Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aż pięć nagród i wyróżnień trafiło w ręce autorów krótkometrażowych produkcji Studia Munka SFP podczas zakończenia Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Amatorskich i Niezależnych OFFeliada 2023. Z laurami wracają z Gniezna dokumenty „Moody” Karoliny Karwan i Tomasza Rattera oraz „Sen wujka Vakho” Joanny Rój, a także fabularny „Wróbel” Marcina Janosa Krawczyka.
Festiwal Filmowy OFFeliada od 16 lat skupia się na prezentacji młodego polskiego kina niezależnego rywalizującego w trzech kategoriach: animacja, fabuła i dokument. W tej ostatniej tryumfowali Karolina Karwan i Tomasz Ratter – autorzy filmu „Moody” nagrodzonego Grand Prix Offelią 2023 w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny, a także Nagrodą Studia Fotostube za najlepsze zdjęcia i Wyróżnieniem Jury Studenckiego. To zrealizowana w ramach współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej programu Pierwszy Dokument, osadzona na niewielkiej indonezyjskiej wyspie opowieść o skomplikowanej relacji matki i jej dorosłego syna, funkcjonujących na styku dwóch światów połączonych muzyką i bezmiarem rodzicielskiej miłości. „Moody” to niedawny zwycięzca Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Docaviv w Tel Awiwie. Film zrealizowany został w koprodukcji z FDR Studio i Głośno.
fot. Festiwal Filmowy OFFeliada
Drugi z nagrodzonych w Gnieźnie obrazów Studia Munka z programu Pierwszy Dokument to „Sen Wujka Vakho” Joanny Rój. Historia skrywającego wiele tajemnic starszego mężczyzny, który od pół wieku żyje samotnie w gruzińskich górach Kazbegi w towarzystwie hodowanych przez siebie kóz, spodobała się Jury Studenckiemu, który nagrodziło ją statuetką Hamleta. Producentem wykonawczym filmu jest Centrum Kształcenia Suplement Stanisław Rój.
fot. Festiwal Filmowy OFFeliada
Ponadto, oceniające konkursowe filmy profesjonalne jury, w składzie: filmoznawca, konsultant scenariuszowy Michał Oleszczyk, reżyserzy Mateusz Głowacki i Grzegorz Lipiec oraz historyczka kultury i znawczyni teatralna Klaudia Święcicka w kategorii fabuła zdecydowało się wyróżnić „Wróbla” Marcina Janosa Krawczyka - portret dobiegającego pięćdziesiątki mężczyzny, w którego naznaczony alkoholem świat wkracza pewnego dnia ekipa warszawskich filmowców, dając mu szansę na odmianę losu... „Wróbel” powstał w ramach współfinansowanego przez PISF programu Trzydzieści Minut, którego stałymi partnerami są telewizje TVN Warner Bros. Discovery i CANAL+ Polska. Realizacja filmu możliwa była dzięki wsparciu Podkarpackiego Funduszu Filmowego. Koproducentem i producentem wykonawczym obrazu jest Janos Film Production.
LK
Studio Munka SFP
Ostatnia aktualizacja: 14.11.2023
"Horror Story": Konrad Eleryk odkryciem aktorskim
Spotkanie z legendami kina. Roman Polański o „Matni”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024