PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Czy 70 lat po premierze „Pociąg” jest wciąż inspirujący dla młodego pokolenia twórców? Najwyraźniej tak, skoro na konkurs na scenariusz krótkometrażowego filmu inspirowanego słynnym dziełem Jerzego Kawalerowicza wpłynęło aż 48 prac! Pod koniec listopada ruszają zdjęcia do zwycięskiej „trzydziestki” Karola Ulmana „Duchy”. Film powstaje w Studiu Munka SFP.
Lokacja - dom Andrzeja, materiały promocyjne

W 2022 roku minęła setna rocznica urodzin pierwszego prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Z inicjatywą nietuzinkowego uczczenia pamięci mistrza wystąpiła do Studia Munka Łódź – Miasto Filmu UNESCO. W 2022 roku SFP i Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, przy wsparciu WFDiF, TVN Warner Bros. Discovery i PISF ogłosiły konkurs na scenariusz filmu krótkometrażowego inspirowanego „Pociągiem”. - „Pociąg” to jeden z najnowocześniej przemyślanych polskich filmów, jednocześnie lokalny i światowy, atrakcyjny dramaturgicznie, a zarazem nierozerwalnie związany z sytuacją polityczną epoki –  mówi prof. Rafał Syska, jeden z inicjatorów konkursu, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Konkurs  wygrał Karol Ulman swoim tekstem „Duchy”. Pierwsza tura zdjęć odbędzie się w pod koniec listopada 2023 roku, kolejna zaplanowana jest na wiosnę 2024 roku.

Jacek Poniedziałek, materiały promocyjne

Podczas całonocnej podróży pociągiem, bohaterka filmu Jaśmina (Barbara Liberek) dzieli przedział z Andrzejem (Jacek Poniedziałek) - tajemniczym, starszym mężczyzną. Z początku zachowawcza i powściągliwa znajomość ewoluuje w czułą, empatyczną i pełną zrozumienia relację dwójki obcych sobie dusz.
 Barbara Liberek, materiały promocyjne

Karol Ulman (rocznik 1998) jest absolwentem Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach, autorem takich etiud, jak m.in. „Mały koniec świata” i „Nie ma spokoju” – ten ostatni film był prezentowany m.in. w Gdyni i w Koszalinie. Swoje doświadczenie zdobywał na planach filmowych Agnieszki Holland oraz Krzysztofa Skoniecznego, jak i na planach wielu etiud studenckich oraz filmów dyplomowych.

Karol Ulman odbiera nagrodę z rąk Jerzego Kapuścińskiego i Katarzyny Malinowskiej na 47. FPFF w Gdyni, fot. Krzysztof Mystkowski KFP / SFP

  - „Duchy” to nie tylko upiory, które straszyły nas w nocy schowane za szafą. To również duchy przeszłości, których ciężar czujemy na swoich barkach, które próbujemy odgonić lub zasypać solą, a one ciągle, czasem osiadłe na płucach albo ukryte gdzieś w żołądku, wypełzają na wierzch i nie pozwalają nam zasnąć – mówi Karol Ulman, absolwent Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. -  Scenariusz Karola Ulmana w najpełniejszy sposób oddaje ducha oryginału – niezwykłego filmu Jerzego Kawalerowicza z 1959 roku. Spodobała nam się jego poetyckość, wizyjność i precyzja w opowiadaniu, którą znamy z „Pociągu”. A także jego warstwa oniryczna – mówi dyrektor artystyczny Studia Munka Jerzy Kapuściński.

EC1 -Miasto Kultury, materiały promocyjne

  Producentem filmu jest Studio Munka SFP, producentem wykonawczym i koproducentem jest Telemark,  koproducentem jest również Wytwórnia Filmów Fabularnych i Dokumentalnych w Warszawie. Film powstaje w ramach Programu Trzydzieści Minut przy wsparciu udziale PISF oraz Łodzi -  Miasta Filmu UNESCO.
 
WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  21.11.2023
Zobacz również
Start nowego roku szkolnego i naboru na EKRAN+
Klaudiusz Chrostowski z nagrodą „Perspektywa”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll