PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Wybitne osobowości polskiego kina i teatru zagoszczą w Ostrowie Wielkopolskim. Podczas festiwalu Grand Prix Komeda zobaczymy najnowszą fabułę Krzysztofa Zanussiego „Liczba doskonała”, dwukrotnie spotkamy się z Katarzyną Figurą – po filmach „Chrzciny” i „Ajlawju”, a Marian Dziędziel opowie m.in. o obrazie „Piąta pora roku”, do którego muzykę napisał Jerzy Satanowski, gość specjalny ostrowskiego wydarzenia.
Z Marianem Dziędzielem festiwalowa publiczność spotka się pierwszego dnia Grand Prix Komeda. Ten doskonale znany aktor na swoim koncie ma udział w ponad 60 filmach, a do ważniejszych należą: „Perła w koronie” (1971), „Śmierć jak kromka chleba” (1994) Kazimierza Kutza, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” (2006) Marka Koterskiego, „Wino truskawkowe” (2008) Dariusza Jabłońskiego, „Zgorszenie publiczne” (2009) Macieja Prykowskiego, „Kret” (2010) Rafaela Lewandowskiego, „Trick” Jana Hryniaka, czy „Wesele” (2004), Dom zły” (2009) i „Róża” (2011) Wojciecha Smarzowskiego. Dwukrotnie wygrał Złote Lwy za role w filmach „Wesele” oraz „Kret”.

Marian Dziędziel w Ostrowie Wielkopolskim spotka się z widzami po projekcji filmu „Piąta pora roku” w reż. Jerzego Domaradzkiego. Nie będzie jednak jedynym gościem pierwszego festiwalowego wieczoru. Wraz z nim na scenie zasiądzie Jerzy Satanowski, który napisał muzykę do tego obrazu, a w Ostrowie będzie gościem specjalnym festiwalu – podczas finału bowiem odbierze Nagrodę Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości. 


Drugi dzień festiwalu – wtorek, 13 czerwca – należeć będzie do Krzysztofa Zanussiego. To jeden z najwybitniejszych reżyserów polskiego kina. Autor znanych na całym świecie filmów: „Struktura kryształu” (1968), „Iluminacja” (1973), „Barwy ochronne” (1976), „Constans” (1980), „Rok spokojnego słońca” (1984), „Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest” (1988), „Cwał” (1996), „Persona non grata” (2004), „Rewizyta” (2009), „Obce ciało” (2014), „Eter” (2018), „Liczba doskonała” (2022). Nagradzany na wielu międzynarodowych festiwalach, reżyseruje także spektakle teatralne, prowadzi wykłady dla studentów w wielu krajach. W swoich filmach porusza problematykę moralną, psychologiczną, ukazuje życie wewnętrzne bohaterów.

– Krzysztof Zanussi pokaże u nas swój najnowszy film, „Liczbę doskonałą”, nawiązujący tematycznie do „Iluminacji” czy „Gór o zmierzchu”, pierwszych wybitnych filmów reżysera. Ewa Smolińska w rozmowie z Krzysztofem Zanussim poruszy również wątek wydanego niedawno wywiadu-rzeki, w którym twórca „Cwału” rozlicza się z przeszłością, z ciekawością przyglądając się przyszłości – mówi dyrektor artystyczny Grand Prix Komeda Łukasz Maciejewski.

Krzysztof Zanussi z publicznością spotka się drugiego dnia festiwalu, 13 czerwca, po pokazie filmu.


Kolejne pokazy specjalne odbędą się z udziałem Katarzyny Figury. To wybitna aktorka, dwukrotna laureatka nagrody „Złote Lwy” dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za role w filmach „Ajlawju” Marka Koterskiego i „Ubu król” Piotra Szulkina, laureatka Polskiej Nagrody Filmowej za główną rolę kobiecą w filmie „Żurek” Ryszarda Brylskiego.

– Katarzyna Figura, wybitna aktorka teatralna i filmowa, spotka się z ostrowianami dwukrotnie. Przy okazji projekcji najnowszego filmu, „Chrzciny” w reżyserii Jakuba Skoczenia, z wybitną pierwszoplanową rolą, oraz „Ajlawju” Marka Koterskiego. „Ajlawju” oraz „Piąta pora roku” – tutaj gościem będzie sam Marian Dziędziel – to z kolei filmy pokazane w ramach retrospektywy Jerzego Satanowskiego, tegorocznego laureata nagrody za całokształt twórczości artystycznej – wyjaśnia Maciejewski.

Spotkania z Katarzyną Figurą zaplanowane są: na środę, 14 czerwca (po projekcji filmu „Chrzciny”) oraz w czwartek, 14 czerwca, wraz z Jerzym Satanowskim (po seansie filmu „Ajlawju”).- To tutaj się spotykają światy – muzyka, sztuki wizualne, film. Taki miks gatunkowy z pewnością będzie propozycją dla niejednego, nawet najbardziej wymagającego odbiorcy – mówi Maria Szeląg, dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury i festiwalu Grand Prix Komeda.

Impreza odbędzie się w Ostrowie Wielkopolskim w dniach od 12 do 17 czerwca. Jego organizatorami są: Ostrowskie Centrum Kultury i Miasto Ostrów Wielkopolski.

LK
Grand Prix Komeda
Ostatnia aktualizacja:  22.05.2023
Zobacz również
„Chleb i sól” nominowany do statuetki Nyskiej Ryby
76. Cannes. "Strefa interesów" zbiera bardzo dobre recenzje
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll