PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Blisko 170 filmów, a wśród nich premiery światowe, międzynarodowe i europejskie. 37. Warszawski Festiwal Filmowy rozpoczął się 8 i potrwa do 17 października. Aż cztery produkcje Studia Munka SFP znalazły się w programie 37. WFF. Widzowie jednej z najważniejszych imprez filmowych w Polsce zobaczą głośne fabularne debiuty "Synthol" Piotra Trojana i "Stancję" Adriana Apanela oraz obsypane nagrodami dokumenty "Trochę raju" Andrzeja Cichockiego i "Lata świetlne" Moniki Proby.

Filmem otwarcia Warszawskiego Festiwalu Filmowego jest „Kapitan Wołkonogow uciekł” (reż. Natasha Merkulova, Aleksey Chupov; produkcja rosyjsko-estońsko-francuska), czyli opowieść o Fiodorze Wołkonogowie, kapitanie radzieckich Służb Bezpieczeństwa (NKWD) na tle prześladowania politycznego w ZSRR. Film swoją premierę miał w konkursie w Wenecji.


Festiwal zamknie natomiast film „Kobiety płaczą” (reż. Vesela Kazakova, Mina Mileva; produkcja byłgarsko-francuska), czyli oparta na prawdziwych wydarzeniach historia rodziny kobiet mierzących się z seksizmem i konserwatywnymi wartościami w ich kraju. Film zadebiutował na festiwalu w Cannes.


„Brigitte Bardot cudowna” Lecha Majewskiego


Konkurs Międzynarodowy stanowi wizytówkę Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Główna nagroda czyli Warsaw Grand Prix, ufundowana przez Prezydenta Warszawy, wynosi 100 tys. zł. 15 filmów, wśród których jest polski „Brigitte Bardot cudowna” Lecha Majewskiego oraz ukraińsko-polsko-niemiecka koprodukcja „Nosorożec” Olega Sentsova, będzie oceniać jury w składzie: Sitora Alieva (dyrektor festiwalu, Rosja), Magda Kowalczyk (operator, Polska/Wielka Brytania), Tammy Tai (producentka, Chiny/Szwajcaria/Niemcy), Peter Rommel (producent, Niemcy) oraz Igor Soukmanov (dyrektor festiwalu, Białoruś).


Z kolei w konkursowej sekcji 1-2 wśród 15 tytułów znalazły się polsko-francuska „Anatomia” Oli Jankowskiej i meksykańsko-polskie „Słabsze ogniwo” Joaquína Del Paso, natomiast w Konkursie Wolny Duch jest obraz Michała Krzywickiego „Dzień, w którym znalazłem dziewczynę w śmieciach”.


Na 16 tytułów w Konkursie Filmów Dokumentalnych trzy to polskie produkcje. Są to: „Gdy kwiaty nie milczą”, reż. Andrei Kutsila, „Rozkołys” reż. Łukasz Ratuski oraz „Stado”, reż. Monika Kotecka. Z kolei w Konkursie Filmów Krótkometrażowych również znalazły się trzy polskie obrazy – to „Vivaldi: Stabat Mater”, reż. Sebastian Pańczyk, „Julian Tuwim: do prostego człowieka”, reż. Cezary Albiński oraz „3 Gennaracje”, reż. Paulina Ziółkowska.


Ponadto w programie jest również pozakonkursowa sekcja Najlepsze Polskie Filmy Krótkometrażowe 2021 oraz Polska Klasyka – Marek Koterski. W programie znalazły się filmy Studia Munka SFP. WIęcej informacji TUTAJ .




MR
WFF
Ostatnia aktualizacja:  8.10.2021
Zobacz również
"Dziewczyny z Dubaju": pierwszy zwiastun
"Lata świetlne" na Dok Leipzig!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll