PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W dniach 2-6 czerwca w Świdnicy odbędzie się piąty już Festiwal Reżyserii Filmowej. Na kinomanów czekają liczne atrakcje, w tym kilkadziesiąt projekcji.

Dla miłośników kina przygotowano w Świdnicy prawdziwą ucztę kulturalną – spotkania z reżyserami i aktorami, konkursy, a co najważniejsze – liczne seanse filmowe. Projekcje rozpoczną się w kinie Cinema 3D w Galerii Świdnickiej, należącej do Grupy Kapitałowej Rank Progress SA, już 2 czerwca i potrwają pięć dni. Oficjalne otwarcie festiwalu nastąpi 3 czerwca o godz. 17:30.Kulminacyjnym punktem programu będzie odebranie „Kryształowego Dzika” przez Janusza Gajosa, nagrody przyznawanej za twórczą współpracę aktora z reżyserem. Gajos dołączy tym samym do grona wcześniej wyróżnionych: Katarzyny Figury, Bogusława Lindy i Jana Nowickiego. Laurem za całokształt pracy zostanie uhonorowany również reżyser Kazimierz Kutz, twórca takich filmów, jak: "Krzyż walecznych", „Pułkownik Kwiatkowski”, "Sól ziemi czarnej", „Perła w Koronie” czy "Śmierć jak kromka chleba".

Przewidziany jest także konkurs filmowy – o „Złotego Dzika”, czyli nagrodę dla najlepszego reżysera, powalczą w tym roku: Lech Majewski ("Młyn i krzyż"), Jan Komasa ("Sala samobójców"), Greg Zglinski („Wymyk”), Antoni Krauze („Czarny czwartek”) i Adrian Panek ("Daas").

– Dzięki zaangażowaniu organizatorów i multipleksu Cinema 3D, a również dzięki Galerii Świdnickiej miłośnicy X muzy ponownie spotkają się w Świdnicy. To dla nas zaszczyt, że tak ważne wydarzenie kulturalne zagości w naszym nowym, otwartym w marcu obiekcie. Jesteśmy przekonani, że festiwalowi goście spędzą z nami czas komfortowo – mówi Halina Wyborska, Rzecznik Prasowy Rank Progress SA, właściciela Galerii Świdnickiej i Cinema 3D. 

Podczas licznych spotkań z uczniami świdnickich szkół reżyserzy opowiedzą o swoich filmach. Tradycyjnie już odbędą się konkursy na recenzję jednozdaniową i jednostronicową, w których będzie można wygrać wiele cennych nagród. Wśród zaproszonych tegorocznych gości znaleźli się m.in. reżyserzy: Waldemar Krzystek, Sylwester Chęciński, Andrzej Krakowski; scenarzysta Jan Purzycki oraz aktorzy: Katarzyna Figura, Grażyna Wolszczak, Gosia Dobrowolska, Bogusław Linda, Robert Gonera, Cezary Harasimowicz.
 
– Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny – od uczestników wymagana jest jedynie wcześniejsza rezerwacja – zaznacza Halina Wyborska.

Organizatorem Festiwalu jest Księstwo Świdnicko-Jaworskie Lokalna Organizacja Turystyczna. Wydarzenie współorganizują: Świdnicki Ośrodek Kultury, Stajko Film, Miasto Świdnica oraz Cinema 3D i Galeria Świdnicka.


GU
informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
Festiwal Muzyki Filmowej niedługo w Krakowie
Cannes: wszystko za „Miłość”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll