PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Światowa kinematografia pozostaje w żałobie po wydarzenich z Aurory. Fanów serii o Mrocznym Rycerzu nie powstrzyma to przed pójściem do kina. Dla pozostałych dystrybutorzy przygotowali w tym tygodniu czwartą część tanecznego cyklu "Step Up" i kameralne włoskie kino "Długie dzieciństwo".
 
"Mroczny Rycerz powstaje" w reżyserii Christophera Nolana jest trzecią po filmach "Batman - Początek" (2005) i "Mroczny Rycerz" (2008) -  i zarazem ostatnią częścią serii o Batmanie wyreżyserowaną przez  Brytyjczyka.

Akcja filmu dzieje się osiem lat po wydarzeniach z "Mrocznego Rycerza". Przez ten czas Gotham City zamieniło się w oazę spokoju. Batman usunął się w cień, kiedy wziął na siebie odpowiedzialność za śmierć prokuratora Denta. Za sprawą poświęcenia Człowieka-Nietoperza, a także Ustawy Denta przestępczość w mieście została ograniczona. Sielanka nie trwa jednak długo. Do miasta przybywają: tajemnicza włamywaczka, Kobieta-Kot oraz Bane - niezwykle niebezpieczny zamaskowany terrorysta. Te wydarzenia zmuszają Bruce'a Wayne'a do ponownego założenia kostiumu Batmana i wyruszenia na ratunek Gotham. 


Kadr z filmu "Mroczny Rycerz powstaje", fot. Warner Bros

W filmie wystąpiły gwiazdy znane z poprzednich części, a także debiutanci w uniwersum Batmana. W  głównej roli Christian Bale ("Mechanik", "Prestiż", "Fighter"), w pozostałych -  Michael Caine ("Detektyw", "Hannah i jej siotry", "Wbrew regułom")  w roli Alfreda, Gary Oldman ("Leon Zawodowiec", Drakula", "Piąty element") jako komisarz Jim Gordon, Anne Hathaway ("Tajemnica Brokeback Mountain", "Diabeł ubiera się u Prady") czyli Kobieta-Kot,  Tom Hardy ("Rock'N'Rolla", "Bronson", "Incepcja") wcielający się w Bane'a, a także Morgan Freeman ("Skazani na Shawshank", "Za wszelką cenę"), Marion Cotillard ("Niczego nie żałuję - Edith Piaf") czy Ben Mendelsohn ("Australia", "Królestwo Zwierząt"). 

"Step Up 4 Revolution" to taniec i romans,  sfilmowany w technologii 3D.

Przyjaciele od dziecka, Sean (Ryan Guzman) i Eddy (Misha Gabriel), pracują w elitarnym hotelu, którego właścicielem jest bezwzględny deweloper Bill Anderson (Peter Gallagher). W czasie wolnym od pracy bohaterowie przewodzą tajemniczej grupie "The Mob", zrzeszającej tancerzy, muzyków i artystów,  zmieniających miejski pejzaż  flash mobami wspieranymi zaawansowanymi technologiami . Ich występami zaczyna interesować się córka Andersona, utalentowana tancerka Emily (Kathryn McCormick) i po jednym z występów The Mob, dziewczyna postanawia przyłączyć się do grupy. Wystawia tym samym przyjaźń Seana i Eddy’ego na próbę. Wszystkich bohaterów zaczyna łączyć wspólne zagrożenie – Anderson ogłasza plany zrównania ich dzielnicy z ziemią. Zarówno Emily, jak i Sean będą musieli dokonać najtrudniejszego życiowego wyboru pomiędzy rodziną, przyjaźnią i miłością.


Kadr z filmu "Step Up 4 Revolution", fot. Monolith

„Step Up”, taneczna baśń w rytmie hip-hopu, zarobiła ponad sto milionów dolarów na całym świecie.  Od tamtego czasu producenci Jennifer Gibgot oraz Adam Shankman stworzyli markę „Step Up” i jedną z najpopularniejszych serii filmowych. „Step Up 4 Revolution” ma z założenia  przyćmić taneczny rozmach i wizualny splendor poprzednich części: wszechobecna muzyka, układy taneczne, najnowsza technologia, flash moby zamieniające szare ulice w tętniące energią i kolorami  widowiska oraz młodzi ludzie stojący u progu światowych karier. - Nie chodzi już o dwie ekipy gotowe do bitwy na taniec - podkreśla Gidbot. - Podjęliśmy temat, który jest na czasie, pokazaliśmy go z zupełnie innej strony i podkręciliśmy maksymalnie tempo.

W filmie wyreżyserowanym przez Scotta Speera wystąpili: Stephen Boss, Ryan Guzman, Kathryn McCormick, Chadd Smith i Cleopatra Coleman.
"Długie dzieciństwo" to film jednego z najbardziej znanych współczesnych twórców włoskiego kina, autora "Ojciec Giovanny" i "Kolacji z nieznajomą". Mimo to jest to debiut Pupiego Avatiego w polskich kinach. 

Lino pracuje jako dziennikarz sportowy, jego żona Francesca jest specjalistką od języków średniowiecznych. Są szczęśliwym małżeństwem z długoletnim stażem. Ich życie wydaje się uporządkowane, dostatnie i pozbawione większych zmartwień. Jedynym rozczarowaniem jest fakt, że nie mają dzieci. Ale nawet to nie zdołało oddalić ich od siebie, a tylko scementowało ich wzajemną miłość i oddanie. 


Kadr z filmu "Długie dzieciństwo"/ Vivarto

Nagle z Lino zaczyna się dziać coś dziwnego. Zapomina, po co wstał z krzesła, umykają mu z pamięci nazwy przedmiotów. Na początku małżonkowie uznają to jako żart, ale objawy szybko się nasilają. Diagnoza lekarska nie pozostawia złudzeń: Alzheimer. Lino coraz bardziej traci kontakt z rzeczywistością, przypomina niepełnosprawne dziecko. Francesca nie poddaje się, obdarza męża matczyną opieką i zaczyna traktować jak własnego syna. 

Film Pupiego Avatiego to przewrotna opowieść o niezbadanych wyrokach losu. Sam reżyser twierdzi, że film opowiada o nadziei. - Alzheimer jest chorobą rodziny, nie chorego. Nie chciałem jednak opowiadać o bólu, o popadaniu w rozpacz, ale opisać, jak choroba, nawet tak straszna, może stać się doświadczeniem wzbogacającym życie.

W rolę pogrążającego się w chorobie Lina wcielił się Fabrizio Bentivoglio, aktor filmów, takich jak „Zwyczajny bohater”, „Zapamiętaj mnie” (wystąpił u boku Moniki Bellucci) czy „Naoczny świadek”. Jego małżonkę zagrała znakomita aktorka Francesca Neri, znana międzynarodowej publiczności z obrazów Carlosa Saury („Zniewaga!”), Pedro Almodovara („Drżące ciało") i Ridleya Scotta („Hannibal”).

DW
informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  26.07.2012
Zobacz również
"Aż tu nagle, zeszłej zimy" - na specjalnym letnim pokazie
Twórca Facebooka Zakochany w Rzymie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll