PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Ruszyła 10. jubileuszowa edycja WAMA Film Festival. Na rozpoczęciu jedynego warmińsko-mazurskiego festiwalu filmowego obejrzeliśmy wzruszający dokument o Jerzym Hoffmanie „Miałem farta” w reżyserii Bogumiła Osińskiego.
Pomysłodawca imprezy, znany montażysta Marcin „Kot” Bastkowski pochodzi z Iławy, związany jest także  z Olsztynem, zna doskonale region i jego specyfikę. Co roku na festiwalu eksponowane jest proste hasło, które staje się osią interpretacyjną programu festiwalu. Tym razem jest to „cierpliwość”. „Aktualna sytuacja polityczna i społeczna, lokalna i globalna naszą CIERPLIWOŚĆ wystawia na próbę. Te czasy wymagają CIERPLIWOŚCI, szczególnie od tych, którzy oczekują zmian. Tę skomplikowaną rzeczywistość starają się CIERPLIWIE portretować autorzy filmów pokazywanych na WAMA Film Festival. Szczególnie dla młodych twórców, dopiero zaczynających swoja przygodę z filmem, pokaz filmu na festiwalu jest nagrodą za CIERPLIWOŚĆ w jego realizacji. Jednak nawet najbardziej doświadczeni twórcy muszą być gotowi na krytykę, a niekiedy na zderzenie z podłością. CIERPLIWOŚĆ twórców na szczęście nagradza wdzięczna widownia” – czytamy na stronie internetowej.

Marcin "Kot" Bastkowski odbiera z rąk marszałka Gustawa Marka Brzezina pamiątkową tabliczkę z okazji 10-lecia festiwalu, fot. WAMA FF

Oficjalne otwarcie festiwalu odbyło się 3 października 2023 roku w olsztyńskim Multikinie. Festiwal uroczyście otworzył Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa, które jest najważniejszym współorganizatorem imprezy. Marszałek, znany kinoman i jeden z inicjatorów regionalnego funduszu filmowego Warmii i Mazur, przypomniał, że charakter konkursu głównego, złożonego z koprodukcji międzynarodowych, oddaje specyfikę wielokulturowego regionu. Wspomniał także o działalności RFF-u, dzięki któremu od 2017 roku powstało wiele filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Wśród nich są m.in. „Cicha Noc” i „Jak najdalej stąd” Piotra Domalewskiego, „IO” Jerzego Skolimowskiego i ostatni, obsypany w Gdyni „munkowy” debiut Grzegorza Dębowskiego „Tyle co nic”.

Pokaz filmu o Jerzym Hoffmanie, fot. WAMA FF

Dyrektorzy i organizatorzy festiwalu powitali zgromadzonych w Multikinie gości i podziękowali licznym instytucjom i patronom za wsparcie finansowe i rzeczowe. Patronem duchowym imprezy jest związany od lat z regionem Jerzy Hoffman i to on był właśnie bohaterem wieczoru – z wielkiego ekranu. Bogumił Osiński, doświadczony dziennikarz telewizyjny, od początku także szef warmińsko-mazurskiego funduszu filmowego w 90. rocznicę urodzin reżysera namówił go na długą, szczerą rozmowę, jak sam powiedział, na tematy, o jakich wcześniej nie mówił. Wywiad przeprowadził w ukochanym mazurskim domu Hoffmana, który oprowadza po nim ekipę filmową i dzieli się wspomnieniami. Szczerze opowiada o swoim udanym, spełnionym życiu: o budowaniu relacji z córką Joanną, legendą Krzemowej Doliny, jedną z założycielek Apple’a. O poznaniu i miłości do żony Walentyny i rzecz jasna o swoim największym spełnionym marzeniu – ekranizacji całej Trylogii Sienkiewicza. Najbardziej jednak imponuje, kiedy opowiada o pokonaniu choroby, która kilka lat temu odebrała mu sprawność, a którą pokonał zarówno dzięki sztuce lekarskiej, jak i ogromnej sile i radości życia. Z obrazu Osińskiego tchną bowiem nadzieja i optymizm, które uzupełniają tegoroczne hasło festiwalu WAMA – cierpliwość.

  Festiwal potrwa do soboty 7 października 2023 roku. Oprócz konkursu pełnych metraży, widzowie mogą uczestniczyć w pokazach specjalnych i w konkursie polskich filmów krótkich, w którym nie brakuje zwycięzców festiwali z ostatniego sezonu. Jednocześnie trwają międzynarodowe (finansowane przez UE) warsztaty filmowe, rezultaty których zobaczymy w dzień zamknięcia festiwalu.


Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  4.10.2023
Zobacz również
Początek naboru na 64. Krakowski Festiwal Filmowy
Retrospektywa Janusza Majewskiego w kinie Kultura
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll