PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
LUDZIE POLSKIEGO FILMU
  27.08.2012
We wszystkim co robił dla kina, a wcześniej dla teatru, łączył wyobraźnię artysty z inżynieryjną precyzją. Dowodem na to jest choćby dekoracja z "Pana Wołodyjowskiego" przedstawiająca twierdzę w Kamieńcu: olbrzymia i piękna.

Wojciech Krysztofiak urodził się 10.02.1917 r. w Dusseldorfie. Dzieciństwo spędził w Poznaniu, gdzie potem ukończył Liceum Plastyczne. Okres wojny i okupacji przeżył na wschodnich terenach Polski. Szlify scenografa zdobywał w teatrach - początkowo białostockich, m.in. pod kierunkiem reżysera i aktora Aleksandra Węgierko. Po wyzwoleniu znalazł się w Łodzi, gdzie studiował na Wydziale Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, a w dzisiejszym Teatrze im. Stefana Jaracza stworzył scenografię do spektaklu "Niespokojna starość" w reżyserii i z udziałem Aleksandra Zelwerowicza. Również w Łodzi, w 1947 r., podjął, za namową Jana Rybkowskiego, współpracę z Filmem Polskim. Wojciech Krysztofiak uczestniczył w powstawaniu zarówno łódzkiej, jak i wrocławskiej WFF. W łódzkiej wzniósł wiele lat później największą dekorację w jej historii, ukazującą Sejm II RP w "Śmierci prezydenta" Jerzego Kawalerowicza.


Wojciech Krysztofiak odebrał Nagrodę SFP 2011, fot. Kuźnia Zdjęć/SFP

W WFDiF w Warszawie stworzył Wydział Budowy Dekoracji i był od września 1959 r. do maja 1962 r. jego pierwszym kierownikiem. Zaprojektował nowy system budowy dekoracji: bez użycia gwoździ. Zgłosił dziesiątki pomysłów racjonalizatorskich, pozwalających zaoszczędzić czas i materiały.

Pracę w kinematografii Wojciech Krysztofiak rozpoczął w 1947 r. od współpracy przy realizacji "Jasnych łanów" Eugeniusza Cękalskiego. Jako samodzielny scenograf filmowy debiutował w 1951 r. "Gromadą Jerzego" Jerzego Kawalerowicza i Kazimierza Sumerskiego. W czasie trwającej przeszło 40 lat kariery artystycznej zaprojektował scenografię do ponad 60 filmów kinowych i seriali telewizyjnych. Pracował z Jerzym Antczakiem (film kinowy i serial "Hrabina Cosel"), Stanisławem Bareją "Mąż swojej żony", Wojciechem Hasem "Wspólny pokój", Jerzym Hoffmanem "Pan Wołodyjowski", "Potop", serial "Przygody pana Michała", Agnieszką Holland "Niedzielne dzieci", Jerzym Kawalerowiczem "Śmierć prezydenta", wcześniej owocna współpraca scenograficzna m.in. przy "Faraonie", Januszem Morgensternem "Mniejsze niebo", Konradem Nałęckim (5 odcinków serialu "Czterej pancerni i pies", Ewą i Czesławem Petelskimi "Kazimierz Wielki", tylko z Czesławem Petelskim "Baza ludzi umarłych"
, Stanisławem Różewiczem "Wolne miasto", "Westerplatte", Janem Rybkowskim "Pierwsze dni", "Spóźnieni przechodnie", "Sposób bycia", "Gniazdo". Był scenografem polskich sekwencji angielsko-francuskiej "Nocy generałów" Anatole'a Litvaka.

- Potop to jedna z największych superprodukcji polskiego kina - mówi reżyser filmu Jerzy Hoffman. Trzeba było niemal od podstaw stworzyć nieistniejący, XVII-wieczny świat. W tej sytuacji pomysłowość i pracowitość Wojciecha Krysztofiaka były nie do przecenienia.

W zeszłym roku Wojciech Krysztofiak otrzymał Nagrodę Stowarzyszenie Filmowców Polskich za całokształt osiągnięć artystycznych. Był najstarszym wiekiem członkiem SFP i jego współzałożycielem.

Andrzej Bukowiecki
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  31.12.2013
Zobacz również
Jacek Adamczak. Mistrzowie Polskiej Animacji - część XIV
Jerzy Płażewski obchodzi urodziny
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll