PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Wyprodukowany w Studio Munka SFP dokument „Moody” w reżyserii Karoliny Karwan i Tomasza Rattera powalczy o nagrody w konkursie krótkich metraży Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Docaviv w Tel Awiwie.
Docaviv to jedna z największych imprez filmowych w Izraelu i i jedyna poświęcona wyłącznie filmom dokumentalnym. To także jeden z wiodących światowych festiwali dokumentu, na którym każdego roku wyświetlanych jest ponad 120 nowych produkcji. W 2018 roku Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej umieściła Docaviv na liście festiwali, których zwycięzcy automatycznie kwalifikują się na listę filmów mogących ubiegać się o nominacje do Oscarów w kategoriach Najlepszy Film Dokumentalny i Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny. O Grand Prix w tegorocznym konkursie krótkich dokumentów powalczy zrealizowany w Studio Munka SFP „Moody” Karoliny Karwan i Tomasza Rattera.


Karolina Karwan to mieszkająca w Meksyku fotografka, podróżniczka i facylitatorka tantry. Ukończyła Instytut Twórczej Fotografii w Opawie oraz Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest laureatką stypendium Darmasiswa, w ramach którego studiowała muzykę i taniec tradycyjny w Indonezyjskim Instytucie Sztuki w Yogyakarcie.

Tomasz Ratter to artysta wizualny i antropolog kultury. Jest absolwentem Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie w Czechach i Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Jego prace fotograficzne były wielokrotnie wystawiane w Polsce i za granicą. Jako reżyser i operator jest autorem teledysków i krótkich form video. Przez ponad 2 lata mieszkał w Indonezji zgłębiając tamtejszą kulturę i język.Twórcy „Moody'ego” skierowali kamerę na małą indonezyjską wysepkę, na której, zależni od kaprysów natury, żyją samotnie matka i jej dorosły syn. Mężczyzna w tanecznym transie rozmawia z duchami zabierając widzów w mistyczną podróż, w której muzyka i taniec stają się sposobem komunikacji z tym, co niewidzialne.

Festiwalowy pokaz filmu Karoliny Karwan i Tomasza Rattera w Izraelu będzie dla nich pierwszą okazją do konfrontacji z publicznością poza Polską. „Moody” miał swoją światową premierę w międzynarodowym konkursie ubiegłorocznego 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Rywalizował również o nagrody na 41. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” oraz 30. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE w Toruniu. W grudniu 2022 otrzymał Honorowe Wyróżnienie Jury za najlepsze zdjęcia na 16. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA w Białymstoku. W marcu br. uznany został Najlepszym Filmem Dokumentalnym 26. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „ZOOM-ZBLIŻENIA” w Jeleniej Górze, a w kwietniu uhonorowany statuetką Jańcia Wodnika dla najlepszego dokumentu podczas 28. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia” 2023 we Wrześni.„Moody” wyprodukowany został w Studio Munka SFP w ramach programu Pierwszy Dokument realizowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Obraz Karoliny Karwan i Tomasza Rattera powstał w koprodukcji z FDR Studio i Głośno.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Docaviv w Tel Awiwie potrwa od 11 do 20 maja. W programie imprezy znalazły się dwa pokazy filmu „Moody” - w dniach 12 i 16 maja.
LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  10.05.2023
Zobacz również
Studio Munka SFP na XX Węgiel Film Festival
20. MDAG. Święto polskiego filmu dokumentalnego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll