Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
16 listopada 2023 roku w sto pierwszą rocznicę urodzin Janusza Morgensterna, w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi odbył się uroczysty wernisaż wystawy poświęconej jego twórczości.
Krystyna Cierniak-Morgenstern, Andrzej Pągowski, fot. NCKF
Na otwarcie wystawy tłumnie przyjechali przyjaciele, współpracownicy i członkowie Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Gwiazdą wieczoru była Krystyna Cierniak-Morgenstern, żona reżysera, która niestrudzenie dba o pamięć po „Kubie”, sprawując pieczę na nagrodą przyznawaną rokrocznie najlepszemu debiutantowi filmowemu. Na wystawie „Kuba. Janusz Morgenstern na nowo” można zobaczyć nieznane wcześniej dokumenty produkcyjne, pamiątki, scenariusze i listy otrzymane od m.in. Andrzeja Wajdy i Marka Piwowskiego. W kilku gablotach lśnią nagrody – m.in. ta, którą Morgenstern otrzymał na MFF w San Sebastian za „Jowitę”. Ogromną atrakcją wystawy są także plakaty Andrzeja Pągowskiego, przygotowane w ramach jego autorskiego projektu „Morgenstern na nowo”. Pągowski stworzył plakaty do wszystkich filmów reżysera, na nowo odczytał ukryte w dziełach znaczenia i emocje, połączył tradycję z najnowszymi trendami w grafice i sztukach plastycznych.
Fot. NCKF
Wystawa o filmie nie może też się obyć bez filmów. Za jej oprawę audiowizualną zadbał Maciej Jurgielewicz, który stworzył trzy wideoeseje tematyczne. Jeden opisuje wątki wojenne (i śmierć młodych bohaterów), a drugi – miłosne (i typową dla filmów reżysera melancholię). Wrażenie wywołuje zwłaszcza trzeci z esejów filmowych, czyli rozpisany na 9 ekranów wielkoformatowy kolaż, w którym dialogowały ze sobą wszystkie filmy Morgensterna.
Wystawa, której kuratorem jest Rafał Syska, powstała jako pierwsza czasowa ekspozycja Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Wieńczy ona zwiedzanie trzykondygnacyjnej ekspozycji stałej „Kino Polonia”, która opowiada o historii rodzimej kinematografii. Można ją oglądać sześć dni w tygodniu (poza poniedziałkiem), w godzinach od 10.00 do 18.00. Ekspozycja poświęcona „Kubie” będzie do obejrzenia do końca lutego 2024 roku, a towarzyszy jej bogato ilustrowany katalog. Jest to pierwsza, ale na pewno nie ostatnia ekspozycja NCKF-u poświęcona wielkim filmowcom polskiego kina. Na 2024 rok planowana jest wystawa celebrująca dorobek Krzysztofa Zanussiego.
WRÓB
NCKF
Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023
Pierwsze zdjęcia z planu filmu o Jerzym Kuleju
„Blanquita”: polska koprodukcja w kinach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023