PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Zakończył się 17. na BNP Paribas Dwa Brzegi Festiwal Filmu i Sztuki. Ostatni festiwalowy dzień przebiegł pod znakiem dwóch ważnych wydarzeń – wernisażu wystawy „Zainspirowani Szukalskim” oraz ceremonii zamknięcia imprezy, na którą przybyły tłumy.
Kim jest ów Szukalski? Na Netfliksie wciąż można obejrzeć film „Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego” Anny i Ireneusza Dobrowolskich. Polski rzeźbiarz, malarz, rysownik, projektant i teoretyk, niezwykle barwna postać artystycznej bohemy Chicago i Nowego Jorku, związany był także z Kazimierzem Dolnym. Producentem filmu jest… Leonardo DiCaprio, z którego ojcem łączyła „Stacha z Warty” przyjaźń. Artysta był dla aktora przyszywanym dziadkiem. To właśnie ten film wzbudził zainteresowanie zapomnianym w Polsce niezwykłym artystą. „Zainspirowani Szukalskim” to projekt przewidujący ekspozycje prac plastycznych wszystkich technik, zainspirowanych twórczością Stanisława Szukalskiego. Dzieła artystów, na różny sposób związanych z Kazimierzem, można obejrzeć w kilku miejscach podczas festiwalu i niezależnie od niego. W sobotę 5 sierpnia miał miejsce barwny wernisaż wystawy, będący częścią programu Dwa Brzegi.

Wernisaż wystawy Zainspirowani Szukalskim, fot. FB Projektu

Choć nawet z nazwy Dwa Brzegi to festiwal filmu i sztuki, to jednak temu drugiemu członowi poświęca się o wiele mniej uwagi. Tymczasem artyści tworzący w Kazimierzu biorą czynny udział w tworzeniu festiwalowych atrakcji. Po raz drugi z rzędu turyści i widzowie wzięli udział w malowniczym Małym Festiwalu Sztuki na Lubelskiej. Przez cały dzień, w pierwszą festiwalową niedzielę odbywają się wernisaże galerii na ulicy Lubelskiej, a wystawy trwają do końca trwania festiwalu.

Mały festiwal sztuki na Lubelskiej, fot. M. Boruch / BNP Paribas Dwa Brzegi

Wydawało się, że ulewny deszcz pokrzyżuje plany organizatorów, jednakże po południu rozpogodziło się i zarówno ceremonia zamknięcia, jak i ostatnie pokazy, także plenerowe, przebiegły bez komplikacji. Zakończenie festiwalu odbyło się w wielkim namiocie ustawionym dzięki sponsorowi imprezy BNP Paribas. Jak podkreśliła przedstawicielka banku, Dwa Brzegi to jeden z 40 wspieranych przez nich festiwali pod hasłem We Love Cinema. Powitana owacyjnie dyrektorka artystyczna festiwalu Grażyna Torbicka nie kryła satysfakcji, że impreza mogła odbyć się w godnych warunkach, a dzięki namiotowi miejsca starczyło dla wszystkich głodnych kina widzów. Pokazy odbywały się także plenerowo na Zamku oraz w pobliskiej szkole, która pełniła też funkcję miejsca spotkań z twórcami i biura festiwalu.
 
Grażyna Torbicka, Jacek Bromski, BNP Paribas Dwa Brzegi

Grażyna Torbicka dziękowała partnerom i sponsorom, m.in. Mennicy Polskiej, gminie Kazimierz Dolny, Mercedes-Benz, ośrodkowi kultury „Kokpit”. Szczególne podziękowanie wystosowała pod adresem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. – SFP zrzesza filmowców wielu zawodów filmowych. W jego strukturach działa Studio Munka, kuźnia młodych talentów, których filmy tu prezentujemy. Ma piękny dom pracy twórczej Stara Łaźnia, który po części w czasie festiwalu staje się naszym domem, za co jesteśmy bardzo wdzięczni - mówiła Grażyna Torbicka, zapraszając na scenę prezesa SFP Jacka Bromskiego. - Jesteśmy po to, by robić filmy ale i je upowszechniać. Byłem na bardzo wielu festiwalach na całym świecie, ale ten lubię najbardziej – zdradził Jacek Bromski. -  Cieszę się, że możemy w nim uczestniczyć. Odczuwam osobistą satysfakcję, gdyż od czasu pandemii festiwal przeżywał ciężkie dni z powodu trudności obiektywnych, braku pieniędzy. W tym roku rozkwitł fantastycznie, że jesteście tu, ci którzy kochają kino. To festiwal dla Was!

Jacek Bromski, fot. BNP Paribas Dwa Brzegi

Goście Festiwalu spotkali się wieczorem w Domu Pracy Twórczej SFP, gdzie Stowarzyszenie urządziło uroczyste przyjęcie pożegnalne.

 
NAGRODY
W tym roku do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych na BNP Paribas Dwa Brzegi zakwalifikowano 24 produkcje z Polski i zagranicy. Zwycięzców poznaliśmy podczas Gali Zamknięcia Festiwalu. Jury w składzie: aktorka Dorota Pomykała; reżyser Sławomir Grünberg oraz krytyk filmowy i dziennikarz Michał Walkiewicz po obejrzeniu 24 filmów postanowiło przyznać następujące nagrody:
- I Nagroda w wysokości 6000 zł dla „Być kimś” (reż. Michał Toczek) za „polski klincz wszech czasów: męskie-żeńskie, prywatne-polityczne, artystyczne-gatunkowe, komediowe-dramatyczne, post- i pre- transformacyjne; oraz za reżyserską, operatorską oraz aktorską precyzję, która pozwoliła zamienić to wszystko w prawdziwe kino”
— II Nagroda w wysokości 4000 zł dla „Na żywo” (reż. Mara Tamkovich) za „trzynaście minut i czternaście sekund z życia; z życia, które jest thrillerem, dramatem politycznym, filmem o terrorze władzy i powinnościach mediów; z życia, którym na żywo, 24 godziny na dobę, ryzykuje się na Białorusi”
— III Nagroda w wysokości 3000 zł dla „Kiedy obróci się dom” (reż. Maria Ornaf) za „lekkość narracji i ciężar konwencji, za surowy realizm i baśniową grozę oraz za wszystko czym jest i czym może być inicjacja w dorosłość”
Sponsorem głównych nagród w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych jest MAKonLine Ubezpieczenia.
— Wyróżnienie dla filmu „Followers. Odpalaj lajwa” (reż. Jakub Radej) za „sugestywną wizję świata, którego musimy się nauczyć, z którym musimy się pogodzić i który powinniśmy czynić lepszym”
- Wyróżnienie dla filmu „Trzy opowiadania o Basi” (reż. Mateusz Pietrak) za „nakręconą z wyczuciem delikatnej materii kina faktu opowieść o poezji życia i prozie śmierci”
- Wyróżnienie dla filmu „Slow Light” (reż. Katarzyna Kijek i Przemysław Adamski) za „najpiękniejszą metaforę życia przeszłością oraz poszukiwania światła w teraźniejszości”
Sponsorem wyróżnień (każde 2000 zł) w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych jest MJ2 Team Managers.
  — Nagrodę im. Agatki Modrzejewskiej za zdjęcia „za wrażliwość wizualną, dzięki której w precyzyjnych skrótach, eleganckich pasażach oraz celnych metaforach udało się zawrzeć nie jedną, a kilka prawd o miłości” - otrzymuje Silvio Gerber, operator filmu „Heart Fruit” w reżyserii Kima Allamanda.  Sponsorem nagrody specjalnej im. Agatki Modrzejewskiej za najlepsze zdjęcia w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych jest Fundacja im. Agatki Modrzejewskiej.


Namiot festiwalowy, fot. BNP Paribas Dwa Brzegi

Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest partnerem Festiwalu "Dwa Brzegi".Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / Dwa Brzegi
Ostatnia aktualizacja:  10.08.2023
Zobacz również
Znamy datę premiery nagrodzonej Grand Prix w Cannes „Strefy interesów”
W Łodzi będą uczyć nowego zawodu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll