PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Znakomite wieści z Woronicza 17! Telewizja Polska uhonoruje Jerzego Antczaka Nagroda Specjalna za całokształt dokonań w Teatrze Telewizji.
„Zasługi Pana Antczaka jako reżysera, a także dyrektora Teatru Telewizji zapisały się jedna z najpiękniejszych kart w historii telewizyjnej sceny, która niedawno obchodziła 70 lat istnienia. Nagroda ta jest dowodem pamięci twórców i publiczności Teatru Telewizji w oparciu o przedstawienia, które stworzył Pan Jerzy Antczak, świadczące o niezwykłej Jego charyzmie i niebywałej zdolności wykreowania telewizyjnej sztuki” – napisał dyrektor Tomasz Sygut w piśmie skierowanym do reżysera. Pod postem Jerzego Antczaka na Facebooku na ten temat ukazały się setki gratulacji od wiernych widzów.
  
Jerzy Antczak z żoną Jadwigą Barańską na jubileuszu w kinie Kultura w 2009 roku, fot. AKPA dla SFP

Jerzy Antczak jest jednym z najbardziej znanych polskich reżyserów teatru telewizji. Jako reżyser spektakli telewizyjnych kładł  duży nacisk na eksponowanie gry aktorskiej.  Barbara Kaźmierczak-Drozdowska w poświęconej reżyserowi monografii zauważa, że reżyser kierował się tym rodzajem wyobraźni, która pozwalała mu najpełniej wypowiedzieć się przez tworzenie widowisk z wielkimi kreacjami aktorskimi. Jednoaktówka Antoniego Czechowa "Przy trakcie", która "rozegrana została na zbliżeniach twarzy aktorów".  W adaptacji "Wiernej rzeki" Stefana Żeromskiego przeważały długie ujęcia kamerowe, sprzyjające eksponowaniu gry aktorskiej. „Także na grze aktorskiej oparty był lansowany przez Antczaka w późniejszym okresie teatr faktu, począwszy od pionierskiego w tym względzie <Epilogu norymberskiego> z roku 1970” – pisze autorka. Ten właśnie spektakl stanowi jedno z największych dokonań twórcy „Nocy i dni”. Z kolei do najbardziej lubianych przez publiczność spektakli należą wyborne „Oświadczyny. Jubileusz”. To dwie humoreski obyczajowe, znakomite studium charakterów, kameralne obrazki dramaturgiczne, ilustrujące absurdalność wielu ludzkich poczynań. Do historii teatru tv przeszły kreacje aktorskie Tadeusza Fijewskiego, Mieczysława Pawlikowskiego, Wandy Łuczyckiej i przede wszystkim Jadwigi Barańskiej, która stworzyła dwie krańcowo różne postaci, Natalii z "Oświadczyn" i Tatiany z "Jubileuszu". Warto dodać, że Jerzy Antczak w latach 1963–1975 był naczelnym reżyserem Teatru Telewizji. Wśród najbardziej znanych spektakli teatru tv w reżyserii Antczaka znajdują się m.in. „Kordian” Juliusza Słowackiego, „Trzy siostry” Antoniego Czechowa, „Szklana menażeria” Tennessee Williamsa.

Jerzy Antczak i Katarzyna Śmiechowicz. Ceremonia przyznania nagrody im. Heleny Modrzejewskiej, fot. organizatorzy

  Dla Jerzego Antczaka, zasłużonego członka SFP, to już druga nagroda specjalna w tym roku, ponieważ  9 marca 2024 roku Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej w Los Angeles przyznał  reżyserom Jerzemu Antczakowi i Jackowi Bromskiemu Złote Nagrody za całokształt pracy artystycznej  dla wybitnych filmowców. Prezes Klubu Maja Trochimczyk odczytała gratulacje dla Laureatów od Agnieszki Odorowicz, Waldemara Dąbrowskiego, Macieja Karpińskiego, Jana Englerta i innych  artystów. W czasie tej uroczystości wiceprezes organizacji Katarzyna Śmiechowicz powiedziała: „Jerzy, stworzyłeś wspaniale dzieło, uwielbiane przez widzów, ponadczasowy film i serial <Noce i Dnie>, byłeś nominowany do Oscara, ale niestety go nie otrzymałeś. Bardzo mi przykro z tego powodu, bo wiem, ze powinieneś go wówczas otrzymać. (..) Jesteś najlepszym z najlepszych, niezwykły reżyser, aktor, scenarzysta, producent i pedagog w jednej osobie”.
   
Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się podczas Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej “Dwa Teatry” w Sopocie  w dniach 22-24 czerwca 2024 roku.



Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / Culture.pl / TVP / Filmpolski.pl
Ostatnia aktualizacja:  23.03.2024
Zobacz również
Nominowani do Nagrody LUX. Spotkajmy się w saunie
Premiera cyklu filmów „Dzieła utracone” w kinie Kultura
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll