PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Pomysł na Narodowe Centrum Kultury narodził się ponad dekadę temu. Przez ostatnie lata trwały intensywne prace nad dwiema wystawami stałymi – Kino Polonia i Materia Kina. W czwartek 12 października 2023 roku, raptem kilka godzin po jubileuszu Szkoły Filmowej i uroczystościach wręczenia honoris causa, odbyło się uroczyste otwarcie powierzchni wystawienniczej.
Przypomnijmy – NCKF jest częścią współprowadzonej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Prezydent Łodzi instytucji  EC-1 Miasto Kultury. W ramach tej samej instytucji działa m.in. doskonale znana filmowcom Łódź Film Commission, a także inne wystawy związane z rozwojem techniki, planetarium, kino – działające już od pewnego czasu. Jednakże przygotowanie dwóch wielkich wystaw filmowych, zgromadzenie unikatowych eksponatów wymagało wielu lat. Redakcja naszego portalu towarzyszyła tej inwestycji od samego początku, od momentu prac budowlanych na terenie dawnej elektrowni (patrz - ramka).  Stowarzyszenie Filmowców Polskich przez wszystkie lata wspierało rozwój tej instytucji, jednocześnie z nią współpracując. Obie instytucje w 2022 roku wspólnie zorganizowały Rok Kawalerowicza i wydały książkę „Kadry Kawalerowicza” (red. R. Syska i A. Wróblewska), nominowaną w tym roku do nagrody PISF.

Rafał Syska prezentuje możliwości studia motion capture, fot. Natalia Zdziebczyńska / SFP

I oto przyszedł ten dzień, kiedy zespół pod kierunkiem profesora Rafała Syski, dyrektora NCKF zaprosił licznie zgromadzonych gości na otwarcie „kamieni milowych” instytucji – dwóch wystaw stałych. Od tego tygodnia Centrum czeka na wszystkich kinomanów, uczniów, studentów. Ruszyła już sprzedaż biletów.


Gości powitali gospodarze instytucji: Hanna Zdanowska - Prezydent Miasta Łodzi, Jarosław Czuba - dyrektor generalny w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  Błażej Moder - Dyrektor EC1 Łódź - Miasto Kultury w Łodzi i Rafał Syska - Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Na otwarcie przybyły tłumy. Przyjechali przedstawiciele środowiska filmowego z całego kraju, z Warszawy, Gdyni, Krakowa, Katowic, Rzeszowa. Otwarte właśnie wystawy  oszałamiają swoim rozmachem, nowoczesną narracją i możliwościami indywidualnej interakcji ze zwiedzającym. Zapraszamy na naszą relację z wernisażu nowych wystaw:

Oprowadzanie kuratorskie, na zdjęciu m.in. Agnieszka Odorowicz, Dorian Ster, Dominik Skoczek, Mariusz Grzegorzejk, Dariusz Szuster, fot. Natalia Zdziebczyńska / SFP

Ponad tysiąc filmów w jednym w miejscu i czasie…  Na największej wystawie „Kino Polonia” każdy trafi na ulubiony tytuł, bohatera, aktora. Spotka go w filmie, kadrze, projekcji, plakacie, a czasami tylko w dokumencie… Będzie można zobaczyć pierwszy polski film fabularny i dowiedzieć się, jak Polacy budowali potęgę Hollywood. Ta wystawa jest zapierającą dech w piersiach opowieścią o ponad 120-letniej polskiej kinematografii – od jej prapoczątków po dzień dzisiejszy. Od Kazimierza Prószyńskiego, który skonstruował jedno z pierwszych urządzeń do rejestracji ruchomych obrazów, przez Aleksandra Hertza, który stworzył podwaliny przemysłu filmowego, przez lata 30. XX wieku, wojnę i socrealizm, po Polską Szkołę Filmową i Kino Moralnego Niepokoju, po Andrzeja Wajdę, Krzysztofa Kieślowskiego i Pawła Pawlikowskiego, których dzieła rozsławiły polską kulturę na świecie.

Zobacz naszą bogatą galerię zdjęć:

  „Materia kina” to druga ze stałych wystaw Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Można wybrać dwa sposoby jej zwiedzania: albo uzyskać informacje o kolejnych fazach realizacji filmu (od preprodukcji, przez budżetowanie, casting, pracę na planie, po montaż, udźwiękowienie i promocję gotowego dzieła), albo wcielić się w rolę producenta lub reżysera filmu i stworzyć swój własny film. Każde stanowisko wystawy wyposażone jest w imponujący zestaw artefaktów, fragmentów filmów, licencji i narzędzi interaktywnej rozgrywki. Tylko dla jednego stanowiska, opisującego sieć inspiracji scenariuszowych, NCKF pozyskał ogrom książek, artykułów prasowych, fotografii, wspomnień, aby na wielu przykładach ukazać, że za pomysłem na film kryje się cała seria różnorodnych materiałów wyjściowych, ich przetworzeń i zestawień.

fOscar, Nagrody EFA i Złota Palma, fot. Natalia Zdziebczyńska / SFP
Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / NCKF
Ostatnia aktualizacja:  14.10.2023
Zobacz również
Nie żyje Stanisław Radwan
Tłumy na otwarciu 14. Festiwalu Kamera Akcja
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll