PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
1999

Ogniem i mieczem

Historyczny, Dramat , Romans, Polska, 175 min
plakat: Ogniem i mieczem
Reżyseria: Jerzy Hoffman
Premiera PL: 08 luty 1999
Opis filmu
Tłem akcji są XVII-wieczne wydarzenia historyczne: konflikt polsko-ukraiński, powstanie Bohdana Chmielnickiego i wojny polsko-kozackie. Jan Skrzetuski, powracający z Krymu poseł księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, przypadkiem ratuje życie kozackiemu pułkownikowi, Bohdanowi Chmielnickiemu. Zyskuje też przyjaźń dzielnych rycerzy- Longinusa Podbipięty i Jana Onufrego Zagłoby. We trzech wybawiają z opresji pasażerki rozbitej kolasy - kniahinię Kurcewiczową i jej osiemnastoletnią bratanicę, sierotę Helenę. Skrzetuski zakochuje się z wzajemnością w pięknej Helenie i chociaż rękę panny obiecano już kozackiemu podpułkownikowi, Jurko Bohunowi, oświadczyny Skrzetuskiego zostają przyjęte. Odtąd odrzucony, oszalały z miłości Kozak nie przestaje się mścić. Morduje kniahinię i jej synów, a Helenę uprowadza do Czarciego Jaru, gdzie ma jej strzec Horpyna, czarownica--olbrzymka. Tymczasem Skrzetuski dostaje się do niewoli tatarskiej. Z rąk Tuhaj-beja, wodza Tatarów (kozackich sojuszników) wykupuje go Chmielnicki, który ma wobec niego dług wdzięczności.
Aby szybciej odnaleźć ukochaną, Skrzetuski dzieli swój oddział na cztery grupy. Zagłoba upada w zasadzkę Bohuna, lecz oswobadza go Wołodyjowski. „Mały rycerz" ciężko rani Bohuna w pojedynku. Rzędzian, pachołek Skrzetuskiego, podstępem dowiaduje się o miejscu pobytu Heleny. Wraz z Wołodyjowskim i Zagłobą odbijają pannę. Rzędzian wywozi ją w bezpieczne miejsce, a Zagłoba z Wołodyjowskim, z pomocą napotkanych polskich wojsk, zatrzymują oddział Tatarów. Po zwycięskiej potyczce wszyscy rycerze jadą do twierdzy Zbaraż. Podczas jej oblężenia nie lada wyczynu dokonuje Podbipięta: ścina za jednym zamachem trzygłowy innowierców. Longinus ginie potem przy próbie przedostania się do króla. Udaje się to natomiast Skrzetuskiemu. Jan Kazimierz wyrusza z odsieczą. Helena i Skrzetuski wreszcie się spotykają.
Na ich hucznie świętowane zaręczyny przybywają też Wołodyjowski i Zagłoba. Skrzetuski dostaje „w prezencie” pojmanego Bohuna, jednak uwalnia rywala. Kozak odjeżdża w step.
Planowana od wielu lat ekranizacja pierwszej (chronologicznie) części Trylogii Henryka Sienkiewicza doszła do skutku dzięki współpracy państwowej kinematografii, sponsorów i jednego z banków (bezprecedensowe w polskiej praktyce udzielenie kredytu). Zrezygnowano z kosztownej wyprawy w autentyczne plenery Ukrainy, a koszty budowy scenografii obniżono dzięki trikom komputerowym oraz kręceniu zdjęć w kilku polskich skansenach. Imponuje rozmach inscenizacji, szczególnie scen batalistycznych. Wymowie dzieła przyświeca zasada political correctness. Film odniósł wielki sukces kasowy i wywołał falę dyskusji nad dziejami Polski sarmackiej.
A.W.
opis redakcji
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1999
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
JĘZYK PRODUKCJI:
polski, ukraiński, turecki, tatarski
RODZAJ / GATUNEK:
Historyczny, Dramat , Romans, Wojenny, Kostiumowy
PREMIERA POLSKA:
08 luty 1999
PREMIERA ŚWIAT:
12 luty 1999
TYTUŁ ORYGINALNY:
Ogniem i mieczem
TYTUŁ ANGIELSKI:
With Fire and Sword
BUDŻET:
8 000 000 dolar
PRODUKCJA:
Zodiak Jerzy Hoffman Film Production
KOPRODUKCJA:
Agencja Produkcji Filmowej, Kredyt Bank PBI S.A., Okocimskie Zaklady Piwowarskie S.A., Telewizja Polska S.A.
Dane techniczne
CZAS:
175 min, 204min (wersja telewizyjna)
OBRAZ:
kolor, 2,35:1
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll