PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
LUDZIE POLSKIEGO FILMU
  9.04.2013
Już jutro kolejnym bohaterem w ramach cyklu seminariów popularno-naukowych "Z kamerą po PRL-u" będzie wybitny reżyser filmów dokumentalnych i historycznych Jerzy Hoffman.

Spotkanie zatytułowane "Kino według Jerzego Hoffmana" odbędzie się 10 kwietnia 2013 roku w godz. 16.30–18.00
w Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25. W jego trakcie zostaną pokazane fragmenty następujących filmów: "Uwaga chuligani!" (1955), "Pamiątka z Kalwarii" (1958), "Gangsterzy i Filantropi" (1962), "Prawo i pięść" (1964), "Potop" (1974), "Do krwi ostatniej" (1979), "Znachor" (1981), "Wedle wyroków Twoich..." (1983), "Ogniem i mieczem" (1999), "1920. Bitwa warszawska" (2011). Udział w seminarium jest bezpłatny. Poprowadzi je historyk filmu prof. Piotr Zwierzchowski.



Jerzy Hoffman jest jednym z twórców „czarnej serii” polskiego dokumentu. Razem z Edwardem Skórzewskim realizował filmy, które były częścią najważniejszego zjawiska w filmie dokumentalnym drugiej połowy lat 50. Sprzeciwiając się socrealistycznemu obrazowi świata ukazywali pomijane do tej pory fragmenty życia społecznego. W pierwszej połowie kolejnej dekady obaj reżyserzy kontynuowali współpracę, także przy filmach fabularnych. Zrealizowali wówczas kilka bardzo ciekawych filmów, w których można dostrzec zarówno umiejętność obserwacji życia społecznego, co wynieśli z dokumentu, jak i korzystania z formuł gatunkowych. Powstały dzieła do dziś cieszące się zasłużonym powodzeniem: "Gangsterzy i filantropi" oraz "Prawo i pięść".
Kontynuując karierę już samodzielnie Hoffman chętnie sięgał do przeszłości i w tym wypadku zręcznie posługując się gatunkami filmowymi, jak również zwracając uwagę na pieczołowite odtworzenie dawnych realiów. W "Znachorze" i "Trędowatej" przeniósł na ekran arcydzieła literatury popularnej, łącząc klasyczny melodramat z kinem retro. Nakręcił także filmy rozgrywające się w czasie II wojny światowej. "Do krwi ostatniej", opowiadające o formowaniu się wojska polskiego w ZSRR, wywołało nawet protest ambasady radzieckiej. Bez wątpienia jednak najgłośniejszym dziełem Hoffmana pozostaje sfilmowana z rozmachem ekranizacja Trylogii Henryka Sienkiewicza. Realizacja tego przedsięwzięcia ciągnęła się przez trzydzieści lat, począwszy od zrealizowanego w 1969 r. "Pana Wołodyjowskiego" aż po "Ogniem i mieczem" z roku 1999.



MZ
IPN
Ostatnia aktualizacja:  9.04.2013
Zobacz również
Cyfrowa "Matka Królów"
Trzos-Rastawiecki z Orderem Odrodzenia Polski
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll