Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Pod koniec sierpnia odbędzie się czwarta edycja plenerowego, wakacyjnego Festiwalu Filmowego imienia Andrzeja Kondratiuka. Program tegorocznego Festiwalu został oparty na publikacji „Ojczyzny prywatne” Nataszy Korczarowskiej-Różyckiej, w której autorka analizuje jeden z nurtów twórczości trzech wybitnych polskich reżyserów: Jana Jakuba Kolskiego, Tadeusza Konwickiego i Andrzeja Kondratiuka.
„«Ojczyzny prywatne» to efekt poszukiwania trzeciej drogi, poza oferowaną przez ponowoczesny świat alternatywą: globalizacja (płynność, bezgraniczność) – lokalność (marginalizacja). W sytuacji nieograniczonego wyboru, triumfu filozofii względności i haseł głoszących kres zaufania do tzw. Wielkich Narracji twórcy polskiego kina dają wyraz odwiecznej potrzebie zakorzenienia w świecie trwałych wartości. «Aby żyć w świecie, trzeba go ustanowić». Tadeusz Konwicki, Jan Jakub Kolski i Andrzej Kondratiuk podejmują to wyzwanie w naszym imieniu” (opis wydawcy).
Wśród gości znajdą się: aktor Olgierd Łukaszewicz, który w filmie Janusza Kondratiuka „Jak pies z kotem” wciela się w postać brata reżysera, patron festiwalu – Andrzej Kondratiuk; filmoznawczyni Natasza Korczarowska-Różycka, autorką publikacji „Ojczyzny prywatne”, na której oparto tegoroczny program festiwalu; Jan Jakub Kolski – reżyser prezentowanej podczas festiwalu „Historii kina w Popielawach”; aktor Krzysztof Majchrzak, który w ww. filmie wciela się w postać Józefa Andryszka, jednego z głównych bohaterów; Ajka Tarasow – drugi reżyser wielu filmów Andrzeja Kondratiuka.
Program 4. edycji Festiwalu Filmowego im. Andrzeja Kondratiuka. „Skąd przychodzisz i dokąd idziesz”:
25.08.2023 r. (piątek), godz. 19.30, plaża miejska w Serocku
Rozmowa z Olgierdem Łukaszewiczem i pokaz filmu „Mleczna droga” (reż. A. Kondratiuk)
26.08.2023 r. (sobota), godz. 19.30, plac obok GOK Nieporęt
Rozmowa z Nataszą Korczarowską-Różycką i pokaz filmu „Dolina Issy” (reż. T. Konwicki)
27.08.2023 r. (niedziela), godz. 19.30, Park Świętojański w Wieliszewie
Rozmowa z Janem Jakubem Kolskim, Krzysztofem Majchrzakiem i Ajką Tarasow oraz pokaz filmu „Historia kina w Popielawach” (reż. J.J. Kolski)
W centrum plakatu widnieje znak żeglugowy C.1: Ograniczona głębokość. Jak można go zinterpretować w kontekście tegorocznego Festiwalu i wyświetlanych na nim filmowych dzieł? Czy chodzi o ograniczoną w czasie długość ludzkiego życia, bądź o to, że każdy z nas nurkuje na sobie właściwą głębokość, idzie własną drogą?„Nie myśl człowieku, jakie mogłoby być twoje życie, bo inne byłoby nie twoje” (Czesław Miłosz, „Dolina Issy”, rozdz. XXXVIII).
Więcej TUTAJ.
MR
PIK
Ostatnia aktualizacja: 26.07.2023
Nagrody Polish Days 2023 rozdane
"Raport Pileckiego": znamy datę premiery
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024