PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
16 listopada 2023 roku w sto pierwszą rocznicę urodzin Janusza Morgensterna, w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi odbył się uroczysty wernisaż wystawy poświęconej jego twórczości.


Krystyna Cierniak-Morgenstern, Andrzej Pągowski, fot. NCKF

Na otwarcie wystawy tłumnie przyjechali przyjaciele, współpracownicy i członkowie Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Gwiazdą wieczoru była Krystyna Cierniak-Morgenstern, żona reżysera, która niestrudzenie dba o pamięć po „Kubie”, sprawując pieczę na nagrodą przyznawaną rokrocznie najlepszemu debiutantowi filmowemu. Na wystawie „Kuba. Janusz Morgenstern na nowo” można zobaczyć nieznane wcześniej dokumenty produkcyjne, pamiątki, scenariusze i listy otrzymane od m.in. Andrzeja Wajdy i Marka Piwowskiego. W kilku gablotach lśnią nagrody – m.in. ta, którą Morgenstern otrzymał na MFF w San Sebastian za „Jowitę”. Ogromną atrakcją wystawy są także plakaty Andrzeja Pągowskiego, przygotowane w ramach jego autorskiego projektu „Morgenstern na nowo”. Pągowski stworzył plakaty do wszystkich filmów reżysera, na nowo odczytał ukryte w dziełach znaczenia i emocje, połączył tradycję z najnowszymi trendami w grafice i sztukach plastycznych. 

Fot. NCKF

Wystawa o filmie nie może też się obyć bez filmów. Za jej oprawę audiowizualną zadbał Maciej Jurgielewicz, który stworzył trzy wideoeseje tematyczne. Jeden opisuje wątki wojenne (i śmierć młodych bohaterów), a drugi – miłosne (i typową dla filmów reżysera melancholię). Wrażenie wywołuje zwłaszcza trzeci z esejów filmowych, czyli rozpisany na 9 ekranów wielkoformatowy kolaż, w którym dialogowały ze sobą wszystkie filmy Morgensterna.

  Wystawa, której kuratorem jest Rafał Syska, powstała jako pierwsza czasowa ekspozycja Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Wieńczy ona zwiedzanie trzykondygnacyjnej ekspozycji stałej „Kino Polonia”, która opowiada o historii rodzimej kinematografii. Można ją oglądać sześć dni w tygodniu (poza poniedziałkiem), w godzinach od 10.00 do 18.00. Ekspozycja poświęcona „Kubie” będzie do obejrzenia do końca lutego 2024 roku, a towarzyszy jej bogato ilustrowany katalog. Jest to pierwsza, ale na pewno nie ostatnia ekspozycja NCKF-u poświęcona wielkim filmowcom polskiego kina. Na 2024 rok planowana jest wystawa celebrująca dorobek Krzysztofa Zanussiego.


WRÓB
NCKF
Ostatnia aktualizacja:  20.11.2023
Zobacz również
Pierwsze zdjęcia z planu filmu o Jerzym Kuleju
„Blanquita”: polska koprodukcja w kinach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll