Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
W dniach 3-8 sierpnia Octopus Film Festival powraca do Gdańska na 4. edycję, by zaoferować żądnym przygód widzom sześć dni wypełnionych po brzegi najciekawszym i najlepszym kinem gatunkowym z całego świata.
W tym roku w sekcji Retrospektywy znajdzie się przegląd twórczości Marka Piestraka, który będzie też gościem festiwalu. To rzadki w polskim kinie przypadek filmowca-marzyciela, który – nie zważając na ekonomiczne i produkcyjne ograniczenia rodzimej kinematografii – poświęcił swoją karierę rozwijaniu formuły kina gatunkowego: sci-fi, horroru i filmu przygodowego. Jego filmy były często sukcesami kasowymi i tytułami eksportowymi polskiego kina, a niektóre z nich otrzymywały nagrody na międzynarodowych festiwalach.
Festiwal rozpocznie się w tym roku wyjątkowym wydarzeniem – pokazem filmu „The Blazing World”, który przyjedzie do Gdańska prosto z festiwalu Sundance, by otworzyć tegoroczną edycję Octopusa. Nasi widzowie obejrzą film jako pierwsi w Polsce – i drudzy w Europie. Na ekranie w jednej z głównych ról występuje legendarny Udo Kier, a za muzykę odpowiada znany z Foster the People Isom Innis, całość ogląda się jak jedną wielką filmową dzikość serca. To oparta na prozie Margaret Cavendish – wydanej w 1666 roku powieści, która nijak nie pasowała do literatury swoich czasów, łącząca bowiem science fiction z feministyczną utopią. Ta swego rodzaju „Suspiria” ery instagrama to debiut reżyserski Carlsona Younga oparty na prozie Margaret Cavendish – wydanej w 1666 roku powieści, która nijak nie pasowała do literatury swoich czasów, łącząc bowiem science fiction z feministyczną utopią.
W programie także m.in. autorska sekcja prezentująca cykl australijskiego kina eksploatacji – Ozploitation. Jeśli w twoim kraju domowe pająki osiągają wielkość psa, a temperatura w słoneczny weekend przekracza pół miliona stopni Celsjusza, to kino gatunkowe musi być wyjątkowo szalone, żeby przegonić rzeczywistość i zapewnić widzom rozrywkę. Tak właśnie było w przypadku australijskich horrorów, thrillerów i filmów sensacyjnych z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, określanych zbiorowo jako Ozploitation – ich twórcy szokowali i przekraczali granice, by zaoferować swoim widzom coś wyjątkowego.
Program uzupełnią spotkania z gośćmi m.in. twórcą i prezenterem kultowego programu „997” – Michałem Fajbusiewiczem. To jeden z najbardziej niezwykłych fenomenów w historii polskiej telewizji. Widzowie będą mieli okazję nie tylko zobaczyć wybrane fragmenty, ale też dowiedzieć się, jak wyglądały kulisy pracy nad „997” i jakie zagadki kryminalne mroziły krew w żyłach polskich widzów w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.
Festiwal zaprasza także na intensywne, trzydniowe warsztaty scenariuszowe z Michałem Marczakiem, twórcą „Wszystkich nieprzespanych nocy” i „Fuck For Forest”! Michał Marczak to jeden z najciekawszych twórców młodego pokolenia. Jego filmy debiutowały na międzynarodowych festiwalach, a jako reżyser teledysków pracował z takimi wykonawcami jak Radiohead, Mark Pritchard czy Brodka.
|
---|
MR
Octopus
Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021
fot. materialy prasowe
"Teściowie": we wrześniu komedia, jakiej jeszcze nie było
Václav Havel gwiazdą przeglądu Kino na Granicy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024