PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Dwie główne nagrody i trzy wyróżnienia to bilans obecności filmów Studia Munka SFP na 2. edycji Bana Film Festiwal w wielkopolskim Pleszewie. Festiwalowa publiczność przyznała Grand Prix „Wróblowi” Marcina Janosa Krawczyka. Najlepszym Filmem Dokumentalnym okrzyknięty został „Moody” Karoliny Karwan i Tomasza Rattera.
Bana Film Festiwal to najmłodsza impreza na festiwalowej mapie Polski. Jej twórcy stawiają sobie za cel prezentację młodego, niezależnego kina i popularyzację krótkich form filmowych. Gospodarzem Bany jest lokalna Zajezdnia Kultury. Nazwa imprezy w wielkopolskiej gwarze oznacza „pociąg”, a o festiwalowym werdykcie decydują jego pasażerowie czyli pleszewska publiczność.

To właśnie widzowie, po dwóch dniach projekcji, wskazali grono najlepszych filmów 2. edycji Bana Film Festiwal. Grand Prix imprezy powędrowało w ręce Marcina Janosa Krawczyka za film „Wróbel” - małomiasteczkową historię dobiegającego pięćdziesiątki alkoholika, który nieoczekiwanie dostaje propozycję zagrania jednej z ról w powstającym serialu. Spotkanie z filmowcami z Warszawy jawi mu się jako szansa na zerwanie z dotychczasowym życiem i okazja do pojednania z najbliższymi...

Nagroda dla najlepszego dokumentu trafiła natomiast do Karoliny Karwan i Tomasza Rattera za film „Moody” – nakręconą na jednej z indonezyjskich wysp opowieści o skomplikowanej relacji matki i jej zafascynowanego tańcem, dorosłego syna...


W gronie wyróżnionych tytułów znalazły się z kolei dwie fabuły, których bohaterowie stoją u progu dorosłości. W „Wolnej krowie” Marka Głuszczaka widzowie są świadkami pokoleniowego konfliktu między matką a dorastającą córką, która dołącza do grupy radykalnych ekologów. Natomiast „Followers. Odpalaj lajwa” Jakuba Radeja to historia dwójki maturzystów, którzy, pragnąć zwrócić na siebie uwagę, decydują się na radykalne zakłócenie szkolnej uroczystości.

Ostatnim z wyróżnionych w Pleszewie filmów Studia Munka jest dokument  „Koniki na biegunach” Marcina Lesisza. Bohaterką tego przejmującego obrazu jest niepełnosprawna Ewa, która komunikuje się z otoczeniem tworząc lalki i zabawki oddające jej stany emocjonalne.

Prezentowane na Bana Film Festiwal produkcje Studia Munka SFP powstały w ramach, dofinansowywanych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, programów dla młodych twórców - Trzydzieści Minut i Pierwszy Dokument. Stałymi partnerami programu Trzydzieści Minut są telewizje TVN i CANAL+ Polska. Producentem wykonawczym „Wróbla” był Janos Film Production. Film otrzymał wsparcie Podkarpackiego Funduszu Filmowego. „Moody” zrealizowany został w koprodukcji z FDR Studio i studiem Głośno. Producentem wykonawczym „Wolnej krowy” był Maj Film. „Followers” to koprodukcja All For Movies, a za produkcję wykonawczą odpowiadał Mizar Films. „Koniki na biegunach” powstały w koprodukcji z firmą Coloroffon. Producentem wykonawczym filmu było Domino Film.
LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  4.09.2023
Zobacz również
48.FPFF: Znamy program Gdynia Industry
„Koniki na biegunach” i „Moody” wygrywają Przeźrocza w Bydgoszczy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll