PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
9 listopada odbędzie się czwarty już pokaz z cyklu DOC LAB POLAND HOT SELECTION 2018, prezentującego najciekawsze filmy dokumentalne ostatnich lat. Widzowie zobaczą dwa nowe filmy Marcina Sautera: autorskie dokumenty, do których twórca napisał scenariusz, zrobił zdjęcia i które wyreżyserował: „Urosłam kiedy spałaś” i „Żalanasz”. Oba filmy były prezentowane w ramach programu DOC LAB POLAND.
9 listopada
Centrum Łowicka, ul. Łowicka 21, Warszawa, godz. 19.00
Wstęp wolny. Po projekcji organizatorzy zapraszają na spotkanie twórcami filmu.

UROSŁAM KIEDY SPAŁAŚ
2018, 49 min.
Klasę Karaliny w konserwatorium w Mińsku ukończyło 30 uczniów. W kraju pozostała jedna osoba. Reszta wyemigrowała, rozsiani są teraz po całym świecie. Totalitarna Białoruś pustoszeje. Uciekają z niej wykształceni ludzie. Absolwenci białoruskich uczelni, młoda inteligencja szuka szczęścia, kariery i godnego życia za granicą. Film opowiada o emigracji, nostalgii, tęsknocie za rodziną, przyjaciółmi i krajem. Filmowa podróż Karaliny na wschód do ukochanej babci, która czeka na nią w wyludnionej wiosce Achaniany jest podróżą w czasie. Do krainy dzieciństwa i wspomnień. Film miał światową premierę w tym roku w Konkursie Polskim na 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym. 

Scenariusz i reżyseria: Marcin Sauter, zdjęcia: Marcin Sauter, dźwięk: Marcin Lenarczyk, montaż: Katarzyna Orzechowska, kierownictwo produkcji: Sandra Banach, producent: Marcin Sauter, produkcja: Bydgoska Kronika Filmowa, koproducent: Renata Łukasiak, koprodukcja: Telewizja Polska, Belsat Tv

ŻALANASZ
2017, 42 min.
Żalanasz (po polsku: Puste Miejsce) było piękną, kwitnącą osadą nad brzegiem morza Aralskiego. Miejscem dostatnim, pełnym życia i radości. Przez ambitne plany sowieckich dygnitarzy stała się pustynną wioską zasypywaną zatrutym pestycydami piachem. Mieszkańcy przystosowali się do nowych, postapokaliptycznych warunków, tak, jak człowiek przyzwyczaja się do swojej choroby. Osiedli w pustce. W miejscu bez czasu, gdzie wspomnienia są marzeniami, a codzienność oczekiwaniem na powrót morza. Pamięć o morzu jest tu namacalna, żywa i dużo ważniejsza od teraźniejszości. Pozwala przetrwać.
Film był pokazywany i nagradzany na wielu prestiżowych międzynarodowych festiwalach, między innymi Nagrodą dla Najlepszego Krótkiego Dokumentu na festiwalu IDFA w Amsterdamie, Złotą Żabą w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych Festiwalu Camerimage, Nagrodą dla Najlepszego Filmu na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Budapeszcie, Nagrodą dla Najlepszego Dokumentu w ramach Nagród Dokumentalnych TRT w Turcji i Nagrodą SFP na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Scenariusz i reżyseria: Marcin Sauter, zdjęcia: Marcin Sauter, muzyka: Jerzy Rogiewicz, dźwięk: Marcin Lenarczyk, montaż: Michał Marczak, Ziemowit Jaworski, Katarzyna Orzechowska, producent: Barbara Ławska, producent kreatywny: Michał Białożej, produkcja: Studio Filmowe Kronika

DOC LAB POLAND HOT SELECTION to cykl pokazów najciekawszych i najbardziej nagradzanych polskich filmów dokumentalnych ostatnich lat i spotkań z twórcami. Pierwsza projekcja („Królowa ciszy” Agnieszki Zwiefki”) odbyła się w grudniu 2016 roku, w 2017 roku organizatorzy zorganizowali 6 projekcji, między innymi filmów „Najbrzydszy samochód świata” Grzegorza Szczepaniaka, „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej i „Miss Holocaust” Michaliny Musielak. Tegoroczne HOT SELECTION otworzył 12 września pokaz laureata Festiwalu IDFA, filmu „Call me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego. Drugim prezentowanym w ramach cyklu filmem był nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji „Książę i Dybuk”, trzecim – obsypany nagrodami „Over the limit” Marty Prus. Cykl jest częścią programu Doc Lab Poland Warsaw Days, wspartego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, w ramach którego podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego zostały też zorganizowane warsztaty dla filmowców i wykłady otwarte dla szerszej publiczności.

DOC LAB POLAND to największy w Polsce program dla profesjonalnych dokumentalistów, łączący konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży. W 2018 r. w DOC LAB POLAND bierze udział w sumie 21 projektów dokumentalnych w fazie developmentu lub montażu, reprezentowanych przez zespoły składające się z reżysera i producenta. Dodatkowym, ważnym elementem programu jest market koprodukcyjny organizowany dla kolejnych ok. 50 producentów z Polski i zagranicy. W ramach publicznych prezentacji oraz marketu koprodukcyjnego podczas tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbyło się ok. 800 indywidualnych spotkań branżowych. Uczestnicy programu otrzymali nagrody o łącznej wartości 86 tys. zł.

W grudniu zostanie ogłoszony nabór na piątą edycję programu.
AK
DOC LAB POLAND
Ostatnia aktualizacja:  31.10.2018
Zobacz również
fot. DOC LAB POLAND
Dwa polskie filmy na liście najlepszych filmów nieanglojęzycznych według BBC
„Pewnego razu w listopadzie” i „Fuga” z nagrodami w Atenach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll