PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Polska Akademia Filmowa po raz 25. przyznawać będzie nagrody dla najlepszych polskich filmów. Autorem plakatu jubileuszowej edycji Orłów 2023, już po raz ósmy w historii Polskich Nagród Filmowych, jest Andrzej Pągowski. Prezentujemy galerię prac artysty towarzyszących Orłom.
- Film kochałem od dziecka. Swoimi pracami skomentowałem kilkadziesiąt lat polskiej kinematografii towarzysząc wielu ważnym, a dziś kultowym produkcjom. Byłem razem z tymi wielkimi, jak i z debiutującymi, a dziś wspaniałymi twórcami kina moralnego niepokoju. Zawsze na ulicy, zawsze na moment przed premierą…, to wielkie zaufanie zwieńczone przyjęciem do kapituły Polskich Nagród Filmowych ORŁY i współpracą z Akademią  – mówi Andrzej Pągowski.

Andrzej Pągowski jest absolwentem Wydziału Plakatu PWSSP w Poznaniu, autorem ponad 1500 plakatów wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i za granicą. Ponadto zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych, telewizyjnych oraz scenariuszy filmów i teledysków.Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Jest laureatem kilkudziesięciu polskich i zagranicznych nagród, m. in. na Międzynarodowym Konkursie na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny w Los Angeles (6 Złotych Medali i tytuł The Best of Show) oraz nagród głównych na Międzynarodowym Konkursie na Plakat Filmowy w Chicago.

Jego dzieła znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i państwowych, m. in.: w Muzeach Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku i San Francisco oraz w Centrum Pompidou w Paryżu. Metropolitan Museum of Modern Art (MoMA) umieściło plakat Andrzeja Pągowskiego pt. „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w swoich zbiorach.

ZOBACZ GALERIĘ PLAKATÓW ANDRZEJA PĄGOWSKIEGO

- Moje plakaty, które od 2015 roku towarzyszą Polskim Nagrodom Filmowym, są nie tylko grafiką okolicznościową, ale też komentarzem do sytuacji i czasów w jakich przypadają kolejne edycje. Mijający rok to rok wojny. Dlatego w plakacie do tegorocznej edycji Orłów zawarłem motyw wolnościowy. Myślę, że zarówno środowisko filmowców, jak i my wszyscy marzymy o spokoju i poszanowaniu prawa, a filmowcy mają szczególną misję utrwalania tych dni i oczekiwań w swoich dziełach - mówi artysta.

Uroczysta, 25. gala Polskich Nagród Filmowych Orły odbędzie się 6 marca 2023 roku, a 1 marca podczas konferencji prasowej odbędzie się ogłoszenie Laureata za Osiągnięcie Życia i spotkanie z nominowanymi w tegorocznej edycji Orłów 2023.
LK
Polskie Nagrody Filmowe Orły
Ostatnia aktualizacja:  27.02.2023
Zobacz również
Koncert na otwarcie Kina na Granicy
Ruszyły zdjęcia do debiutu pełnometrażowego Justyny Mytnik
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll