PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
1969

Pan Wołodyjowski

Historyczny, Fabularny, Polska, 161 min
plakat: Pan Wołodyjowski
Reżyseria: Jerzy Hoffman
Scenariusz:
Premiera PL: 28 marzec 1969
Opis filmu
Druga połowa XVII wieku. Pułkownik Michał Wołodyjowski po śmierci narzeczonej wstępuje do klasztoru Kamedułów. Onufry Zagłoba podstępem go stamtąd uprowadza do, rzekomo chorego, przyjaciela Ketłinga. Hetman Sobieski nakłania Wołodyjowskiego do powrotu do wojska. Na warszawskim gościńcu Wołodyjowski i Zagłoba spotykają siostrę pułkownika, panią stolnikową. Towarzyszą jej dwie wychowanice - Basia i Krzysia. Wszyscy zatrzymują się w dworku Ketlinga. Wołodyjowski zakochuje się z wzajemnością w Krzysi. Gdy wyjeżdża na krótko, w domu pojawia się Ketling. Krzysia jest nim oczarowana, lecz nie chce oddać mu ręki, związana przyrzeczeniem z Wołodyjowskim. Pan Michał jednak zwraca jej słowo i błogosławi nowemu związkowi. Korzysta z tego Baśka, która już od dawna darzyła uczuciem pana Wołodyjowskiego. Wyznaje mu swoją miłość i zostaje jego żoną. Hetman mianuje Wołodyjowskiego dowódcą stanicy w Chreptiowie, na wschodnich kresach Rzeczypospolitej. Wśród żołnierzy Michała jest Tatar Azja Mełłechowicz. Młoda pułkownikowa budzi jego pożądanie. Azja jest synem chana Tuhaj-beja i potajemnie utrzymuje bliskie kontakty z tureckimi i tatarskimi nieprzyjaciółmi Polski. Planuje zdradę Rzeczypospolitej, ale przedtem chce zdobyć Baśkę.
W chorągwi Wołodyjowskiego służy również młody szlachcic Nowowiejski. Do Chreptiowa przyjeżdżają jego ojciec i siostra Ewa. Stary Nowowiejski rozpoznaje Azję, który ongiś u niego służył. Azja jednak jest obecnie hetmańskim żołnierzem i Nowowiejski nie ma do niego żadnych praw. Baśka zamierza wyswatać Ewkę Azji, gdyż sądzi, że oboje się kochają. Towarzyszy młodej parze do Raszkowa, rodzinnej wsi Nowowiejskich. W czasie tej podróży Azja usiłuje porwać Basię, która w samoobronie okalecza go i ucieka. Przez kilka dni błąka się po lasach i śmiertelnie zmęczona dociera w końcu do Chreptiowa. Rozjuszony Azja na czele swego oddziału najeżdża Raszków, pali wieś i zabija starego Nowowiejskiego. Ewkę oddaje na pohańbienie żołnierzom. Młody Nowowiejski pragnie pomścić rodzinę. Po przygranicznej potyczce chwyta Chaima, sługę Azji, i dowiaduje się o miejscu pobytu Mellechowicza. Bierze Azję do niewoli i rozkazuje wbić go na pal. Jednak nawet po śmierci Azji nie zaznaje spokoju, przekracza granicę i wpada w ręce nieprzyjaciół. Turcy ruszają na Kamieniec Podolski, ważną twierdzę na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej. Wołodyjowski i Ketling zostają komendantami twierdzy. Ślubują nie oddać jej nigdy w ręce nieprzyjaciela. Załoga broni się długo i mężnie. Gdy wiadomo już, że zwycięstwo przechyla się na stronę Turków, komendanci dają żołnierzom rozkaz odwrotu. Wysadzają twierdzę i obaj giną pod jej gruzami. Uroczysty pogrzeb pułkownika Wołodyjowskiego kończy film.
Wielka superprodukcja końca lat sześćdziesiątych. Starannie oddaje realia i klimat powieści. Zawiera pełne rozmachu, precyzyjnie zakomponowane sceny zbiorowe. Realizacja filmu trwała prawie dwa lata i była ogólnonarodowym wydarzeniem. Towarzyszył jej rozgłos w prasie i innych mediach. Po wejściu na ekrany film spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem widzów i osiągnął rekordową frekwencję. Krytyka zarzucała mu jednak nieco zbyt komiksowe potraktowanie przygód „małego rycerza”.
J.P.
opis redakcji
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1969
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
JĘZYK PRODUKCJI:
polski
RODZAJ / GATUNEK:
Historyczny, Fabularny
PREMIERA POLSKA:
28 marzec 1969
PREMIERA ŚWIAT:
28 marzec 1969
TYTUŁ ORYGINALNY:
Pan Wołodyjowski
TYTUŁ ANGIELSKI:
Colonel Wolodyjowski
PRODUKCJA:
Zespół Filmowy "Kamera"
Dane techniczne
CZAS:
161 min, 148min ()
OBRAZ:
kolor, 2,35:1
DŹWIĘK
mono
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll