PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Moody” Karoliny Karwan i Tomasza Rattera uznany został najlepszym filmem Konkursu krótkich metraży Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Docaviv w Tel Awiwie. Nagroda w Izraelu otwiera przed produkcją Studia Munka SFP możliwość ubiegania się o Oscara w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny.
Docaviv to jeden z najważniejszych światowych festiwali dokumentu oraz jedna największych imprez filmowych w Izraelu. W 2018 roku Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej umieściła imprezę w Tel Avivie na liście wiodących festiwali, których zwycięzcy automatycznie kwalifikują się na listę filmów mogących ubiegać się o nominacje do Oscara.

Teraz szansę powalczenia o przyszłoroczną nagrodę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej będzie mieć film „Moody” Karoliny Karwan i Tomasza Rattera. To historia matki i jej dorosłego syna żyjących samotnie na jednej z indonezyjskich wysp – z dala od społeczności, która odrzuciła ich w związku z
„magicznymi” zdolnościami mężczyzny rozmawiającego w tanecznym transie z duchami. Twórcy „Moody'ego” zabierają widzów w mistyczną podróż, w której muzyka i taniec stają się sposobem komunikacji z tym, co niewidzialne, przynosząc akceptację i porozumienie.


„Moody” to filmowy debiut Karoliny Karwan i Tomasza Rattera, których życiowe ścieżki skrzyżowały się podczas studiów w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie. Karolina Karwan jest laureatką stypendium Darmasiswa, w ramach którego studiowała muzykę i taniec tradycyjny w Instytucie Sztuki w Yogyakarcie w Indonezji. Tomasz Ratter przez ponad 2 lata zgłębiał indonezyjską kulturę i język. Podczas jednej ze wspólnych wypraw odkryli bohaterów swojego filmu i tajemnicę wyspy stanowiącej ich dom.


„Moody” miał swoją światową premierę w międzynarodowym konkursie ubiegłorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Rywalizował o nagrody na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” oraz Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE w Toruniu. W grudniu 2022 otrzymał Honorowe Wyróżnienie Jury za najlepsze zdjęcia na 16. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA w Białymstoku. W marcu br. uznany został Najlepszym Filmem Dokumentalnym 26. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „ZOOM-ZBLIŻENIA” w Jeleniej Górze, a w kwietniu uhonorowano go statuetką Jańcia Wodnika dla najlepszego dokumentu 28. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia 2023" we Wrześni.

„Moody” wyprodukowany został w Studio Munka SFP w ramach programu Pierwszy Dokument realizowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Film powstał w koprodukcji z FDR Studio i Głośno.

LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  19.05.2023
Zobacz również
Znamy laureatów Millennium Docs Against Gravity
“Nago. Głośno. Dumnie”: na HBO MAX od 1 czerwca
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll