PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Aż sześć produkcji Studia Munka SFP znalazło się w programie 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na najważniejszej imprezie polskiego kina swoje pełnometrażowe debiuty zaprezentują w Konkursie Głównym: Adrian Apanel i Grzegorz Dębowski, a w krótkometrażowym: Emi Buchwald, Szymon Waćkowski i Hubert Patynowski. W sekcji pozakonkursowej Filmy z Gdyni, widzowie zobaczą natomiast film Marka Głuszczaka. W tym roku w Gdyni Studio Munka świętować będzie 15-lecie istnienia.
O nagrody w Konkursie głównym powalczą dwa obiecujące debiuty: „Tyle co nic” Grzegorza Dębowskiego i „Horror Story” Adriana Apanela.

Pierwszy z nich to trzymający w napięciu dramat społeczny osadzony w realiach dzisiejszej polskiej wsi. Grupa rolników organizuje protest pod domem posła, który wbrew wcześniejszym obietnicom zagłosował przeciwko ich interesom. W tym samym czasie zostają odnalezione zwłoki jednego z okolicznych rolników. Wszyscy podejrzewają lidera protestu, Jarka, mimo że zmarły był jego najbliższym przyjacielem. Mężczyzna rozpoczyna własne śledztwo, które prowadzi go do poznania prawdziwych przyczyn śmierci nieboszczyka, a przy okazji weryfikuje postawy ludzi w jego otoczeniu.


Festiwalowa premiera „Tyle co nic” w Teatrze Muzycznym zaplanowana została na wtorek 19 września na godz. 16.00. Dzień wcześniej ekipa filmu spotka się w publicznością po seansie w kinie Helios rozpoczynającym się o 11.00.

Natomiast „Horror Story” jest historią Tomka, świeżo upieczonego absolwenta bankowości, który przyjeżdża do wielkiego miasta, by z przytupem rozpocząć dorosłe życie. Marzy o spektakularnym sukcesie, dzięki któremu odzyska względy swojej byłej dziewczyny i pokaże światu, na co go stać. Na początek, z braku funduszy decyduje się na wynajęcie pokoju w starej, rozpadającej się willi, zaludnionej przez gromadę ekscentrycznych lokatorów. Już pierwszej nocy orientuje się, że zamieszkał w domu rodem z horrorów. Wygląda na to, że stąd szybciej trafi do psychiatryka, niż do wymarzonej korporacji. Wielki świat szklanych biurowców, miłosnych podbojów i ogólnego „dolce vita” oddala się od Tomka, a jego młode życie pogrąża się w chaosie. Czy znajdzie w sobie dość siły, by wyrwać się z paszczy szaleństwa? W głównego bohatera wciela się Jakub Zając, a partnerują mu Michalina Olszańska, Konrad Eleryk, Marta Stalmierska oraz legendy polskiego kina Anna Seniuk i Marian Opania.

Festiwalowa premiera z udziałem twórców będzie miała miejsce w Teatrze Muzycznym w środę 20 września o godz. 19.00. Dzień wcześniej ekipa filmu spotka się w publicznością po seansie w kinie Helios startującym o 14.30.

W Konkursie Filmów Krótkometrażowych 48. FPFF w Gdyni o nagrody powalczą natomiast: „Radość życia” Szymona Waćkowskiego, „Wspaniałe kilka minut” Huberta Patynowskiego i „Piękna Łąka Kwietna” Emi Buchwald.

„Radość życia” to opowieść o młodym małżeństwie, które podczas weekendu w parku rozrywki próbuje ukryć przed dziećmi załamanie nerwowe ojca. W rolach głównych występują Julia Wyszyńska i Dobromir Dymecki.  
Pokaz z udziałem ekipy odbędzie się na Scenie Nowej Teatru Muzycznego w ramach Bloku III w poniedziałek 18 września o godz. 16.30

Osadzone w dystopijnym, pozbawionym emocji świecie „Wspaniałe kilka minut” to historia spotkania dwójki młodych ludzi poszukujących czegoś, co będzie w stanie poruszyć ich do głębi... Główne role grają Mikołaj Kubacki i Martyna Byczkowska, a partnerują im m.in. Jacek Beler i Sandra Korzeniak.
Pokaz z udziałem ekipy odbędzie się na Scenie Nowej Teatru Muzycznego w ramach Bloku IV we wtorek 19 września o godz. 10.00

Bohaterem „Pięknej Łąki Kwietnej” jest Emil - nadwrażliwy architekt krajobrazu, którego neurotyczna osobowość doprowadza do serii absurdalnych wydarzeń rozgrywających się na oczach jego dorastającej córki... W główną postać wciela się Andrzej Kłak, a towarzyszy mu Marianna Kaniewska.
Pokaz z udziałem ekipy odbędzie się na Scenie Nowej Teatru Muzyczego w ramach Bloku VI we wtorek 19 września o godz. 16.00


„Wolna krowa” reż Marek Głuszczak

Ostatnim z zaproszonych na festiwal filmów krótkometrażowych jest „Wolna krowa” Marka Głuszczaka. Znalazł się on w sekcji Filmy z Gdyni. To historia Alicji wyruszającej na poszukiwanie swoje córki Sary, która tuż przed maturą uciekła z domu, by z grupą ekologów bronić stada krów przed ubojem. W tej opowieści o nastoletnim buncie i poszukiwaniu międzypokoleniowego porozumienia główne role kreują Pola Król i Gabriela Muskała.
Pokaz z udziałem ekipy odbędzie się w kinie Helios w czwartek 21 września o godz. 14.45.

Świętujące w tym roku 15-lecie istnienia Studio Munka działa w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich od 2008 roku. Jest producentem krótkometrażowych i pełnometrażowych debiutów filmowych. Młodzi twórcy, którzy chcą zrealizować swój pierwszy film w profesjonalnych warunkach mogą liczyć w Studiu Munka na opiekę artystyczną, produkcyjną i promocyjną nad projektem. Dotychczas w Studiu Munka wyprodukowano szesnaście pełnometrażowych debiutów fabularnych. Krótkometrażowe filmy ze Studia Munka realizowane są w ramach programów Trzydzieści Minut, Pierwszy Dokument i Młoda Animacja. Corocznie powstaje około ośmiu krótkometrażowych fabuł, sześciu dokumentów i trzech animacji.


„Horror Story” zrealizowane zostało ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Koproducentem filmu jest Studio Produkcyjne Orka. Za dystrybucję odpowiada Monolith Films.

„Tyle co nic” powstał w ramach skierowanego do debiutantów programu Sześćdziesiąt Minut, którego finansowanie zapewniają Stowarzyszenie Filmowców Polskich i CANAL+ Polska oraz PISF. Film Grzegorza Dębowskiego otrzymał również wsparcie Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego.

Wszystkie cztery prezentowane w Gdyni krótkometrażowe filmy Studia Munka powstały ramach programu Trzydzieści Minut realizowanego we współpracy z TVN Warner Bros. Discovery i CANAL+ Polska, i współfinansowanego przez PISF. Producentem wykonawczym filmu „Radości życia” jest firma Re:Sin. Za produkcję wykonawczą „Wspaniałych kilku minut” odpowiadało No Drama Production. Koproducentami „Pięknej Łąki Kwietnej” są Samira Studio oraz Studio Produkcyjne Orka, zaś producentem wykonawczym Loco Film Production. Za produkcję wykonawczą „Wolnej krowy” odpowiadał Maj Film.
LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  20.09.2023
Zobacz również
48. FPFF. Gdynia Dzieciom, czyli chcemy usłyszeć wasz wrzask!
„Chleb i sól” wygrywa 18. filmPOLSKA – Polnisches Filmfestival w Berlinie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll