PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Na zakończenie Przeglądu filmów Ryszarda Bugajskiego w Kinie Kultura, publiczność obejrzała "Zaćmę". Grażyna Torbicka zaprosiła do rozmowy aktorów: Marię Mamonę i Janusza Gajosa oraz operatora Arkadiusza Tomiaka. Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich z okazji 80. rocznicy urodzin reżysera.
Niezwykle interesujące okazało się prowadzone przez Grażynę Torbicką spotkanie wokół filmu "Zaćma" Ryszarda Bugajskiego. Janusz Gajos i Maria Mamona powrócili do głośnego "Przesłuchania", a potem skupili się na analizie kreowanych przez nich postaci w filmie "Zaćma". "Temat spotkania Julii Brystygierowej z kardynałem Stefanem Wyszyńskim chodził za Ryszardem od czasu Przesłuchania. Interesowały go przyczyny, dla których ludzie zmieniają siebie, stają się kimś innym. W filmach najciekawsze jest odkrycie powodów  przemiany, pokazanie emocji i przyczyny radykalnych zachowań i zmian w życiu bohaterów” – mówiła Maria Mamona. Arkadiusz Jakubik opowiadał o doskonałym przygotwaniu do zdjęć i wielopoziomowym zaangażowaniu Ryszarda Bugajskiego.

ZOBACZ NAGRANIE ZE SPOTKANIA

Akcja filmu "Zaćma" rozgrywa się w drugiej połowie lat 50. XX wieku. O prywatną audiencję u prymasa Stefana Wyszyńskiego ubiega się Julia Brystygierowa – była funkcjonariuszka UB, znana jako Krwawa Luna, która słynęła z wyjątkowo drastycznych metod przesłuchiwania więźniów politycznych. W donosach przekazywanych do NKWD nie oszczędzała również swoich partyjnych współpracowników. Teraz, szukając porady duchowej, dąży do spotkania ze zwierzchnikiem polskiego Kościoła, przeciwko któremu występowała przez całe swoje dotychczasowe życie zawodowe.

Publiczność w Kinie Kultura, fot. Michał Żebrowski/East News/SFP
 

fot. Michał Żebrowski/East News/SFP

***
„Przesłuchanie”, "Clearcut" i "Zaćma" oraz rozmowy Grażyny Torbickiej z Krystyną Jandą, Tomaszem Raczkiem, Marią Mamoną, Januszem Gajosem i Arkadiuszem Tomiakiem były głównymi atrakcjami Przeglądu filmów Ryszarda Bugajskiego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich z okazji 80. rocznicy urodzin reżysera.

Ryszard Bugajski (1943 - 2019) jest jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów, scenarzystą, wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Był absolwentem filozofii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1973).

Przegląd filmów Ryszarda Bugajskiego odbył się w dniach 25 – 27 kwietnia 2023 w warszawskim kinie Kultura.
MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  7.05.2023
Zobacz również
Produkcje Studia Munka SFP powalczą o Lajkoniki w Krakowie
Ruszył nabór filmów na 48. FPFF
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll