PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Poznaliśmy wyniki kolejnej sesji zarządu funduszu Eurimages. Wśród projektów, które otrzymają wsparcie funduszu, znalazł się film dokumentalny "Blizny" Agnieszki Zwiefki.
Eurimages to fundusz wspierający kino europejskie, dofinansowujący zwłaszcza działalność koprodukcyjną. Głównym warunkiem aplikowania do programu jest konieczność zaangażowania w projekt przynajmniej dwóch koproducentów z przynajmniej dwóch krajów członkowskich Funduszu. W tej sesji fundusz zdecydował się przyznać dofinansowanie 23 projektom fabularnym, 6 dokumentalnym i jednemu animowanemu. W sumie projekty wsparte w tej sesji otrzymają 6,447,783 €.

„Blizny” autorstwa Agnieszki Zwiefki to polsko-holendersko-niemiecka koprodukcja ze zdjęciami Kacpra Czubaka. Dokument ten przedstawia historię Vetrichelvi. Dla Tamilów jej imię znaczy „Pani Zwycięstwo”, dla władz Sri Lanki jest terrorystką pod nieustannym nadzorem. Była wojowniczką Tamilskich Tygrysów przez 18 lat, wstępując do organizacji terrorystycznej w wieku lat 17. Niedawno wyszła z więzienia i właśnie rozpoczyna podróż przez współczesną Sri Lankę i Europę. Chce odnaleźć byłe współwojowniczki, 9 najbliższych koleżanek, z którymi dzieliła lata wojny i które stały się dla niej rodziną, opowiedzieć światu nieznaną historię tych kobiet i stanąć twarzą w twarz z własną przeszłością. Nawet jeśli musi zaryzykować życiem.

W trakcie trwającej ponad 25 lat wojny Vetrichelvi straciła rękę i oko, ale też stała się znana w kraju jako buntownicza poetka i radykalny ideolog ruchu, spikerka radia nazywana Głosem Tygrysów. Dziś, po latach spędzonych w więzieniu, wyrusza w podróż, która zaprowadzi ją nie tylko do odległych zakątków Sri Lanki, ale także do Europy. Projekt prezentowano w ramach Works in Progress na 71. MFF w Cannes w ramach inicjatywy Doc Alliance – partnerstwa sześciu europejskich festiwali filmów dokumentalnych. Film znalazł się także w konkursowej sekcji branżowej 53. MFF w Karlowych Warach - Docs in Progress.

Producentami najnowszego filmu Agnieszki Zwiefki są Kloos & co. Ost Ug (Niemcy), Chilli Productions (Polska) i Witfilm (Holandia).
źródło: www.coe.int & www.pisf.pl


AK
Eurimages/PISF/Polish Docs
Ostatnia aktualizacja:  5.07.2018
Zobacz również
fot. materiały prasowe
"Kameralne Lato" wchodzi w decydująca fazę
12. Dwa Brzegi: Arkadiusz Jakubik bohaterem sekcji "I Bóg stworzył aktora"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll