PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Wraz z początkiem maja rusza w Polsce sezon festiwalowy. W programie odbywających się w majówkę 15. Festiwalu Mastercard Off Camera w Krakowie oraz 24. Kina na Granicy w Cieszynie nie zabrakło również produkcji Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. A wśród nich polskiej premiery „Wiarołoma” Piotra Złotorowicza.
Główną bohaterką „Wiarołoma” jest Ania (debiutantka Julia Szczepańska). Dziewczyna po latach nieobecności przyjeżdża do rodzinnej wsi, aby spędzić z mamą – Marą (Małgorzata Hajewska-Krzysztofik) ostatnie miesiące jej życia. Odnajduje też w wiosce Alka (Mateusz Więcławek), z którym przeżyła swoją pierwszą młodzieńczą miłość. Spotkanie tych dwojga uruchomi serię nieoczekiwanych zdarzeń. Każdy z portretowanych bohaterów ma w tej oryginalnej, niezwykle sensualnej opowieści własną historię, marzenia oraz sekrety…

Zrealizowany w ramach programu „Sześćdziesiąt minut” film swoją światową premierę miał w styczniu br. na Dhaka Film Festival w Bangladeszu. Pokazy „Wiarołoma” w Krakowie i Cieszynie to pierwsza okazja do konfrontacji z polską publicznością. Na Festiwalu Off Camera obraz Piotra Złotorowicza powalczy o główną nagrodę w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych.

"Wiarołom", fot. Sylwia Olszewska/Studio Munka SFP

Poza „Wiarołomem” krakowska widownia będzie miała również okazję zobaczyć wielokrotnie nagradzaną wcześniej (między innymi na na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Lubuskim Lecie Filmowym) krótkometrażową fabułę „Marcel” (2019) w reżyserii Marcina Mikulskiego. Powstały w ramach programu „Trzydzieści minut” film znalazł się w bloku pokazów specjalnych związanych z obchodami XX-lecia Szkoły Wajdy, w której był rozwijany przez reżysera. Tytułowy Marcel (Piotr Żurawski) to człowiek bez właściwości, postać, której nikt nie zauważa. W windzie ludzie się przy nim całują, w autobusie nikt nie sprawdza jego biletu, w pracy dokumenty omijają biurko Marcela. Wszystko się zmienia, gdy na drodze mężczyzny staje Karolina – niedoszła samobójczyni, której Marcel przypadkowo ratuje życie.

Natomiast publiczność Kina na Granicy obok „Wiarołoma” Piotra Złotorowicza będzie miała okazję zobaczyć, również wyprodukowaną w Studio Munka SFP, komedię „Jakoś to będzie” Sylwestra Jakimowa. Bohaterami filmu są trzej przyjaciele po trzydziestce: Albert, Marcin i Jacek, koledzy z dzieciństwa, outsiderzy, którzy wciąż mieszkają z rodzicami w tym samym bloku na obrzeżach miasta. Dorosłość nie układa im się najlepiej. Przez lata trwają w specyficznej przyjaźni, chociaż nie zawsze popycha ona ich życie do przodu. W obsadzie – w rolach bohaterów, dla których każdy dzień to dzień świra – wystąpili Dobromir Dymecki, Sebastian Pawlak i Albert Osik. Po cieszyńskim seansie organizatorzy zaplanowali spotkanie z ekipą filmu.

Ponadto w Cieszynie wyświetlony zostanie krótkometrażowy debiut reżyserski aktora Piotra Trojana "Synthol" z udziałem samego Trojana, Ewy Dałkowskiej i Iwony Bielksiej. To historia skoncentrowanego na własnym ciele trzydziestotrzyletniego Eryka prowadzącego wideoblog z przygotowań do startu w debiutach kulturystycznych. W prowadzeniu kanału wideo pomaga mu nadopiekuńcza matka Teresa, z którą Eryk jest silnie związany. Powstały w ramach programu „Trzydzieści minut” obraz zdobył wyróżnienie w Konkursie Filmów Krótkometrażowych na ubiegłorocznym, 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

15. Festiwal Mastercard Off Camera potrwa od 29 kwietnia do 8 maja. 24. Kino na Granicy w Cieszynie odbędzie się dniach 29 kwietnia – 3 maja.

MR
Studio Munka
Ostatnia aktualizacja:  28.04.2022
Zobacz również
Joanna Kulig w jury festiwalu w Cannes
Paweł Mantorski na filmowym i telewizyjnym planie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll