Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Już jutro kolejnym bohaterem w ramach cyklu seminariów popularno-naukowych "Z kamerą po PRL-u" będzie wybitny reżyser filmów dokumentalnych i historycznych Jerzy Hoffman.
Spotkanie zatytułowane "Kino według Jerzego Hoffmana" odbędzie się 10 kwietnia 2013 roku w godz. 16.30–18.00
w Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25. W jego trakcie zostaną pokazane fragmenty następujących filmów: "Uwaga chuligani!" (1955), "Pamiątka z Kalwarii" (1958), "Gangsterzy i Filantropi" (1962), "Prawo i pięść" (1964), "Potop" (1974), "Do krwi ostatniej" (1979), "Znachor" (1981), "Wedle wyroków Twoich..." (1983), "Ogniem i mieczem" (1999), "1920. Bitwa warszawska" (2011). Udział w seminarium jest bezpłatny. Poprowadzi je historyk filmu prof. Piotr Zwierzchowski.
Jerzy Hoffman jest jednym z twórców „czarnej serii” polskiego dokumentu. Razem z Edwardem Skórzewskim realizował filmy, które były częścią najważniejszego zjawiska w filmie dokumentalnym drugiej połowy lat 50. Sprzeciwiając się socrealistycznemu obrazowi świata ukazywali pomijane do tej pory fragmenty życia społecznego. W pierwszej połowie kolejnej dekady obaj reżyserzy kontynuowali współpracę, także przy filmach fabularnych. Zrealizowali wówczas kilka bardzo ciekawych filmów, w których można dostrzec zarówno umiejętność obserwacji życia społecznego, co wynieśli z dokumentu, jak i korzystania z formuł gatunkowych. Powstały dzieła do dziś cieszące się zasłużonym powodzeniem: "Gangsterzy i filantropi" oraz "Prawo i pięść".
Kontynuując karierę już samodzielnie Hoffman chętnie sięgał do przeszłości i w tym wypadku zręcznie posługując się gatunkami filmowymi, jak również zwracając uwagę na pieczołowite odtworzenie dawnych realiów. W "Znachorze" i "Trędowatej" przeniósł na ekran arcydzieła literatury popularnej, łącząc klasyczny melodramat z kinem retro. Nakręcił także filmy rozgrywające się w czasie II wojny światowej. "Do krwi ostatniej", opowiadające o formowaniu się wojska polskiego w ZSRR, wywołało nawet protest ambasady radzieckiej. Bez wątpienia jednak najgłośniejszym dziełem Hoffmana pozostaje sfilmowana z rozmachem ekranizacja Trylogii Henryka Sienkiewicza. Realizacja tego przedsięwzięcia ciągnęła się przez trzydzieści lat, począwszy od zrealizowanego w 1969 r. "Pana Wołodyjowskiego" aż po "Ogniem i mieczem" z roku 1999.
MZ
IPN
Ostatnia aktualizacja: 9.04.2013
Cyfrowa "Matka Królów"
Trzos-Rastawiecki z Orderem Odrodzenia Polski
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024