popularna literatura okazała się jej najlepszym tworzywem.

Tegoroczna Gdynia Dzieciom prezentuje najlepsze, a także najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie. Na początek, na pięknej Scenie Dużej Teatru Muzycznego, dwie wyjątkowe premiery i długo oczekiwane adaptacje dla młodzieży: „Kajtek Czarodziej” Magdaleny Łazarkiewicz na motywach słynnej powieści Janusza Korczaka oraz „O psie, który jeździł koleją” Magdaleny Nieć na motywach opowiadania Romana Pisarskiego. Można się zastanawiać, czy bardziej płakaliśmy na opowieści o bohaterskim czworonogu, czy na finiszu „Chłopców z Placu Broni”.

Czesko-słowacko-polsko-francuska animacja dla najmłodszych „Nawet myszy idą do nieba” to jeden z największych sukcesów europejskiego kina dziecięcego, z nominacją do nagrody EFA, nominacją do Cezara i z Czeskim Lwem. A nade wszystko ze znakomitymi polskimi lalkami. Fińsko-polskie „Pamiętniki Tatusia Muminka” przypominają o tym, że Tove Jansson niezwykle ceniła polską animację o sympatycznych trollach. Do tego na słodki deser popularna animacja Anny Błaszczyk z 2022 roku „Przytul mnie”. Poszukiwacze miodu”.

Tradycyjnie na Gdyni Dzieciom pokazom pełnych metraży towarzyszą zestawy krótkich filmów dla najmłodszej widowni. „Kicia Kocia mówi: Dzień dobry” to jeden z największych sukcesów kinowych 2023 roku. Od wielu lat nie zdarzyło się, by polska animacja dla najmłodszych powędrowała na szczyt box office’u, osiągając wynik blisko 300 tys. widzów. Kolejna nowość w programie to „Asiunia” Tamása Duckiego. Każdy pamięta ze szkoły opowiadania Joanny Papuzińskiej „Nasza mama czarodziejka”. To właśnie słynna pisarka jest bohaterką przejmującego filmu o losach dziecka w czasie wojny. „Praktyczny pan” Michała Poniedzielskiego i Dominika Litwiniaka to z kolei przewrotna animowana bajka o uporządkowanym i wydajnym pracowniku i obywatelu, któremu w pewnym momencie życie wymyka się spod kontroli… za sprawą kota.

Poznańskie TV Studio Filmów Animowanych od wielu lat realizuje przepiękne, autorskie adaptacje baśni Hansa Christiana Andersena: „Len”, „To pewna wiadomość” i „Ole Śpijsłodko” Joanny Jasińskiej-Koronkiewicz. Studio tworzy cykl „Baśnie i bajki polskie”, z których pochodzi Fredrowska „Małpa w kąpieli” w reżyserii Andrzeja Gosienieckiego. Także tam powstał popularny serial o niebieskim Misiu Fantazym, który również znalazł się w programie Gdyni Dzieciom.

Najmłodsi zobaczą ponadto wybrane odcinki „Agatki”, „Odo”, „Pamiętnika Florki”, czyli popularnych serii z ostatniej dekady. Do tego garść absolutnej klasyki animacji na czele z „Lokomotywą” Stanisława Raczyńskiego i Lechosława Marszałka z bielskiego Studia Filmów Rysunkowych. Czym byłaby polska literatura dziecięca bez najsłynniejszego wiersza Juliana Tuwima? W 2023 roku mija siedemdziesiąt pięć lat od daty urodzin Leszka Gałysza. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych wspomina przedwcześnie zmarłego reżysera animacji w najpiękniejszy sposób: poprzez projekcje jego filmów dla najmłodszych. To przede wszystkim słynna animowana adaptacja „O dwóch takich, co ukradli księżyc” Kornela Makuszyńskiego z muzyką Lady Pank (dzisiaj mówi się o niej: hipsterska), odcinek „2 koty + 1 pies” oraz jeden z ostatnich filmów artysty – „Rybak na dnie morza” z 2011 roku. Leszek Gałysz był w grupie twórców zaangażowanych w stworzenie i rozwój sekcji Gdynia Dzieciom, która w 2024 roku będzie obchodzić swoje dwudziestolecie.

Filmy nominowane do nagrody Złote Lwiątka im. Janusza Korczaka:
"
Kajtek Czarodziej", reżyseria: Magdalena Łazarkiewicz
"O psie, który jeździł koleją", reżyseria: Magdalena Nieć
"Przytul mnie. Poszukiwacze miodu", reżyseria: Anna Błaszczyk
"Nawet myszy idą do nieba", reżyseria: Denisa Grimmova, Jan Bubenicek
"Film dla kosmitów", reżyseria: Piotr Stasik


Sekcja Gdynia Dzieciom, która jest częścią Polskiego Kina Młodego Widza, organizowana jest przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, w ramach Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, przy współpracy Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni i miasta Gdyni. Patronem honorowym jest UNICEF Polska. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Partnerami są: Alexander, Pharmaceris, Wydawnictwo Dwukropek, Harper Collins Polska, Media Rodzina, Wydawnictwo Ovo, Wydawnictwo Wilga, Wydawnictwo Zakamarki.
AW/gw
SFP
Ostatnia aktualizacja:  6.10.2023
Zobacz również
48.FPFF w Gdyni. Startuje święto polskiego kina
Forum SFP w Gdyni - 23 września, 12.00
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll