PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  15.05.2022
Ignacy Gogolewski urodził się w 1931 roku. W 1953 roku ukończył studia aktorskie na PWST w Łodzi. W ciągu blisko 70 lat pracy artystycznej zagrał w kilkudziesięciu przedstawieniach, które zaowocowały licznymi nagrodami teatralnymi. Największą sławę przyniosła mu rola Antka w serialu „Chłopi” Jana Rybkowskiego. Był słynnym Gustawem w "Dziadach" Adama Mickiewicza w reż. Aleksandra Bardiniego.
Ignacy Gogolewski występował w Teatrze Polskim w Warszawie, w Teatrze Dramatycznym, w Teatrze Współczesnym  i Narodowym w Warszawie ,a także  Teatrze Śląskim w Katowicach. W latach 80. był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru im. Osterwy w Lublinie a następnie Teatru Rozmaitości w Warszawie.

 
Z Danielem Olbrychskim na premierze cyfrowo zrekonstruowanej "Jowity" Janusza Morgensterna, fot. Kuba Kiljan SFP

Grał w serialach i filmach telewizyjnych oraz kinowych. Wśród tytułów z jego udziałem można wymienić m.in. "Trudną miłość", "Samotność we dwoje", "Hrabinę Cosel", „Szyfry”, "Bolesława Śmiałego" czy "Jowitę".  Był autorem kilkunastu spektakli telewizyjnych, m.in. „W małym dworku”, „Panna Molierówna”, „Horsztyński”. Reżyserował także filmy fabularne: „Romans Teresy Hennert” oraz poświęcony postaci Cypriana Kamila Norwida, którą sam zagrał – „Dom Świętego Kazimierza”.  Bardzo ciekawe role tworzył u Jerzego Antczaka – oprócz Frydaryka Kyana w „Hrabinie Cosel”, także role w spektaklu tv "Mistrz" i filmie "Wystrzał”.

W ostatnich latach sędziwy aktor pojawiał się m.in. w popularnych serialach typu "Na dobre i na złe", "Galeria" czy "Lekarze". Ostatnią rolę filmową zagrał w „Wyklętym” Konrada Łęckiego w 2017.

W 1983 roku został członkiem Rady Krajowej Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego. W 1986 był członkiem Narodowej Rady Kultury. W latach 2005-2006 pełnił funkcję prezes ZASP-u. „Honorowy Przewodniczący Kapituły Członków Zasłużonych SPATiF-ZASP, a przede wszystkim wspaniały Człowiek” – napisano na profilu ZASP na FB.


Ignacy Gogolewski, fot. Kuba Kiljan SFP

Żegnając aktora w mediach społecznościowych ks. Andrzej Luter przypomniał analizę jego aktorstwa, jaką lata temu przedstawił Krzysztof Głogowski: „Sukces jego aktorstwa polega na znakomitym portretowaniu rozdarć wewnętrznych człowieka. Stąd powodzenie nie tylko w tworzeniu scenicznych czy telewizyjno-filmowych postaci z kart Mickiewicza, Słowackiego, Puszkina, Szekspira czy Dostojewskiego. Sukces Antka Boryny w <Chłopach> również na tej właściwości się zasadza. (…) Drugą dominantą jest głos i doskonałe wyczulenie na frazę muzyczną wypowiadanego słowa. Pozwalają one artyście wydobyć całą barwę i piękno wypowiedzi”.

O śmierci aktora poinformowała 15 maja 2022 roku na Facebooku Krystyna Janda -  w ostatnich latach artysta związany był z prowadzonym przez nią Teatrem Polonia. „Żegnaj. Dziękujemy za wszystko” – dodała.


Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / Gazeta.pl / Filmpolski.pl / ZASP
Ostatnia aktualizacja:  15.05.2022
Zobacz również
Nie żyje Jerzy Trela
Trzymajmy się razem. SFP w Łódzkiej Alei Gwiazd
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll