PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
31 sierpnia publiczność Oslo Short Film Festival w Norwegii będzie mogła zobaczyć krótkometrażowy dokument Andrzeja Cichockiego „Trochę raju”. Wielokrotnie nagradzana produkcja Studia Munka SFP rywalizować będzie o statuetkę dla Najlepszego Dokumentu z pięcioma innymi tytułami.


Oslo Short Film Festival to wydarzenie poświęcone filmom krótkometrażowym odbywające się się od 2017 roku w sercu stolicy Norwegii. W tegorocznym programie znalazło się 19 krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych z całego świata, które powalczą o nagrody dla Najlepszego Krótkiego Metrażu oraz Najlepszego Dokumentu. Wśród zaproszonych tytułów znalazł się zrealizowany w Studiu Munka SFP dokument „Trochę raju” Andrzeja Cichockiego.

Opowiadane spokojnym rytmem, pozbawione dialogów „Trochę raju” jest efektem wielomiesięcznej intymnej obserwacji wielodzietnej śląskiej rodziny żyjącej na uboczu cywilizacji. Świat bohaterów filmu nierozerwalnie związany jest z wszechobecną naturą, która odmierza rytm życia, jakże różny od tego, który wyznacza nam XXI wiek.

Dokument Andrzeja Cichockiego miał swoją światową premierę w 2020 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym IDFA w Amsterdamie. Od tego czasu z sukcesami prezentowany jest na kolejnych zagranicznych i polskich imprezach. „Trochę raju” wyróżniono Srebrnym Lajkonikiem dla najlepszego filmu dokumentalnego oraz Nagrodą za najlepsze zdjęcia na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym za "krótki film o nieskończoności, z cienia marginesu, ubóstwa i degradacji wydobywający niepojętą świetlistość życia".

Produkcję Studia Munka doceniono również na kilkunastu innych festiwalach w Polsce i na świecie, w tym na: Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych "żubrOFFka" w Białymstoku, Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie, Festiwalu Przeźrocza w Bydgoszczy, Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA w Poznaniu, Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Makedox" w Skopje, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pärnu w Estonii, rumuńskim Festiwalu Filmów, Diaporam i Fotografii „Jesień w Voronecie”, Barnes Film Festival w Londynie, Rural Film Fest w Hiszpanii oraz Louth International Film Festival w Irlandii i Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Brukivka” w Ukrainie.

Reżyser filmu Andrzej Cichocki jest absolwentem Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, a obecnie jej wykładowcą na kierunkach Reżyseria oraz Realizacja obrazu filmowego i fotografia. Na swoim koncie ma kilka nagradzanych w Polsce i na świecie etiud fabularnych. Doświadczenie na planie zdobywał także pracując jako operator kamery m.in. przy filmach „Bitwa Warszawska 1920” Jerzego Hoffmana, „Rachuba świata” Detleva Bucka i „Piąte: nie odchodź!” Katarzyny Jungowskiej oraz serialach telewizyjnych.

„Trochę raju” zrealizowane zostało w ramach wspieranego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej programu Pierwszy Dokument. Koproducentami filmu są Unlimited Film Operations i Limes Avenue Produkcja Filmowa.


LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  24.08.2023
Zobacz również
„Zielona granica”: pierwszy zwiastun nowego filmu Agnieszki Holland
Ostatnie dni zbiórki na Kino na Granicy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll