PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Wyprodukowany w Studio Munka SFP krótkometrażowy obraz „Moody” w reżyserii Karoliny Karwan i Tomasza Rattera uznany został Najlepszym Filmem Dokumentalnym 26. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „ZOOM-ZBLIŻENIA” w Jeleniej Górze. Ponadto festiwalowe Jury wyróżniło „Koniki na biegunach” Marcina Lesisza.
Jeleniogórski Festiwal „ZOOM – ZBLIŻENIA” to jeden z największych i najważniejszych festiwali kina niezależnego w Polsce. W jego ramach organizowane są: konkurs filmów dokumentalnych, konkurs filmów fabularnych, konkurs filmów animowanych oraz konkurs filmów animowanych dla dzieci. Do udziału w nich rokrocznie napływa po kilkaset propozycji z całego świata. A festiwalowi kolekcjonerzy wybierają z tego grona w sumie kilkadziesiąt tytułów.

Uznany Najlepszym Filmem Dokumentalnym „Moody” Karoliny Karwan i Tomasza Rattera rywalizował o ten tytuł z 37 innymi produkcjami. A o nagrodzie zdecydowało Jury złożone ze znamienitych twórców. Zasiedli w nim profesor Szkoły Filmowej w Łodzi, autorka kilkudziesięciu dokumentów Maria Zmarz-Koczanowicz, wybitna dokumentalistka, ubiegłoroczna laureatka festiwalu w Locarno Lida Duda oraz znakomity reżyser, filmoznawca, a także selekcjoner sekcji dokumentalnej amerykańskiego Slamdance Film Festival Marcin Borchardt.

„Moody” to mistyczna podróż w świat matki i jej dorosłego syna - dwójki mieszkańców niewielkiej indonezyjskiej wyspy, w której muzyka i taniec stają się sposobem komunikacji z tym, co niewidzialne, przynoszą akceptację i porozumienie. Film powstał w koprodukcji z firmami FDR Studio i Głośno. Twórcy „Moody'ego” mają już na koncie Honorowe Wyróżnienie Jury za najlepsze zdjęcia 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA w Białymstoku. Podczas „ZOOM-ZBLIŻENIA” otrzymali również nominację do tegorocznej edycji Nagród im. Jana Machulskiego w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny.

Festiwalowe Jury konkursu dokumentalnego zdecydowało się także uhonorować wyróżnieniem kolejną z produkcji Studia Munka - „Koniki na biegunach” Marcina Lesisza. To historia niepełnosprawnej Ewy, która komunikuje się z otoczeniem tworząc lalki i zabawki oddające jej stany emocjonalne. Film łączy w sobie dokumentalną opowieść z fragmentami animacji stworzonej na kanwie snutej przez Ewę opowieści. „Koniki” miały swoją światową premierę na Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie nagrodzono je Srebrnym Lajkonikiem w Konkursie polskim. W ubiegłym roku Obraz Marcina Lesisza otrzymał również Wyróżnienie na 41. Festiwalu „Młodzi i Film” oraz Honorowe wyróżnienie Jury i Wyróżnienie Jury młodych krytyków na Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu w Łodzi. Za produkcję wykonawczą „Koników na biegunach” odpowiadało Domino Film. Koproducentem filmu jest firma Coloroffon.

„Moody” i „Koniki na biegunach” zrealizowane zostały w Studio Munka SFP w ramach programu Pierwszy Dokument realizowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. 
LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  13.03.2023
Zobacz również
„Głos” wygrywa główną nagrodę na Thessaloniki Documentary Film Festival
Oscary 2023 przyznane. "IO" bez nagrody
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll