PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W Turynie odbyły się już dwa seanse w ramach Przeglądu polskich filmów historycznych. Kolejne pokazy został zaplanowane na 4 i 18 lutego. Współorganizatorem Przeglądu jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
W dniu 10 grudnia 2019 roku zainaugurowano we Włoszech przegląd filmowy Arcydzieł Polskiego Kina Historycznego pod tytułem „La cinepresa interroga la storia” projekcją filmu "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy. Pokaz odbył się w Cinema Massimo w Turynie. Przed projekcją głos zabrali Stefano Boni (Museo Nazionale del Cinema di Torino), Chiara Simonigh (Università degli Studi di Torino) i Łukasz Paprotny (Instytut Polski w Rzymie).

Stefano Boni (Narodowe Muzeum Kina w Turynie), Chiara Simonigh (Uniwersytet w Turynie) i Łukasz Paprotny (Dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie), fot. Instytut Polski w Rzymie.

Kolejny seans miał miejsce 28 stycznia, również w Cinema Massimo. Zaprezentowano „Pianistę” Romana Polańskiego. Przed projekcją o polskim kinie i historii rozmawiali Sarah Kamiński (Università di Torino), Elżbieta Grzyb Faragli (Prezes Comunità Polacca di Torino), Dario Disegni (Prezes Comunità Ebraica di Torino) oraz Ulrico Leiss (Konsul Honorowy RP w Turynie).

 
Sarah Kamiński (Uniwersytet w Turynie), Elżbieta Grzyb Faragli (Prezes Społeczności Polskiej w Turynie) i Dario Disegni (Prezes Społeczności Żydowskiej w Turynie) przed pokazem "Pianisty", fot. Instytut Polski w Rzymie.

Kolejne pokazy został zaplanowane na 4 i 18 lutego. Widzowie obejrzą "Noce i dnie" Jerzego Antczaka i "Ziemię obiecaną" Andrzeja Wajdy.

Przegląd został zorganizowany przez Instytut Polski w Rzymie we współpracy z Narodowym Muzeum Kina w Turynie, Uniwersytetem w Turynie, Wydziałem Języków i literatury obcej i kultury współczesnej, Konsulatem Honorowym RP w Turynie oraz Stowarzyszeniem Filmowców Polskich.
AK
SFP/Instytut Polski w Rzymie
Ostatnia aktualizacja:  31.01.2020
Zobacz również
fot. Instytut Polski w Rzymie
Juliusz Machulski o kulisach „Małego Zgonu”
Styczniowe premiery Studia Munka
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll