PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Tradycją jest, że co roku zostaje powołany artPrezydent Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk Miasto/a Gwiazd. Przez cały rok pełni on rolę opiekuna całego wydarzenia, by ostatniego dnia, podczas uroczystej gali, odebrać złoty klucz – statuetkę. Tym razem obowiązek przypadł polskiej reżyserce oraz scenarzystce, Magdalenie Łazarkiewicz.
Festiwal Miasto/a Gwiazd co roku zrzesza artystów z całego kraju, którzy przyjeżdżając do Żyrardowa na spotkaniach ze studentami oraz lokalną społecznością, prezentują swoje dokonania twórcze. Jest to dla wszystkich odwiedzających wyjątkowy czas kultury. To moment, kiedy wymieniane są doświadczenia i czerpana jest motywacja oraz inspiracja do dalszego tworzenia sztuki na kolejne lata. 


14. edycja festiwalu trwała od 22 do 24 września 2022 roku. Do Żyrardowa zawitało wielu niesamowitych artosobistości takich jak: Adam Sztaba, Marcin Szczygielski, Mariola Turbiarz, prof. Jan Tutaj i wielu innych.
ArtPrezydent M{i}aSTO/a Gwiazd to „Strażnik Kultury i Sztuki" wybierany od 2011 roku na roczną kadencję, który dokonuje uroczystego otwarcia Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk. W poprzednich latach kadencje sprawowali m.in. Robert Gonera, Małgorzata Niemen, Jan Peszek, Grzegorz Miecugow. Partnerem dnia była Światowa Unia Filmu Niezależnego UNICA.

Interdyscyplinarny Festiwal Sztuk Miasto Gwiazd w Żyrardowie to wydarzenie kulturalne w Polsce odbywające się corocznie we wrześniu, nieprzerwanie od 2009 roku w Żyrardowie, mieście między Warszawą a Łodzią. Organizatorem jest Fundacja Kultury i Sztuki artHOLDING reprezentowany przez Martę Ewę Olbryś. Założycielem i pomysłodawcą festiwalu jest prof. Artur Krajewski.

Interdyscyplinarność i Improwizacja to słowo klucz do zrozumienia hybrydy festiwalowej, która zbudowana jest z wielości dziedzin sztuki: Plastyki, Teatru, Filmu, Muzyki, Tańca, Performance'u, i Animacji.

Do tej pory Festiwal M{i}aSTO/a Gwiazd w Żyrardowie odwiedziło ponad 3500 artystów, w tym ponad pięciuset znanych i rozpoznawalnych osobistości świata nauki, kultury i sztuki, takich jak np. Maciej Stuhr, Robert Gonera, Andrzej Grabowski, Jurek Owsiak, Elżbieta Zapędowska, Edyta Olszówka, Adam Sztaba, Maciej Orłoś, Jarosław Boberek, Ilona Łepkowska, Grażyna Torbicka
i inni.
MR
Festiwal Sztuk Miasto/a Gwiazd
Ostatnia aktualizacja:  30.09.2022
Zobacz również
„Niebezpieczni dżentelmeni” filmem otwarcia 38. WFF
Gwiazda Feliksa Falka w Alei Sław. Świat to szachownica
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll