PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
5 listopada widzowie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Brisbane w Australii będą mogli zobaczyć krótkometrażowy dokument Andrzeja Cichockiego „Trochę raju”. Produkcja Studia Munka SFP wyświetlona zostanie w bloku krótkich dokumentów ze świata jako jedyny reprezentant Polski.
Pozbawiony dialogów, nieśpieszny dokument Andrzeja Cichockiego to efekt wielomiesięcznej intymnej obserwacji wielodzietnej śląskiej rodziny żyjącej na uboczu cywilizacji. Ich świat nierozerwalnie związany jest z wszechobecną naturą, która odmierza rytm życia, jakże różny od tego, który wyznacza nam XXI wiek.

To właśnie poetycki rytm filmu zachwycił selekcjonerów australijskiej imprezy poszukujących w kinie dokumentalnym refleksji nad wspólnotowością i funkcjonowaniem w świecie zdominowanym przez konflikty i traumy.

Prezentowany w bloku najciekawszych dokumentów ze świata film Andrzeja Cichockiego powalczy o Nagrodę dla Najlepszego Krótkiego Metrażu. Filmy oceni Jury złożone z australijskich filmowców. Zasiądą w nim scenarzystka i reżyserka Kate Viven, scenarzysta i reżyser Ben Hackworth oraz reżyserka Mairi Cameron.

Australia to już kolejny przystanek na festiwalowej drodze "Trochę raju". Od momentu światowej premiery w 2020 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym IDFA w Amsterdamie, dokument Andrzeja Cichockiego z sukcesami prezentowany jest na kolejnych zagranicznych i polskich imprezach. Film wyróżniono Srebrnym Lajkonikiem dla najlepszego filmu dokumentalnego oraz Nagrodą za najlepsze zdjęcia na ubiegłorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym. "Trochę raju" nagradzano również na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych "żubrOFFka" w Białymstoku, Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie, Festiwalu Przeźrocza w Bydgoszczy, Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA w Poznaniu, Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Makedox" w Skopje, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pärnu w Estonii, rumuńskim Festiwalu Filmów, Diaporam i Fotografii „Jesień w Voronecie”, Barnes Film Festival w Londynie oraz Rural Film Fest w Hiszpanii.

Reżyser filmu Andrzej Cichocki jest absolwentem Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, a obecnie jej wykładowcą na kierunkach reżyseria oraz realizacja obrazu filmowego i fotografia. Na swoim koncie ma kilka nagradzanych w Polsce i na świecie etiud fabularnych. Doświadczenie na planie zdobywał także pracując jako operator kamery m.in. przy filmach „Bitwa Warszawska 1920” Jerzego Hoffmana, „Rachuba świata” Detleva Bucka i „Piąte: nie odchodź!” Katarzyny Jungowskiej oraz serialach telewizyjnych.

"Trochę raju" zrealizowane zostało w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studio Munka w ramach, wspieranego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, programu Pierwszy Dokument. Koproducentami filmu są Unlimited Film Operations i Limes Avenue Produkcja Filmowa.

LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  27.10.2022
Zobacz również
Najlepsze krótkie metraże świata od 2 listopada na 21. CINEMAFORUM
EnergaCAMERIMAGE ogłasza pełny program
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll