PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Millenium Docs Against Gravity to jeden z najpopularniejszych europejskich festiwali dokumentalnych. Od kilku lat z powodzeniem rozwija swoją sekcję industry. Dyrektor festiwalu, Artur Liebhart, specjalnie dla naszego Portalu, rekomenduje wydarzenia MDAG Industry, które odbędą się w dniach 9-13 maja 2024 roku.
Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest partnerem części wydarzeń tej sekcji.

Tegoroczny festiwal przedstawia nowe perspektywy w branży: w programie znalazły się m.in. pitchingi, wykład o rynku amerykańskim i miejscu polskich filmów na nim, dyskusja o warunkach pracy na planach filmów dokumentalnych, a także planowanie ścieżki filmu krótkometrażowego. – Jest to kolejny etap budowania przyjaznej przestrzeni dla branży dokumentalnej w Polsce w oparciu o doświadczenie najwybitniejszych ekspertów z całego świata i na podstawie wspólnych dokonań –– Uważam, że tylko pracując z najwybitniejszymi fachowcami z branży dokumentalnej jesteśmy w stanie rozwijać pozycję polskiego dokumentu - mówi w rozmowie z Portalem SFP Artur Liebhart.


Artur Liebhart, archiwum prywatne

Pitchingi
Creme de la crème Industry są oczywiście pitchingi – potrwają one aż trzy dni. 10 maja odbędą się prowadzone przez Olę Salwę prezentacje polskich filmów dokumentalnych na różnych etapach powstawania, od konceptu do postprodukcji.  Twórcy będą prezentować swoje projekty polskim i międzynarodowym ważnym postaciom z branży filmowej: producentom, inwestorom, agentom sprzedaży, dystrybutorom i programerom festiwali.  Partnerami tej sekcji są: CANAL+ Polska, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, SMAKJAM, SoundMind, Pitch the Doc.

Następnego dnia natomiast odbędzie się sesja moderowana przez Marcina Radomskiego - Pole Position – Pitching. To 18 polskich filmów krótko- i długometrażowych, które są już ukończone i znajdują się w programie 21. Millennium Docs Against Gravity. Krótkie prezentacje zachęcają zagranicznych gości do obejrzenia filmu, włączenia w program ich festiwalu czy objęcia dystrybucją. 

Short Pitch Program to pitching pięciu krótkometrażowych filmów dokumentalnych z regionu Europy Środkowej i Wschodniej, wyselekcjonowanych przez czeski Institute of Documentary Film. Projekty są na różnych etapach rozwoju – rough-cut lub ukończone. Przed pitchingiem (12 maja) odbędą się konsultacje z ekspertami w celu dopracowania prezentacji, a po wydarzeniu – indywidualne spotkania uczestników z decydentami. Prowadzi Anna Stylińska.

Wykłady i masterclassy
Równolegle z pitchingami odbywają się wykłady i masterclassy, które mają pogłębić wiedzę uczestników Industry. Przemówienie otwierające MDAG INDUSTRY, przed pitchingiem 10 maja, wygłosi Thom Powers, programer MFF Toronto oraz założyciel Doc New York i postara się odpowiedzieć na pytanie, w jakim miejscu obecnie znajduje się branża dokumentalna.

11 maja znakomity duński montażysta, autor książek i przyjaciel festiwalu Niels Pagh Andersen w wykładzie „Prawdziwe tu i teraz” opowie o wyzwaniach, przed którymi stoją filmy dokumentalne. Cyfrowa rewolucja stworzyła nową rzeczywistość. Siła filmu dokumentalnego zawsze opierała się na wrażeniu autentyczności i poczuciu, że to, co dzieje się na ekranie, zaczerpnięte jest z rzeczywistości. Zasadnicze pytanie brzmi więc: co cyfryzacja oznacza dla filmów dokumentalnych?  Dodatkowo Andersen poprowadzi ekskluzywne warsztaty dla twórców czterech wybranych przez szkoły projektów filmowych. - To duża sprawa, bo z pierwszej ręki młodzi filmowcy zasięgną wiedzy od topowego specjalisty montażu filmowego na temat swoich projektów filmowych, już na materiale filmowym – komentuje Artur Liebhart.

11 maja odbędzie się także warsztat mistrzowski z Esther van Messel - ekspertką międzynarodowego rynku audiowizualnego, agentką filmową, ma na celu przygotowanie polskich producentów filmów dokumentalnych do nawiązywania ponadnarodowych relacji biznesowych oraz promocji międzynarodowej. Organizatorem masterclassu pt. „Gdzie jest rynek filmów dokumentalnych?”   jest Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych.

12 maja festiwal we współpracy z czeskim Institute of Documentary Film zaprezentuje case study udanej ścieżki krótkometrażowego filmu Marii Ponomarovej „Three Windows On South West”. Podczas prezentacji prześledzone zostaną  kolejne etapy prezentacji i produkcji filmu a także współpracy z agentami sprzedaży i festiwalami, na których Mariia Ponomarova, zarówno jako reżyserka jak i producentka, nawiązała kontakt z najważniejszymi przedstawicielami branży. 

Tego samego dnia przedstawiciel amerykańskiego Museum of Moving Image – Eric Hynes  w wykładzie pt. „Amerykańska branża filmów dokumentalnych w pigułce” opowie, jakie filmy interesują amerykańskich programerów, czego szukają w środkowo- i wschodnio-europejskich dokumentach i czy mamy szansę na dystrybucję naszych filmów na rynku amerykańskim.


Panele i dyskusje
9 maja, na dobrą rozgrzewkę, jeszcze przed otwarciem festiwalu, odbędzie się 5. Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodej Widowni organizowane przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, które od  początku swojego istnienia wspiera ten gatunek filmowy. Dowiemy się więcej o idei programu „SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych” – dlaczego warto tworzyć i finansować polskie kino dokumentalne dla młodych widzów. Najważniejszą częścią programu będą prezentacje siedmiu projektów z czwartej edycji programu, którym przyznane zostaną ufundowane przez partnerów programu nagrody.

Najwięcej debat i dyskusji zaplanowano już po zakończeniu pitchingów, na poniedziałek 13 maja. Dzień ten rozpocznie tradycyjnie już sympatyczne  Śniadanie KIPA. To networkingowa inicjatywa powstała we współpracy Sekcji Producentów Filmów Dokumentalnych oraz Młodych Producentów KIPA. To możliwość tworzenia sieci kontaktów i spotkania z przedstawicielami wiodących organizacji filmowych, firm producenckich, specjalistów ds. sprzedaży i dystrybucji oraz twórców.

Najedzeni i w dobrych humorach, możemy udać się bardzo ważną dyskusję, organizowaną przez festiwal i przez KIPA a zatytułowaną „Jak dystrybuować filmy dokumentalne w kinach?” Uczestnicy poszukają odpowiedzi na pytania, czy na dystrybucji kinowej dokumentów można zarobić, na jakie filmy chodzą widzowie i kiedy możemy mówić o sukcesie.  W moderowanej przez Małgorzatę Prociak dyskusji Maciej Ostatek i Karol Piekarczyk przeanalizują największe sukcesy ostatnich lat, takie jak „Simona” czy „Skandal. Ewenement Molesty”.

Niezwykle aktywny w branży Związek Zawodowy Filmowców zaprasza na moderowany przez Agnieszkę Olejnik panel „Warunki pracy na planach filmów dokumentalnych”. Celem debaty, w której wezmą udział Zofia Moruś, Zofia Goraj, Sambor Wilk jest omówienie wyzwań i perspektyw dla profesjonalistów działających w tej dziedzinie oraz poszukiwanie rozwiązań mających na celu poprawę jakości pracy oraz warunków zatrudnienia.  

  Na zakończenie zapraszamy na dyskusję na temat rzadko poruszany, acz frapujący. „Dokumenty sportowe nie są o sporcie. Jak robić produkcje, które zainteresują nie tylko fanów?” Podczas panelu, organizowanego przez Papaya Films, porozmawiamy o przepisie na wciągający, uniwersalny i budzący emocje dokument o tematyce sportowej.

MDAG Industry dofinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej. Millennium Docs Against Gravity – największy polski festiwal filmowych - odbędzie się od 10 do 19 maja w siedmiu miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań,Katowice, Łódź i Bydgoszcz), a następnie online - od 21 maja do 3 czerwca na mdag.pl. Mecenasem tytularnym wydarzenia jest Bank Millennium.
 


Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / MDAG
Ostatnia aktualizacja:  28.04.2024
Zobacz również
Nowe filmy z Polski, Czech i Słowacji – tylko w Cieszynie
Pokazy dla ambasadorów: "Czerwone maki" Krzysztofa Łukaszewicza
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll