PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
„Najlepszy”, nowy obraz Łukasza Palkowskiego, w sobotę otrzymał Złotego Anioła Tofifest w konkursie „From Poland”. Decyzję o zwycięzcy tego zestawienia podejmowali widzowie. Nie powinno więc dziwić, że polski film zdobył również Nagrodę Publiczności.

Zdobył, ale walka była zacięta do ostatniej chwili. „Najlepszy” o zaledwie sześć dziesiątych procenta pokonał „Jeszcze nie koniec” („Custody”) Xaviera Legranda, który podczas tej samej sobotniej gali odebrał Grand Prix festiwalu.


Ku wielkiemu zaskoczeniu organizatorów, pokazany na wielkim ekranie stary, dobry "Leon zawodowiec" Luca Bessona zajął trzecie miejsce z wynikiem o raptem 2% niższym niż zwycięzca. Pierwszą szóstkę uzupełniają szwajcarski „Boski porządek” („Die göttliche Ordnung”) Petry Biondiny Volpe i, ex aequo, "Twój Vincent" Doroty Kobieli i Hugh Welchmana oraz „Dzień Świra” laureata tegorocznego Złotego Anioła za Niepokorność Twórczą Marka Koterskiego.


Głównym bohaterem „Najlepszego” („The Fastest”) jest Polak, który zachwycił świat, ale u nas do dziś pozostaje osobą praktycznie nieznaną. To fascynująca historia — pełna morderczego wysiłku, spektakularnych upadków i niezwykłej siły — inspirowana życiem Jerzego Górskiego. Ukończył on tzw. Bieg Śmierci oraz ustanowił rekord w triathlonowych mistrzostwach świata, zdobywając tytuł mistrza na dystansie Double Ironman.


 


Ten triumf nie byłby jednak możliwy, gdyby w jego życiu nie pojawiły się dwie kobiety. Jedną stracił, druga stała się inspiracją, aby zawalczył o swoje życie. Reżyserem filmu jest twórca „Bogów” Łukasz Palkowski. Zdjęcia zrealizował mistrz kamery Piotr Sobociński Jr., a montażem zajął się jeden z najlepszych montażystów polskich Jarosław Barzan. W obsadzie znaleźli się Jakub Gierszał, Anna Próchniak, Arkadiusz Jakubik, Janusz Gajos, Artur Żmijewski i Magdalena Cielecka. Producentem jest Krzysztof Szpetmański, który wraz z Jakubem Gierszałem i Anną Próchniak spotkał się z widzami Tofifest.

Film Palkowskiego ma już jedną Nagrodę Publiczności, którą otrzymał na festiwalu filmowym w Gdyni. Gdyńskie jury przyznało mu także „Złote Lwy” za Profesjonalny Debiut Aktorski oraz „Złote Lwy” za Najlepszą Scenografię.

MR
Tofifest
Ostatnia aktualizacja:  30.10.2017
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Trwa nabór na warsztaty INTERFILMLAB podczas 16.CINEMAFORUM
Polskie Dokumenty nagrodzone na festiwalu Ji.hlava
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll