PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
DOKUMENT
  11.07.2012

Zakończony niedawno Krakowski  Festiwal  Filmowy stał się dla serwisu Portalfilmowy.pl pretekstem do rozpoczęcia dyskusji o granicach polskiego dokumentu. Granicach rozumianych dosłownie. Polscy dokumentaliści rozpierzchli się po świecie, by swoich bohaterów i tematów szukać w odległych zakątkach globu. 

Kacper Czubak, autor „18 kg” opowiada o prowadzonym przez polskie misjonarki domu dziecka w Zambii, a Radka Franczak, autorka filmu „Gdzie jest Sonia” o młodej mniszce z klasztoru w Iwanowie.  Bohaterem filmu Tomasza WiszniewskiegoMetr nad ziemią” jest ukraiński żołnierz, który żyje i działa mimo głębokiego kalectwa, a filmu „GalumphingKamili Józefowicz Danna, artystka, która wiedzie samotnicze życie na wybrzeżu Brazylii. Jan Paweł Trzaska i Joaquin del Paso jako obiekt swojego zainteresowania wybrali małe meksykańskie miasteczko San Juan. 


Kadr z filmu "18kg, fot. kff.pl

Widać to także w nowych projektach, obecnie na etapie postprodukcji, które omawiane były przy okazji prezentacji „Docs to go!”. Bohaterką Moniki Pawluczuk jest „kobieta- żyrafa”, z birmańskimi obręczami na szyi. Hanna Polak, nominowana wraz z Andrzejem Celińskim do Oscara za „Dzieci z Leningradzkiego”, przygląda się w swojej „Swalce” śmietnisku na obrzeżach Moskwy, gdzie mieszkają – żyją się, rodzą i nader szybko umierają - najbiedniejsi, wyrzuceni poza społeczny nawias. Michał Marczak realizujący „Fuck for Forest”  krąży z kamerą po Europie i po amazońskiej dżungli. Jeszcze większy rozmach mieli twórcy „Six degrees” (reżyseria Bartosz Dombrowski), którzy, a by sprawdzić tezę o sześciu uściskach dłoni, przemierzają dosłownie cały glob, od Polski aż do Meksyku. Bartek Konopka, włączony w realizację projektu Instytutu Adama Mickiewicza zwanego „Przewodnikiem do Polaków”, wynalazł … haitańskiego szamana, który odwiedził w 1980 roku Polskę i to wydarzenie odcisnęło na nim głęboki ślad.


Kadr z filmu "Gdzie jest Sonia", fot. kff.pl

Czy ten przykładowy zestaw tematów to przypadek? Czy też można już mówić o tendencji?

Jeśli to tendencja, to co na nią wpłynęło? Polska stała się nieciekawa? Łatwiej rozwinąć skrzydła poza Polską? Polscy twórcy znajdują tam lepsze warunki dla produkcji, a może dystrybucji swoich filmów?  Więcej źródeł finansowania koprodukcji? Czy to przesunięcie tematyczne wynika z oczekiwań Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Telewizji Polskiej czy jest przedmiotem wyboru samych reżyserów i producentów?

Artystyczne przetworzenie polskiej rzeczywistości w film dokumentalny jest wielką wartością, której nie można zepchnąć na margines. Zastanówmy się, czy polski dokument nadal spełnia tę rolę. Rozmawiajmy o proporcjach, zastanówmy się, czy powinny być zachowane, a jeśli tak – to jakie mają być? 

Portalfilmowy.pl inicjuje dyskusję na ten temat. Zapytamy producentów, reżyserów, szefów programowych stacji telewizyjnych, dyrektorów festiwali, jak widzą dzisiaj rolę polskiego dokumentu. I czy polski dokument nadal pełni misję opowiadania o Polsce współczesnej.  

Redakcja


Czytaj więcej:

 Dokument ucieka z Polski
Rozmowa z Andrzejem Fidykiem
Rozmowa z Krzysztofem Gieratem
Rozmowa z Piotrem Bernasiem [video]
Rozmowa z Arturem Liebhartem
Rozmowa z Marcinem Bortkiewiczem
Rozmowa z Józefem Gębskim
Blog Łukasza Adamskiego
Blog Krzysztofa Koehlera
Rozmowa z Wojciechem Kasperskim
Rozmowa ze Sławomirem Rogowskim
Rozmowa z Elizą Kubarską
Rozmowa z Krzysztofem Kopczyńskim
Wypowiedź Janusza Chodkiewicza
Wypowiedź Wojciecha Szczudły
Wypowiedź Andrzeja Titkowa 
Wypowiedź Dariusza Gajewskiego
 


Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  27.07.2012
Zobacz również
Dokument ucieka z Polski? Rozmowa z Andrzejem Fidykiem
Mieczysław Siemieński nie żyje
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll