PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Zrealizowane w Studio Munka SFP „Chleb i sól” Damiana Kocura oraz „Braty” Marcina Filipowicza powalczą o Złote Anioły - nagrody 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest w Toruniu. W ramach pokazów specjalnych festiwalowa publiczność zobaczy natomiast trzy krótkometrażowe produkcje z programu Trzydzieści Minut.

Organizowany od 2003 roku Tofifest to jedna z najważniejszych imprez filmowych w regionie kujawsko-pomorskim. Od początku swojego istnienia stawia na niepokorność i niezależność sięgając po młode, kipiące energią kino i zapraszając do udziału jego twórców. Najważniejszym pasmem toruńskiej imprezy jest międzynarodowy konkurs filmów fabularnych On Air. Konkurs dosłownie i w przenośni „daje głos” pierwszym i drugim filmom reżyserów. A kluczem autorskiego doboru filmów jest wspólna prowokacja świeżością filmowego obrazu i sianie intelektualnego fermentu – piszą organizatorzy, którzy w tym roku zaprosili do udziału w nim najczęściej nagradzany polski debiut ostatnich lat - "Chleb i sól" Damiana Kocura. Obsypany nagrodami w Polsce i na świecie obraz to opowieść o współczesnej Polsce, zrealizowana z udziałem fenomenalnych naturszczyków. Film dotyka tematów dorastania, budowania relacji społecznych i wykluczenia. Produkcja Studia Munka to jedyny reprezentant Polski w konkursie. O nagrody rywalizował będzie z filmami z Albanii, Izraela, Cypru, Słowenii, Iranu, Belgii, Portoryko i Słowacji. O tym, kto zdobędzie Grand Prix – Złotego Anioła, zdecyduje Jury, w którym zasiądą: aktorka i wokalistka Matylda Damięcka, scenarzystka i wykładowczyni scenariopisarstwa Agnieszka Kruk, aktor Tomasz Schuchardt oraz dwójka reżyserów Kuba Czekaj i Janusz Zaorski. 

 

Z kolei konkurs From Poland prezentuje najciekawsze dokonania polskiego kina wybrane przez, pełniącego rolę kuratora, krytyka filmowego Łukasza Maciejewskiego. Statuetkę Złotego Anioła w tym konkursie przyznaje festiwalowa publiczność, która w tym roku obejrzy 13 tytułów, w tym "Braty" Marcina Filipowicza – opowiedzianą za pomocą klimatycznych, czarno-białych kadrów historię o deskorolce, młodości i wchodzeniu w dorosłość.

Gościnią festiwalu będzie - grająca w „Bratach” główną rolę kobiecą – Marta Stalmierska.

 

"Chleb i sól" Damiana Kocura oraz "Braty" Marcina Filipowicza powstały w Studio Munka SFP dzięki programowi Sześćdziesiąt Minut wspieranemu przez CANAL+ Polska i Polski Instytut Sztuki Filmowej. "Chleb i sól" zrealizowany został w koprodukcji z Instytucją Filmową Silesia Film oraz firmami Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Dodatkowo otrzymał także wsparcie Gminy Strzelce Opolskie. Koproducentami "Braty" są natomiast Mazowiecki Instytut Kultury oraz ATV Group Agencja Aktorska Sceneria.

 

Toruńska publiczność będzie miała także okazję obejrzeć trzy tytuły z wspieranego przez PISF programu Trzydzieści Minut, którego stałymi partnerami są telewizje TVN i CANAL+ Polska.Organizatorzy Tofifest zaprosili do udziału w festiwalu, nagrodzoną w ubiegłym roku na Krakowskim Festiwalu Filmowym i Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Victorię” Karoliny Porcari. To opowieść o emancypacji i odkrywaniu własnej seksualności brawurowo zagrana przez Katarzynę Figurę. Kolejny z tytułów to, wyróżniony w ubiegłym roku w Gdyni Nagrodą Specjalną Jury, „Followers. Odpalaj lajwa” Jakuba Radeja - historia dwójki licealistów za wszelką cenę dążących do internetowej sławy. Krótkometrażową reprezentację Studia Munka zamyka „Wróbel” Marcina Janosa Krawczyka - to historia dobiegającego pięćdziesiątki mężczyzny, w którego naznaczony alkoholem i kolejnymi upadkami świat wkracza pewnego dnia ekipa warszawskich filmowców dając mu szansę na odmianę swojego losu...

 

Za produkcję wykonawczą „Victorii” i „Followers. Odpalaj lajwa” odpowiadała firma Mizar Films. Koproducentem obu tytułów było All for Movies. „Wróbel” powstał dzięki wsparciu Podkarpackiego Funduszu Filmowego. Koproducentem i producentem wykonawczym obrazu jest Janos Film Production.

 

21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest w Toruniu potrwa od 27 czerwca do 2 lipca.

MR
Studio Munka-SFP
Ostatnia aktualizacja:  27.06.2023
Zobacz również
Śląski Fundusz Filmowy: wyniki naboru
Czerwcowe premiery Studia Munka
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll