PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest na konferencji prasowej ogłosił nazwiska laureatów honorowych Złotych Aniołów. Podczas rozpoczynającego się 18 października 2014 roku festiwalu w 16 pasmach pokazane zostanie ponad 150 filmów.
Specjalny Złoty Anioł za Niepokorność Twórczą trafi w ręce Daniela Olbrychskiego (Potop, Ziemia obiecana), jednego z najważniejszych aktorów polskich. Anioły za całokształt twórczości otrzymają znakomita aktorka Danuta Szaflarska (Pokłosie, Pora umierać) oraz nominowany do Oscara reżyser Jerzy Hoffman, twórca ekranizacji Sienkiewiczowskiej Trylogii. Gościem Tofifest będzie również wybitny czeski reżyser Bohdan Slama (Dzikie pszczoły, Szczęście), który odbierze specjalnego Złotego Anioła za wkład w rozwój kina europejskiego. Do Torunia przyjedzie też jeden z najlepszych twórców estońskich Ilmaar Raag (Nasza klasa).

W trzech składach jurorskich zasiądą między innymi: dyrektor Sofia International Film Festival Stefan Kitanov, reżyser Tomasz Wasilewski (Płynące wieżowce), aktorzy — Agata Trzebuchowska (Ida), Marcin Kowalczyk (Jesteś Bogiem) i Olga Bołądź (Skrzydlate świnie, Służby specjalne) oraz reżyser Robert Wichrowski (Francuski numer).

Główne nagrody filmowe Tofifest — Złote Anioły — rozdane zostaną w czterech konkursach. W konkursie głównym dla światowych debiutów ON AIR, wystartuje 13 filmów, wśród których znalazło się nagradzane w Cannes "Plemię" Miroslava Slaboshpitskyza Ukrainy czy polski "Kebab i Horoskop" Grzegorza Jaroszuka. Polskie premiery będą miały m.in. zwycięzca festiwalu w Karlovych Varach "Corn Island" George'a Ovashvili z Gruzji, czy nominowany do 12 izraelskich nagród filmowych "Zero Motivation" Tayli Lavie. W konkursie krótkometrażowym SHORTCUT zaprezentowane zostaną 33 filmy z 20 krajów. W konkursie polskim FROM POLAND wystartuje 11 tytułów, a wśród nich "Huba" Anny i Wilhelma Sasnalów czy "Onirica.PsiePole" Lecha Majewskiego. Konkurs LOKALIZACJE dla filmowców związanych z regionem kujawsko-pomorskim obejmie 23 tytuły.

Osią tematyczną tegorocznego Tofifest jest pasmo Zjawiska — Nordic Noir, czyli kino oparte o niezwykle popularne, skandynawskie kryminały. Tofifest jako pierwszy w Polsce próbuje zanalizować ten rodzący się na naszych oczach nurt. Dlatego na plakacie festiwalu widnieje aktorka Noomi Rapace, wcielająca się w postać Lisbeth Salander z kryminalnej trylogii „Millenium” Stiega Larssona. W paśmie obejrzymy m.in. "Łowców głów" z Nikolajem Coster-Waldau, czy "Obywatela roku" ze Stellanem Skarsgardem.

Pasmo Viva Bałtyk zaprezentuje wybrane filmy z Litwy, Łotwy i Estonii, a filmy flamandzkie i walońskie zderzą się w paśmie Flandria vs. Walonia. W jego ramach zobaczymy polską premierę najnowszego filmu Braci Dardenne "Two days one night" z Marion Cotillard. Ukrainie poświęcono specjalne pasmo, w którym znajdzie się m.in. kandydat do Oscara "Przewodnik" czy film "I’m Femen" Alain Margot o liderce ruchu społecznego Femen Oksanie Saszko, która będzie gościem festiwalu. Tofifest uczci 20-lecie śmierci Francois Truffaut prezentując retrospektywę jego filmów z "Jules i Jim", "400 batów" i jednym z ostatnich dzieł mistrza "Ostatnie metro". Ciekawie zapowiada się pasmo Three Bs’, w którym zderzona zostanie twórczość trzech hiszpańskich reżyserów Luisa Garcii Berlangi, Luisa Bunuela i Juana Antonio Bardema, którzy jako pierwsi przeciwstawili się faszystowskiej dyktaturze Franco.

Prezentem dla widzów Tofi jest nowość — pasmo Lunatycy, pokazujące na nocnych seansach filmy Alejandra Jodorowskiego, Luisa Bunuela i Davida Lyncha. Przygotowano też pokaz nowej inicjatywy Tofifest — Movies From The Heart Of Poland, będącej wyborem 20 najciekawszych filmów stworzonych w XXI wieku przez filmowców z Kujaw i Pomorza.

W trakcie Tofifest 2014 po raz pierwszy odbędą się AUDIOWIZJE, innowacyjny festiwal muzyczny, stawiający na wzajemne oddziaływanie dźwięku i obrazu. Mottem Audiowizji jest zdanie „Usłysz obraz, zobacz dźwięk”. Obejmą one dwa duże konkursy muzyczno-filmowe oraz kilka wydarzeń dodatkowych. O główną nagrodę konkursu Audiowizje Showcase zawalczy, aż 30 młodych grup muzycznych z całej Polski. W konkursie Muzyka do nakręcenia, ekipa filmowa pod wodzą reżysera Bogdana Dziworskiego, zrealizuje teledysk do muzyki zespołu wybranego przez internautów. Konkurs współorganizują serwisy nuplays.pl i tlumtlum.pl.

12. MFF Tofifest odbędzie się w dniach 18–26 października 2014 roku w Toruniu, w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" oraz w Kinie Centrum CSW w Toruniu. Audiowizje odbywały się będą w "Od Nowie" i 5 klubach muzycznych na toruńskim Starym Mieście.

AK
Tofifest
Ostatnia aktualizacja:  7.10.2014
Zobacz również
fot. Tofifest
Tydzień Kina Irańskiego w Łodzi
"Pod Mocnym Aniołem" w Tokio
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll