PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Podczas trwania festiwalu Dwa Brzegi miała miejsce światowa prapremiera najnowszego filmu Janusza Kondratiuka „Jak pies z kotem”, w którym reżyser mierzy się z odejściem brata. W rolach głównych m.in. Robert Więckiewicz i Olgierd Łukaszewicz.
Janusz Kondratiuk opowiada w sposób zniuansowany o tematach trudnych. W historię odchodzenia swojego brata wplata również elementy humorystyczne. Tym sposobem można jego film można nazwać „kinem środka”, gdzie tragedia łączy się komedią. - Ten film ma być jednocześnie smutny i śmieszny – mówi sam reżyser.

"Jak pies z kotem" to pełna ironicznego humoru wizja nieszablonowej rodziny, z jej konfliktami i rywalizacją, niepozbawiona momentów wzruszenia i autentycznej bliskości. Gdy starszy z braci Andrzej, nagle zachoruje, młodszy pomimo różnic i muru nieporozumień jaki przez lata wyrósł między nimi, podejmie się opieki nad potrzebującym pomocy bratem.

- Spisałem to co było, nie dodałem nic od siebie. Te wszystkie rzeczy są prawdziwe, jeżeli chodzi o dialogi czy sytuacje. Po prostu to odtworzyłem. Teraz jest moda na grupy rekonstrukcyjne. To ja coś takiego właśnie zrobiłem - mówił reżyser na spotkaniu z widzami po seansie podczas festiwalu Dwa Brzegi.

Galeria z uroczystej premiery i spotkania z widzami po seansie:


fot. Jacek Czerwiński/SFP.

W rolach głównych występują: Robert Więckiewicz (Janusz), Olgierd Łukaszewicz (Andrzej), Aleksandra Konieczna (Iga) i Bożena Stachura (Beata, żona Janusza).

- Kręciliśmy w domu Janusza, a jego meble służyły nam za scenografię. W filmie wystąpiły jego psy, a my, aktorzy, odgrywaliśmy sceny z jego życia. […] Podczas jednej z prób przymierzałem różne kostiumy, nic nie leżało dobrze. Wtedy ktoś zaproponował: „a może spróbujemy z rzeczami Andrzeja?”. Włożyłem jego ubranie. I pasowało – mówił Olgierd Łukaszewicz w wywiadzie dla onet.pl.

Zdjęcia do filmu wykonał Witold Płóciennik. Za produkcję odpowiada Michał Kwieciński. Producentem filmu jest Akson Studio. Dystrybucją zajmuje się Akson Dystrybucja. "Jak pies z kotem" wejdzie do kin 19 października 2018 roku.

***

Janusz Kondratiuk (1943) - scenarzysta, reżyser filmowy i teatralny, absolwent reżyserii łódzkiej szkoły filmowej. W początkowym okresie kariery współpracował ściśle z bratem Andrzejem Kondratiukiem, z którym łączyło go podobne spojrzenie na film i swego czasu traktowani byli jako autorski duet reżyserski. Tworzyli filmy stylizowane na dokument, często współpracowali z aktorami nieprofesjonalnymi, stawiali na naturalność. Autor kultowych filmów jak "Dziewczyny do wzięcia" (1972) z niezapomnianą Ewą Szykulską czy "Czy jest tu panna na wydaniu" (1977).


Albert Kiciński
12. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
Ostatnia aktualizacja:  2.08.2018
Zobacz również
fot. Jacek Czerwiński/SFP
Trwa nabór zgłoszeń na program EURODOC 2019
Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" zaprasza na PITCHING FORUM
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll