PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W dniach 27-29 sierpnia w Nieporęcie, Serocku i Wieliszewie odbędzie się kolejna edycja wakacyjnego, plenerowego Festiwalu Filmowego im. Andrzeja Kondratiuka. Imprezie towarzyszy hasło: „W oparach absurdu”. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.
Festiwal zaprasza do przyjrzenia się superbohaterom, takim jak Batman czy As z „Hydrozagadki” i dołączenia do malowniczego korowodu gości balu na statku, którym kończy się kultowy "Rejs". Poczujmy się jak bohaterowie „Seksmisji”, którzy po wielu latach obudzili się w nieznanym sobie świecie i próbują się w nim odnaleźć.

Seanse kultowych polskich komedii – w Nieporęcie, Serocku i Wieliszewie – poprzedzą rozmowy z zaproszonymi gośćmi, filmy krótkometrażowe młodych twórców oraz dodatkowe atrakcje.

Repertuar festiwalu stanowią kultowe polskie komedie:

"Hydrozagadka" Andrzeja Kondratiuka (1970) – dowód na to, że w polskim kinie wszystko jest możliwe. Nawet nasączona absurdem kpina z rzeczywistości i jej populistycznych haseł w czasach, kiedy krytyka była zakazana i niebezpieczna. Dziś „Hydrozagadkę” ogląda się jak pierwszorzędną parodię amerykańskiego mitu superbohatera, ale warto pamiętać, że wątki superbohaterskie zawsze wracały do kultury w momentach państwowych i światowych kryzysów. To surrealistyczne kino jest więc nie tylko przykładem polskiej komedii z najwyższej półki, ale także wyrazem głęboko ludzkiej potrzeby eskapizmu: choćby chwilowej ucieczki od rzeczywistości.

"Rejs" Marka Piwowskiego (1970) – klasyk polskiej komedii, którego bezbłędna recepcja wydaje się doświadczeniem wspólnym kolejnych pokoleń Polaków, co w czasach społecznego dystansu i przymusowego wycofania z życia publicznego jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Statek, którym płyną bohaterowie Piwowskiego, jest surrealistyczną przestrzenią spotkania całej gamy osobliwości ludzkich typów, z ich ambicjami, ideałami, marzeniami czy intrygami.

"Seksmisja" Juliusza Machulskiego (1983) – surrealizm w wydaniu komediowo potraktowanego science fiction pokazuje świat po wojnie nuklearnej, którą przeżyły wyłącznie kobiety. I dwóch mężczyzn, zahibernowanych w ramach eksperymentu. Ta fantastyczna wycieczka w 2044 rok w rzeczywistości, w której mierzymy się ze światowym kataklizmem, jakim jest pandemia COVID-19, wydaje się szczególnie krzepiąca. Machulski przecież, konstruując swoją utopię, ostatecznie ją rozmontowuje, pokazując, że życie zawsze dąży do równowagi. A świat, nawet po największych wstrząsach, wraca na właściwe tory.

Zestawienie tytułów nie jest przypadkowe. "Rejs" i "Hydrozagadka" były kręcone w okolicach Jeziora Zegrzyńskiego, natomiast jedna ze scen „Seksmisji” odbywa się na plaży w Łebie (rozcięcie plandeki i wyjście na zewnątrz). Dlatego właśnie festiwalowe pokazy zostały zaplanowane w malowniczych plenerach powiatu legionowskiego.

Seansom uznanych dzieł będą towarzyszyć krótkometrażowe debiuty z nurtu surrealizmu. Podczas festiwalu jako supporty zostaną pokazane następujące tytuły młodych twórców:

Fikołek” (2019) Mileny Dutkowskiej (29 min) – surrealistyczna wizja świata, w którym Anioł Stróż, aby skuteczniej pełnić swoje zadanie, schodzi z nieba i z impetem ląduje w życiu mieszkającego z despotyczną matką Adama. A wkrótce, skuszony doczesnym życiem, zaczyna – delikatnie mówiąc – nadużywać swoich kompetencji.

Maria nie żyje” (2020) Martyny Majewskiej (30 min) – purnonsensowa opowieść o Marii, która – choć zmarła – pozostała wśród żywych i przygląda się przygotowaniom do swojego pogrzebu. Jednocześnie poznaje prawdziwe relacje wśród jej najbliższej rodziny i – jedną nogą na tamtym świecie – dowiaduje się, że „tak jak źle żyła, tak źle umarła”.

Prawdziwe uczucia” (2020) Jana Kuźniaka (18 min) – gwiazdorsko obsadzona (Małgorzata Kożuchowska i Jacek Poniedziałek) surrealistyczna przypowieść o świecie przyszłości, w którym idealnie zaprogramowane androidy zastępują rodzinę. Ale ludzkie uczucia jak zwykle okazują się bardziej skomplikowane niż cyfrowo zorganizowana rzeczywistość.  

---------------------------

Trzeciego dnia festiwalu odbędzie się gra terenowa, której fabuła nawiązuje do świata przedstawionego w kultowej komedii "Seksmisja" w reżyserii Juliusza Machulskiego.

29.08.2021 r. (niedziela), godz. 14.00-19.00, Park Świętojański w Wieliszewie (ul. Świętojańska 43); zgłoszenia na miejscu bądź przez formularz internetowy.

Uczestnicy zostaną powitani słowami:

„Witajcie przybysze! Wcielicie się w nowych członków seksmisyjnej społeczności, która po rewolucji społecznej zdecydowała się na zwiększenie populacji. Zanim to jednak nastąpi, musicie zdobyć odpowiednią wiedzę na temat funkcjonowania naszej społeczności, obowiązującej w niej hierarchii i stosowanej przez nas technologii. Pomogą Wam w tym doświadczeni członkowie. Przed Wami 3 stacje tematycznie – każda odnosi się do jednej z części rzeczywistości. Do każdej stacji przyporządkowane są 3 zadania. Znajdziecie je na terenie parku w postaci kodów QR. Po zeskanowaniu kod odsyła do strony internetowej z poleceniem. Kiedy poprawnie wykonacie wszystkie 9 zadań z 3 stacji tematycznych, zyskamy pewność, że jesteście w pełni przygotowani do życia w nowej, wspaniałej rzeczywistości. Adepci mają 5 godzin na wykonanie wszystkich zadań, jednak średni czas ich realizacji wynosi 1,5 godziny. Czy jesteście gotowi podjąć wyzwanie?”

Twórcą gry jest Games Development Mitzner i Reszta. Regulamin gry tutaj.

PROGRAM Festiwalu Filmowego im. Andrzeja Kondratiuka „W OPARACH ABSURDU”:   

I dzień, piątek, 27 sierpnia 2021 r., godz. 19.00, Kompleks Rekreacyjno-Wypoczynkowy Nieporęt Pilawa, ul. Wojska Polskiego 3

Pokaz filmu pt. "Hydrozagadka", przed nim krótkometrażowy film pt. „Fikołek”.
Wstęp do seansów: rozmowa z gośćmi na temat superbohaterów – skąd się wzięli i po co są nam potrzebni, dlaczego najwięcej ich zamieszkuje amerykańską kulturę popularną, jakie nastroje społeczne symbolizują, czy mamy jakichś polskich superbohaterów?
Po filmach, ok. godz. 21.30, występ Klubu Komediowego inspirowany „Hydrozagadką”.

II dzień, sobota, 28 sierpnia 2021 r., godz. 19.00, plaża miejska w Serocku

Pokaz filmu pt. "Rejs", przed nim krótkometrażowy film pt. „Maria nie żyje”.
Wstęp do seansów: rozmowa na temat humoru w czasach PRL-u.
Po pokazie filmów happening na zacumowanym statku – bal maskowy z DJ-em.

III dzień, niedziela, 29 sierpnia 2021 r., godz. 19.00, Park Świętojański w Wieliszewie

Pokaz filmu pt. "Seksmisja", przed nim krótkometrażowy film pt. „Prawdziwe uczucia”.
Wstęp do seansów: rozmowa na temat realizacji futurystycznego filmu w latach 80.
Tego dnia o godzinie 14.00 wystartuje gra miejska inspirowana „Seksmisją”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


LK
Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie
Ostatnia aktualizacja:  18.08.2021
Zobacz również
"Wolność, równość, solidarność" na 14.Mastercard OFF CAMERA
Startuje 13. Solanin Film Festival
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll