PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Tak zakończył 22. edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE - Marek Żydowicz, dyrektor imprezy. Nawiązał do wystąpień twórców, którzy mówili o filmie jak o rozwoju dziecka, albo zjawili się z niemowlakiem na scenie...
Galę prowadziła Grażyna Torbicka, towarzyszył jej Zbigniew Banaś, który bardzo dzielnie tłumaczył kwestie na polski i angielski. Zresztą robił to z ogromnym wyczuciem, co dodawało blasku imprezie. Uroczystość rozpoczął spektakl Andrzeja Strzeleckiego „Film”, przygodowo-kryminalno-miłosna historia życia bohaterki o imieniu Zuzia i jej nieudanych związków z mężczyznami, będąca zarazem  hołdem złożonym kinematografii. Festiwal bydgoski ma wielu przyjaciół, którzy są często laureatami nagrody honorowej. W tym roku do tego grona dołączył Polski Instytut Sztuki Filmowej. Marek Żydowicz, mówił do obecnej już na scenie dyrektorki PISF, Agnieszki Odorowicz, że „pani dyrektor zmieniła Polską kinematografię. Wszyscy widzimy jako polskie kino się rozwija i zaczyna święcić triumfy na światowych ekranach. Ale pani dyrektor dostrzega również tych, którzy promują polskie kino, czyli festiwale. I my również, jako organizatorzy festiwalu, chcemy Pani Agnieszce bardzo serdecznie podziękować”.


Krzysztof Skonieczny, fot. Camerimage/ Ewelina Kamińska.

Nagrodę w Konkursie Filmów Polskich otrzymał "Hardkor Disko". Złotą Żabę odebrali: autor zdjęć Kacper Fertacz i reżyser Krzysztof Skonieczny, który dziękował m.in. swojej mamie, bowiem nakręcone przez nią kiedyś materiały na VHS, zostały wykorzystane w filmie. Najważniejsze nagrody na festiwalu powędrowały do filmów zaklasyfikowanych do Konkursu Głównego: Złota Żaba dla Mikhaila Krichmana za zdjęcia do filmu "Lewiatan" Andreia Zvyagincewa, Srebrna Żaba dla Ehaba Assala za „OmaraHany Abu-Asada oraz Brązowa Żaba dla Andre Turpina za „MamęXaviera Dolana.

Srebrną Kijankę, nagrodę w Konkursie Etiud Studenckich”, wręczył przewodniczący Jury w tej kategorii – Rob Epstein. Otrzymał ją "Las cieni" Andrzeja Cichockiego (reżyser i autor zdjęć w jednym). Złotą Kijankę dostał film „Berlin TroikaAndreia Gontcharova (autor zdjęć - Julian Landweer) – odebrał ją producent David Keitsch. Laureat pierwszego miejsca rokrocznie otrzymuje nagrodę pieniężną od Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Wręczył ją honorowy prezes SFP – reżyser Janusz Majewski mówiąc: „Jestem w tej branży 60 lat, ale muszę powiedzieć, że zazdroszczę temu człowiekowi, który jest na początku drogi. Wszystkiego dobrego”.


Andrzej Cichocki, fot. Camerimage/ Ewelina Kamińska.

  Zwycięzcą w Konkursie Debiutów Reżyserskich, organizowanym pod patronatem SFP, został „TheebNaji Abu Nowara (zdj. Wolfgang Thaler). Z kolei w Konkursie Debiutów Operatorskich, również pod patronatem SFP, zwyciężył Niels Thastum, za zdjęcia do „When animals dreamJonasa Alexandra Arnby’ego. Przemysław Niczyporuk, autor zdjęć do filmu "Punkt wyjścia" Michała Szcześniaka (produkcja Studio Munka/SFP), otrzymał Złotą Żabę w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych, którą odebrała żona reżysera, kompozytorka muzyki do tego filmu – Wioleta Szcześniak, zjawiając się na scenie z malutkim dzieckiem na ramieniu. Złotą Żabę w Konkursie Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych otrzymał film „KrewAliny Rudnitskayi (zdj. Yura Gautsel, Sergei Maksimov).

Przyznano również nagrody specjalne. Laureatem Nagrody za Szczególną Wrażliwość Wizualną został montażysta Martin Walsh ("Chicago", "Dziennik Bridget Jones", "V jak Vendetta"). Nagrodę za Całokształt twórczości otrzymał Philip Kaufman, reżyser takich filmów jak „Pierwszy krok w kosmos”, "Zatrute pióro" czy "Nieznośna lekkość bytu". W tym ostatnim filmie grał przed laty Daniel Olbrychski, który wręczył ją twórcy mówiąc „To było dwadzieścia siedem lat temu. Bardzo miło Cię spotkać w moim wspaniałym , ale czasami bardzo szalonym kraju”. Caleb Deschanel, autor zdjęć do „Pasji”, „Patrioty” i „Skarbu narodów”, również odebrał Nagrodę za Całokształt Twórczości, którą wręczył mu Philip Kaufman, pracujący z nim przy „Pierwszym kroku w kosmos”.


Philip Kaufman, fot. Camerimage/ Wiola Łabędź.

W Konkursie Filmów 3D w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny zwyciężył „Everest – Poza krańcem świata” Leanne Pooley (zdj. Richard Bluck), a nagroda dla Najlepszego Filmu Fabularnego powędrowała do rąk Thomasa Hardmeiera, autora zdjęć do filmu Jeana-Pierre’a Jeuneta – “The young and Prodigious T.S. Spivet”.

Nagrody spotów reklamowych „Fundusze europejskie w kadrze” nie przyznano, postanowiono jednak wyróżnić spot przygotowany dla Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju pt. „Historia prawdziwa, część I”.

 

 

Albert Kiciński
SFP
Ostatnia aktualizacja:  2.12.2014
Zobacz również
fot. Camerimage/ Ewelina Kamińska
Allan Starski na Camerimage
Polscy animatorzy powalczą w Słowenii
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll