PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Stanisława Celińska wystąpi w warszawskim Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta. 1 sierpnia, w 69. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, aktorka przedstawi fragmenty "Pamiętnika z powstania warszawskiego" i "Litanię powstania" w aranżacjach muzycznych.

Jedna z najpopularniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych wystąpi w Muzeum Literatury, interpretując muzycznie dzieła pisarza, poety i dramaturga Mirona Białoszewskiego.

Aktorka, na co dzień występująca w warszawskim Teatrze Nowym i Teatrze Współczesnym, w 2013 r. nagrała płytę "Nowa Warszawa". Na albumie znalazły się jej interpretacje piosenek, związanych ze stolicą, m.in. "Warszawy" grupy T.Love, "Sen o Warszawie" Czesława Niemena czy utworów autorstwa Wojciecha Młynarskiego i Agnieszki Osieckiej. Aranżerem utworów i pomysłodawcą samego projektu jest pianista Bartek Wąsik. Stanisławie Celińskiej akompaniuje natomiast Royal String Quartet.

Stanisława Celińska w filmie "Katyń". Fot. ITI Cinema.

Stanisława Celińska urodziła się w 1947 r. przy ulicy Stalowej na warszawskiej Pradze, następnie mieszkała we Włochach, w podwarszawskim Legionowie, na Żoliborzu, przy Marszałkowskiej, na Solcu, Stegnach, na Mokotowie, Grochowie, wreszcie na Ursynowie. Jak pisał Tomasz Cyz w "Dwutygodniku": "Spojrzała miastu w oczy wielokrotnie i chyba dość głęboko, wnikliwie. A jak opowiadała w niejednym przecież wywiadzie, życiu też spojrzała w oczy nieraz i to wszystko nosi w swoim głosie".

Na scenie teatralnej Celińska zadebiutowała w 1968 r. Rok później ukończyła Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Występowała w stołecznych teatrach: Współczesnym (1969-74, 1981-83), Nowym (1983-88), Dramatycznym (1989/90) i Studio (od 1995 r.), współpracowała także z Teatrem Kwadrat. W 1986 r. otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi a w 1995 r. Nagrodę Artystyczną Polskiej Estrady "Prometeusz". Aktorka wystąpiła w takich filmach jak "Krajobraz po bitwie" (1970) Andrzeja Wajdy, "Nie ma róży bez ognia" (1974) w reżyserii Stanisława Barei, "Zaklęte rewiry" (1975) Janusza Majewskiego czy "Panny z Wilka" (1979) Wajdy. Zagrała także w serialach, m.in. w "Alternatywy 4", "Zmiennikach" i "13 posterunku". Ostatnio natomiast wystąpiła w filmie "1920 Bitwa warszawska" (2011) w reżyserii Jerzego Hoffmana.

Aktorka wykonywała już muzyczne aranżacje fragmentów prozy Białoszewskiego. Śpiewała "Pamiętnik z powstania warszawskiego" na koncercie z okazji obchodów 65. rocznicy powstania. Koncert z 2009 r. odbył się w warszawskim Parku Krasińskich. Poza Celińską wystąpiła także Katarzyna Groniec, Robert Więckiewicz, Anna Maria Jopek i Maciej Maleńczuk.

Koncertowi Stanisławy Celińskiej towarzyszy wystawa "Warszawa Białoszewska (te leżenia, latania i transe...)", poświęcona warszawskim wątkom życia i twórczości autora "Pamiętnika z powstania warszawskiego".

TS
PAP
Ostatnia aktualizacja:  31.07.2013
Zobacz również
Witryna filmu "Kongres" wśród najlepszych
"Terminator" i "Samochód" w Zielonym Jazdowie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll