PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Zrealizowane w Studiu Munka SFP krótkometrażowe fabuły „Wolna krowa” Marka Głuszczaka i „Piękna Łąka Kwietna” Emi Buchwald powalczą o nagrody w 9. edycji Konkursu Filmowa Młoda Polska towarzyszącego Festiwalowi „Lato z Muzami” w Nowogardzie.
Organizowany w okresie wakacyjnym Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na mapie Pomorza Zachodniego. W tym roku odbywa się już po raz 26, a po raz dziewiąty imprezie towarzyszy konkurs młodego polskiego kina.

- W tym roku zgłoszenia, a co za tym idzie program Konkursu Filmowa Młoda Polska zdominowały filmy, które opowiadają o różnych aspektach szeroko pojętego życia rodzinnego i potrzebie bliskości z drugim człowiekiem. Te relacje bywają trudne, wymagające, bolesne, potrafią ranić, ale też przynosić ukojenie i nadzieję. Przedstawione zostały w bardzo różnych wariacjach gatunkowych i realizacyjnych. Seanse powinny czasem rozbawić, kiedy indziej wzruszyć - mówi Dagmara Romanowska, kuratorka Konkursu.

W gronie 14 zaproszonych tytułów znalazły się dwie produkcje Studia Munka powstałe w ramach programu Trzydzieści Minut. Pierwsza z nich to „Wolna krowa” Marka Głuszczaka – zrealizowana z przymrużeniem oka historia Alicji wyruszającej na poszukiwanie swoje córki Sary, która tuż przed maturą uciekła z domu, by z grupą ekologów bronić stada krów przed ubojem. W tej opowieści o nastoletnim buncie i poszukiwaniu międzypokoleniowego porozumienia główne role kreują Pola Król i Gabriela Muskała.

Nowogardzka publiczność będzie miała okazję zobaczyć także „Piękną Łąkę Kwietną” Emi Buchwald – zwycięski krótki metraż ubiegłorocznego Warszawskiego Festiwalu Filmowego i niedawną laureatkę Srebrnego Grona 52. Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie. To historia Emila - nadwrażliwego architekta krajobrazu, który nie potrafi dogadać się z ludźmi. Neurotyczna osobowość sprawia, że pogrąża się w spirali absurdalnych wydarzeń, których świadkiem jest jego dorastająca córka... W postać Emila wciela się Andrzej Kłak, a partneruje mu Marianna Kaniewska.

Zaproszone na „Lato z Muzami” filmy Studia Munka zrealizowane zostały w ramach skierowanego do młodych twórców programu Trzydzieści Minut finansowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Stałymi partnerami programu są telewizje CANAL+ Polska i TVN. Za produkcję wykonawczą „Wolnej krowy” odpowiadał Maj Film - Produkcja Filmowa. Koproducentami „Pięknej Łąki Kwietnej” są Samira Studio oraz Studio Produkcyjne Orka, zaś producentem wykonawczym Loco Film Production.

26. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” odbędzie się w dniach 13-16 lipca w Nowogardzie. Konkursowe tytuły oceni jury złożone z przedstawicieli znaczących polskich festiwali kina krótkometrażowego i dokumentalnego w składzie: wicedyrektor Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” Anna Serdiukow, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego Krzysztof Gierat oraz dyrektor Ińskiego Lata Filmowego Przemysław Lewandowski.
LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  4.07.2023
Zobacz również
Światowa premiera najnowszego filmu Olgi Chajdas „Imago” na festiwalu Karlowe Wary
"Imago" Olgi Chajdas w konkursie Nowych Horyzontów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll