PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Od 3 do 31 lipca telewizja Ale kino+ proponuje telewidzom spotkania z zrealizowanymi z rozmachem widowiskami historycznymi. W kolejne wtorki stacja pokaże: "Gniazdo", "Kazimierz Wielki", "Hrabina Cosel", "Marysia i Napoleon".

Od czasów "Nietolerancji" Davida W. Griffitha, jednego z pionierów i reformatorów kina, twórcy X Muzy chętnie czerpali inspiracje z historii. Także polscy filmowcy umiejętnie ożywiali dawne dzieje, przywołując kluczowe momenty z przeszłości. Wśród pierwszych znaczących obrazów tego nurtu były: "Rok 1863", ekranizacja "Wiernej rzeki" Edwarda Puchalskiego z 1922 roku oraz "Pan Tadeusz" Ryszarda Ordyńskiego z 1928 roku. Za czasów PRL-u z pomocą filmowego kostiumu twórcy mogli mówić o sprawach, o których oficjalnie nie wolno było wspominać. W ostatnich latach polscy filmowcy jrównież powracają do produkcji kostiumowo-historycznych ("1920 Bitwa Warszawska", "Katyń"). 

Kadr z filmu "Hrabina Cosel", fot. Ale kino+ (materiały prasowe)

W lipcu ale kino+ sięga do źródeł tego gatunku w kinie polskim, proponując cztery podróże w różne okresy historii Polski. Cykl rozpocznie "Gniazdo" Jana Rybkowskiego. Bohaterem filmu jest książę Mieszko I (w tej roli Wojciech Pszoniak), który w przeddzień rozstrzygającej bitwy pod Cedynią (972 r.) wspomina swoją drogę na szczyt – ślub z czeską księżniczką Dobrawą (Wanda Neumann), córką Bolesława Okrutnego, czy jeden z ważniejszych momentów w historii kraju Polan - przyjęcie chrztu. Kostiumy do filmu przygotowała Magdalena Tesławska, która pracowała m.in. przy "Potopie", a w 2011 r. "1920 Bitwie Warszawskiej".
Premiera: wtorek, 3 lipca, godz. 18:30

"Kazimierz Wielki" w ujęciu polskich specjalistów od widowisk historycznych, małżeństwa Ewy i Czesława Petelskich, to nie tylko władca i polityk, ale też skomplikowany człowiek o burzliwym życiu osobistym. Epopeja o losach jedynego z polskich władców, którzy otrzymał przydomek "Wielki", została zrealizowana z niesamowitym rozmachem. W projekcie wzięło udział 150 aktorów, wykorzystano kilkaset koni i tysiące rekwizytów, które miały uwiarygodnić XIV-wieczną scenerię. Zdjęcia kręcono m.in. w Gdańsku, Krakowie, Malborku, Quedlinburgu w Niemczech, Carcasonne we Francji oraz w czechosłowackim Żvikovie. To także jeden z nielicznych, krajowych filmów zrealizowanych na taśmie 70 mm. W tytułowej roli wystąpił Krzysztof Chamiec.
Premiera: wtorek, 10 lipca, godz. 18:30 (cz.1) oraz wtorek, 17 lipca, godz. 18:30 (cz.2)

"Hrabina Cosel" Jerzego Antczaka to oparta na powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego i osadzona w początkach XVIII wieku historia dworskich intryg oraz wielkiej miłości z polityką w tle. Akcja rozgrywa się w 1704 roku, podczas Wojny Północnej. Panujący nad Polską August II Mocny (Mariusz Dmochowski) zostaje zdetronizowany przez Sejm, a na tron wstępuje Stanisław Leszczyński. August znajduje pocieszenie w zabawach i ucztach. Poznaje też piękną Annę Hoym (Jadwiga Barańska), w której zakochuje się bez pamięci. Anna rozwodzi się dla Augusta z mężem i wkracza na pełen intryg drezdeński dwór. Sceny do "Hrabiny Cosel" kręcono głównie na zamku w Książu oraz w okalającym zamek parku. Na potrzeby filmu uszyto ponad 100 kostiumów.
Premiera: wtorek, 24 lipca, godz. 18:30

Leonard Buczkowski do głównych ról w "Marysi i Napoleonie"zaangażował aktorski duet marzeń: Beatę Tyszkiewicz i Gustawa Holoubka. Za kanwę posłużyła reżyserowi prawdziwa historia miłosna Marii Walewskiej i Napoleona. Gorący, trwający niespełna trzy lata romans polskiej szambelanowej z francuskim cesarzem, to jeden z najbardziej inspirujących dla filmowców i pisarzy okres w biografii wybitnego przywódcy. Scenariusz to efekt współpracy reżysera z pisarzem i satyrykiem, Andrzejem Jareckim. Jego świeże spojrzenie na romans Napoleona i Marii Walewskiej zaowocowało powstaniem filmowego żartu. "Marysia i Napoleon" z przymrużeniem oka traktuje fakty historyczne, luźno wiążąc wątek romansu z historią miłości dwojga młodych ludzi w Warszawie lat 60.
Premiera: wtorek, 31 lipca, godz. 18:30

DR
Ale kino+
Ostatnia aktualizacja:  2.07.2012
Zobacz również
Gajos rządzi
"Chwała dziwkom" w sierpniu w telewizji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll