PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
BLOGI
Łukasz Adamski
  13.07.2012
Na łamach tego portalu postawiono tezę (Dokument ucieka z Polski), że dokumentaliści uciekają od polskiej rzeczywistości i polskich tematów. Dlaczego tak się dzieje? Czy Polska jest nieciekawym krajem, którego nie ma sensu filmować? Czy Polska stała się nudną, mlekiem i miodem płynącą krainą, która jest nieciekawa dla dokumentalistów? Część środowisk opiniotwórczych i, szczególnie, politycznych pragnie nam sprzedać taki wizerunek.

Czy jednak filmowcy w niego uwierzyli? Aż tak niskiego mniemania nie powinniśmy o nich mieć. Nikt rozsądny na tak prymitywną propagandę się nie łapie... no może poza lemingami, którzy egzystują w każdej mediokracji. Dlaczego więc polscy dokumentaliści wolą realizować filmy poza granicami naszego kraju? Odpowiedzi na to pytanie jest zapewnie wiele. Od tych prozaicznych, czyli chęci odwiedzenia egzotycznych krajów i zabłyśnięcia uniwersalną opowieścią za granicami Polski, aż po powody bardziej skomplikowane.


"Gadające głowy" Krzysztofa Kieślowskiego, fot. Filmoteka Szkolna

Polska 2012 nie jest krajem nudnym. Można wszystko o naszej Ojczyźnie powiedzieć, ale nie to, że nic się tutaj nie dzieje. Nie chodzi już nawet o polityczną temperaturę i pogłębienie rowu dzielącego nasz naród po 10/04, ale o zmiany obyczajowe. Spóźniona rewolucja 68, która co prawda u nas ma twarz nie Lorki a Urbana, ale i tak jest ciekawa, wdziera się do polskich domów z szybkością Eastwooda w "Firefox". Z drugiej strony powstaje coraz więcej prężnych środowisk konserwatywnych, które skupiają młodych ludzi. „Wojna kultur” jest obecna już niemal na każdym rogu większych miast.  Czego więcej może chcieć zaangażowany dokumentalista? Marcusowskie hasło „Dorwiemy was przez wasze dzieci” jest u nas widoczne jak nigdy wcześniej. Nieprawdopodobna siła kontrkultury, której nie można zaprzęgnąć do wozu z napisem „moher” również pokazuje, że różnimy się od wielu pospolitycznych krajów zachodnich. Jest to jednak tylko wycinek naszej rzeczywistości. Polska z dokumentów Kieślowskiego wciąż istnieje i coraz mocniej kontrastuje z „nowoczesnym” europejskim krajem. Polska jest nieciekawą „brzydką panną na wydaniu”, której symbol można jedynie włożyć w telewizyjnym show w kupę. Nawet Euro 2012 pokazało jak zszokowani byli kibice europejskich drużyn, którzy zdali sobie sprawę, że po naszych ulicach między niedźwiedziami nie chodzą skini i wschodni Ku-Klux-Klan. Czy ci sami ludzie nie byliby zainteresowani obejrzeniem dokumentu o tym „dziwacznym” kraju?

Bez wątpienia jest w Polsce o czym opowiadać i mam nadzieję, że polscy dokumentaliści zaczną to robić. Opowieść o Polsce również może zyskać zainteresowanie na międzynarodowych festiwalach. BBC pokazała, że wiele środowisk doprawdy kocha nasz kraj. Niektórzy prawicowcy twierdzą, że jesteśmy krajem przypominającym  pod wieloma względami republikę bananową. Możliwe, że tak jest. Tym bardziej zasługujemy na zainteresowanie naszych dokumentalistów, którzy z chęcią wyjeżdżają do Afryki, by opowiadać o tamtejszych problemach. Nasze są bliżej…

Zobacz także:
 Dokument ucieka z Polski
 Dokument ucieka z Polski. Rozmowa z Andrzejem Fidykiem
 Dokument ucieka z Polski. Rozmowa z Krzysztofem Gieratem
 Dokument ucieka z Polski. Rozmowa z Piotrem Bernasiem
Dokument ucieka z Polski. Rozmowa z Józefem Gębskim
Dokument ucieka z Polski. Rozmowa z Marcinem Bortkiewiczem
Dokument ucieka z Polski. Rozmowa z Arturem Liebhartem
Blog Krzysztofa Koehlera
Rozmowa z Wojciechem Kasperskim
Rozmowa ze Sławomirem Rogowskim
Rozmowa z Elizą Kubarską
Rozmowa z Krzysztofem Kopczyńskim

Wypowiedź Janusza Chodkiewicza
Wypowiedź Wojciecha Szczudły
Wypowiedź Andrzeja Titkowa 
Wypowiedź Dariusza Gajewskiego
 
Łukasz Adamski
Portalfilmowy.pl
Zobacz również
Box Office. „Epoka lodowcowa” na drodze do miliona.
Box Office. Epoka lodowcowa w kinach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll