PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Krótkometrażowe produkcje Studia Munka SFP - „Synthol” Piotra Trojana oraz „Lata świetlne” Moniki Proby - powalczą o nagrody Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Bogoshorts w Kolumbii. Ewentualna wygrana daje zwycięzcom szanse ubiegania się o nominacje do Oscarów.

Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Bogocie to impreza prezentująca rokrocznie około 400 tytułów z całego świata. Jej trzon stanowią konkursy fabuł, dokumentów, animacji, filmów eksperymentalnych oraz wideoklipów. Kolumbijska impreza należy do prestiżowego grona festiwali kwalifikujących do Oscarów, a także do nagród Hiszpańskiej Akademii Filmowej GOYA.

 

W tegorocznych konkursach Bogoshorts znalazły się dwie produkcje Studia Munka SFP. Pierwsza z nich to "Synthol" - reżyserski debiut nagradzanego aktora Piotra Trojana, który w filmie wg własnego scenariusza wcielił się w trzydziestotrzyletniego Eryka prowadzącego wideoblog z przygotowań do startu w zawodach kulturystycznych. W realizacji materiałów wideo pomaga mu nadopiekuńcza matka (Iwona Bielska), z którą Eryk jest niezwykle silnie związany. Wszystko zmienia się jednak, kiedy w życiu chłopaka pojawia się inna kobieta...


"Synthol", reż. Piotr Trojan, fot. Studio Munka-SFP


"Synthol" zrealizowany został w ramach programu Trzydzieści Minut finansowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Za produkcję wykonawczą filmu "Synthol" odpowiadała Małgorzata Wala z ramienia Balapolis. Koproducentami filmu byli stały partner programu Trzydzieści Minut – Telewizja TVN oraz  Balapolis, Warmia Resort, ATM System i Black Photon.

 

Twórcy filmu "Synthol" mają na koncie Wyróżnienie Specjalne w Konkursie Filmów Krótkometrażowych 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Nagrodę Specjalną im. Krystiana Dulewicza za najlepsze zdjęcia autorstwa Beaty Rakoczy na festiwalu Kameralne Lato w Radomiu oraz I Nagrodę Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych BNP Paribas Dwa Brzegi.

 

Z kolei prezentowany w konkursie dokumentów film „Lata świetlne” Moniki Proby to poruszający portret dwóch mężczyzn marzących o karierze kościelnej. Witalij – absolwent prawosławnego seminarium duchownego w Warszawie, nie czuje się jeszcze gotowy, by dźwignąć brzemię powołania. Wciąż mieszka z przyjacielem z seminarium, odwlekając decyzję o objęciu parafii na rodzinnej białoruskiej wsi. Monika Proba kieruje kamerę na ich prywatny mikrokosmos funkcjonujący na przecięciu tego, co duchowe i co świeckie.

 

Światowa premiera „Lat świetlnych” miała miejsce na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie otrzymał on Wyróżnienie Jury w Konkursie polskim. Film Moniki Proby ma na swoim koncie również wyróżnienia jurorów Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” oraz 9. Student International Film Festival w chorwackiej Rijece, a także Nagrodę za montaż Festiwalu Filmowego „Przeźrocza” w Bydgoszczy. Najważniejsza z dotychczasowych nagród to Grand Prix – Złote Krzesło 45. Kortfilmfestivalen w Norwegii, które otworzyło już filmowi Moniki Proby ścieżkę do ubiegania się o oscarową nominację.

 

"Lata świetlne" zrealizowane zostały w Studio Munka SFP w ramach programu Pierwszy Dokument finansowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentem wykonawczym filmu jest SQUARE Film Studio.

 

Produkcje Studia Munka SFP w Bogocie powalczą o statuetki Świętej Łucji. O ich przyznaniu zdecyduje międzynarodowe Jury w składzie: meksykański producent i reżyser filmów dokumentalnych Inti Cordera, kolumbijska producentka i specjalistka w zakresie praw autorskich Capucine Mahe oraz indonezyjski artysta wizualny Edo Wulia. Laureatów Bogoshorts poznamy 11 grudnia.

MR
Studio Munka-SFP
Ostatnia aktualizacja:  5.12.2022
Zobacz również
fot. materialy prasowe
29. Etiuda&Anima: znamy zwycięzców!
„Synthol” i „Lata świetlne” powalczą o nagrody w Bogocie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll